برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1533 100 1
شبکه مترجمین ایران

تایلند

/tAyland/

معنی تایلند در لغت نامه دهخدا

تایلند. [ ل َ ] (اِخ ) سیام. رجوع به سیام و هندوچین شود.

معنی تایلند به فارسی

تایلند
کشوری در آسیای جنوبی در قسمت غربی شبه جزیره هندوچین از شمال و مشرق به لائوس و کامبیج محدود است و خود در شمال و مغرب بیرمانی قرار دارد و از جنوب به دریای چین جنوبی محدود میگردد. ۵۱۴٠٠٠ کیلومتر مربع مساحت و ۴۵۱٠٠٠٠٠ سکنه( سیامی و تائیلاندی ). پایتخت : بانگکوک . این کشورتاسال ۱۹۳۹م . بنام سیام نامیده میشد و از ۱۹۴۵ مجددا بنام قدیم خوانده شد. رشته اصلی کوههای آن امتداد کوههای تبت و بوتان میباشد که جلگه های حاصلخیزیرا در بر دارد. این کشور بواسطه دو رود منام و مکنک مشروب میشود و محصول عمده آن برنج توتون پنبه و کائوچوک می باشد. تربیت گاو و صدور چوب در این کشور اهمیت دارد.

تایلند در دانشنامه اسلامی

تایلند
تایلند با نام رسمی پادشاهی تایلند و نام سابق سیام کشوری در شبه جزیره هندوچین واقع در جنوب شرقی آسیاست. مسلمانان تایلند، عمدتاً سنّی شافعی و برخی دیگر حنفی و شیعه مذهب اند.
شیخ احمد قمی یکی از ایرانیان مسلمان مقیم تایلند در اواخر قرن شانزدهم در تبلیغ تشیع در آن ناحیه بسیار مؤثر بوده و نسل وی تا به امروز در تایلند باقی مانده اند. شیعیان بیشتر در بانکوک و چهار استان جنوب تایلند موسوم به پتان ساکنند و مراکز، مؤسسات، حسینیه ها و مساجد متعددی دارند.
شیعیان اسماعیلیه نیز در تایلند حضور دارند و در ایام محرم مراسم عزاداری برای امام حسین (ع) برپا می دارند.

تایلند در دانشنامه ویکی پدیا

تایلند
مختصات: ۱۳°۴۵′ شمالی ۱۰۰°۲۹′ شرقی / ۱۳٫۷۵۰°شمالی ۱۰۰٫۴۸۳°شرقی / 13.750; 100.483
شمال (سبز)
تایلند با نام رسمی پادشاهی تایلند و نام سابق سیام، کشوری در شبه جزیره هندوچین واقع در جنوب شرقی آسیاست. این کشور از شمال با برمه و لائوس، از شرق با لائوس و کامبوج، از جنوب با مالزی و خلیج تایلند، و از غرب با برمه و دریای آندامان همسایه است. زبان رسمی کشور تایلندی، پایتخت و همچنین پرجمعیت ترین شهر آن بانکوک و مذهب حدود ۹۵ درصد مردم بودایی است. نام تایلند در زبان مردم محلی برگرفته از دو لغت Thi و Land می باشد که به معنای سرزمین حوری یا همان تایی است.
در پی کودتای پرایوث چان اوچا فرمانده ارتش علیه یانگلیک شیناواترا نخست وزیر سابق این کشور، در سال ۱۳۹۳ حکومت نظامیان بار دیگر بر این کشور استوار شد. در ۱۳۹۵ (۲۰۱۶) همه پرسی قانون اساسی توسط نظامیان برگزار شد که رأی مثبت مردم به آن باعث شد تا اختیارات وسیعی به خونتا (حکومت نظامی تایلند) داده شود.
تایلند از سال ۱۹۳۲ یک کشور مشروطه سلطنتی است که طبق قانون اساسی قدرت سیاسی در دست نخست وزیر و پارلمان کشور است. پادشاه رئیس حکومت است و «جایگاهی درخور احترام و عبادت» دارد.
عکس تایلند
مختصات: ۱۴°۰۰′ شمالی ۹۹°۳۰′ شرقی / ۱۴.۰۰۰° شمالی ۹۹.۵۰۰° شرقی / 14.000; 99.500
پتچابوری
ناحیه باختری تایلند یکی از شش منطقه جغرافیایی کشور تایلند است که بر اساس تقسیمات کشوری این کشور تعریف می شود .
راتچابوری
منطقه مرکزی تایلند شامل ۵ استان به شرح زیر است:
تاک
پراچواپ خیری خان
کانتچانابوری
تایلند جنوبی یکی از شش منطقه جغرافیایی کشور تایلند است که بر اساس تقسیمات کشوری این کشور تعریف می شود .
فهرست استان های تایلند
منطقه جنوب تایلند شامل ۱۴ استان به شرح زیر است:
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تایلند در دانشنامه آزاد پارسی

تایلَند (Thailand)
گراندپالاس، بانکوک
گراندپالاس، بانکوک
گراندپالاس، بانکوک
گراندپالاس، بانکوک
گراندپالاس، بانکوک
موقعیت. کشور پادشاهی تایلند در آسیای جنوب شرقی و در شبه جزیرۀ هندوچین قرار دارد. این کشور از شمال شرقی و شرق به لائوس؛ از جنوب به کامبوج، خلیج تایلند (خلیج سیام)، و مالزی؛ از غرب به دریای آندامان و میانمار؛ و از شمال غربی به میانمار محدود است. ۵۱۳,۱۱۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و شهر بانکوک پایتخت آن است.سیمای طبیعی. تایلند سرزمینی مدارگانی با کوه های بلند و جنگل های بارانی است. بخش اصلی آن را جلگۀ مرزی پست و وسیعی تشکیل داده که از آبرفت رودخانه های متعدد پدید آمده است. جلگۀ مزبور از حاصل خیزترین نواحی جنوب شرقی آسیاست و در بارندگی های شدید و مونسونهای جنوب غربی، هدف سیلاب های خطرناک و ویرانگر قرار می گیرد. از میان بیش از ۹۵درصد رودخانه های تایلند که در این جلگه جریان دارند می توان به رودخانه های مکونگ، که بخشی از خط مرزی لائوس را تشکیل می دهد، چائو پرایا، که به مِنام یا مادر آب ها معروف است؛ و نیز رودهای وانگ؛ پینگ؛ نان؛ پاساک؛ مون؛ و چی اشاره کرد. رودهای مزبور و بسیاری رودهای دیگر که همگی ریزابه های رودهای مکونگ و چائو پرایا به شمار می آیند، از شمال به جنوب جریان دارند و به خلیج تایلند و دریای چین جنوبی می ریزند. جلگۀ مزبور از شمال به کوه های بلندی منتهی می شود که با دره های ژرف فراوان بریده شده اند. رشته ارتفاعات مزبور، که از شمال به جنوب کشیده شده، در دنبالۀ جنوبی کوه های هیمالیا و فلات تبت قرار دارند و در قرن های ۹ تا ۱۴م مسکن نخستین اقوام تای بوده است. بلندترین نقطۀ تایلند، کوه دوی اینتانون با ارتفاع ۲۵۹۵ متر، در همین ناحیه و در جنوب غربی شهر کوهستانی چیانگ مای قرار دارد. دنبالۀ بخش غربی کوه های مزبور، با نام رشته کوه های دونا و بیلائوکتائونگ، رو به جنوب تا انتهای شبه جزیرۀ مالایا امتداد دارد و کشور میانمار (برمه) را از تایلند جدا می کنند. زیبایی طبیعت، مرداب های ساحلی، بریدگی ها، خلیجک ها، و جزایر و جزیرک های ساحلی متعدد از ویژگی های این بخش است و جزیرۀ پوکت با مساحت ۸۰۰ کیلومتر مربع، در آب های ساحلی دریای آندامان، مهم ترین و زیباترین عارضۀ آن است. بخش شرقی جلگۀ مرکزی موسوم به خورات، تپه ماهورهای ماسه سنگی خشک و بی ...

نقل قول های تایلند

تایلند با نام رسمی پادشاهی تایلند که پیشتر سیام نامیده می شد، کشوری در مرکز شبه جزیرهٔ هندوچین در جنوب شرقی آسیاست.
• «پرچم : کشور تایلند یا سیام سابق را به خاطر آنکه قبلاً در روی پرچم آن یک فیل سفید نقش بسته بود به نام کشور فیل سفید نیز می شناختند. نوارهای سفید روی پرچم این کشور نشانهٔ بودائیسم و نوارهای قرمز آن نشانهٔ ملیت تایلندی است. ابتدا در روی پرچم تایلند، نوار آبی رنگ وسط وجود نداشت ولی بعدها به نشانهٔ سلطنت به پرچم آن افزوده شد . در مورد تاریخچهٔ پرچم این کشور گفته شده که پرچم تایلند ابتدا فیل سفیدی بر روی یک زمینهٔ قرمز بود ؛ و یک روستایی نادانسته روزی این پرچم را واژگون برافراشت. پادشاه تایلند در خشم شد و گفت که پرچمی می سازم که هیچ کس نتواند آن را وارونه برافرازد؛ در نتیجه پرچم امروزی تایلند (بدون نوار آبی در وسط) طراحی شد . بعدها نوار آبی نیز به پرچم اضافه شد و در پرچم ملّی این کشور در وسط نوار آبی رنگ فیلی سفید در داخل دایره ای قرمز نقش می گردد .» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

تایلند در جدول کلمات

تایلند را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

حسن یوسفی
تایلندیعنی سرزمین تای زبانها یا سرزمین حوری ها
تای نوعی زبان محاوره یا گویش است و به معنی حوری و پری نیز بکار رفته است

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• زنان تایلند   • تایلند پوکت   • تایلند پاتایا واکینگ استریت   • تایلند پاتایا دختر   • تایلند مناطق دیدنی   • کاخ بزرگ   • تایلند دیسکو   • معبد زمرد بودا   • معنی تایلند   • مفهوم تایلند   • تعریف تایلند   • معرفی تایلند   • تایلند چیست   • تایلند یعنی چی   • تایلند یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تایلند

کلمه : تایلند
اشتباه تایپی : jhdgkn
آوا : tAyland
نقش : اسم خاص مکان
عکس تایلند : در گوگل

آیا معنی تایلند مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )