برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1636 100 1
شبکه مترجمین ایران

تئاتر

/te'Atr/

مترادف تئاتر: تماشاخانه، نمایش خانه، نمایش، نمایش نامه

متضاد تئاتر: سینما

برابر پارسی: نمایش خانه

معنی تئاتر در لغت نامه دهخدا

تئاتر. [ ت ِ آ ] (فرانسوی ، اِ) رجوع به تآتر شود.

معنی تئاتر به فارسی

( اسم ) ۱- محلی که در آن نمایش میدهند تماشا خانه . ۲- یکی از هنرهای ترکیبی که تلفیقی از هنرهای معماری و حجاری نقاشی ادبیات و موسیقی است و آن نمایش دادن سر گذشتها حالات و احساسات افراد و جوامع است در صحن. نمایش .

معنی تئاتر در فرهنگ معین

تئاتر
(تَ) [ فر. ] (اِ.) = تیاتر. تآتر: ۱ - اجرای زندة نمایشنامه . ۲ - ساختمان یا تالاری که در آن نمایش اجرا شود، نمایش سرا. (فره ).

معنی تئاتر در فرهنگ فارسی عمید

تئاتر
۱. نمایشی که در آن بازیگران، نمایش نامه ای را در مکانی مخصوص اجرا می کنند، نمایش.
۲. محل اجرای نمایش، تماشاخانه.
سالنی به شکل نیم دایره یا بیضی دارای جایگاه های پلکان مانند برای نشستن و صحنه ای در پایین که در آن گردهمایی، تئاتر، حرکات نمایشی و مانند آن ها برگزار می شود.

تئاتر در دانشنامه اسلامی

واژه تئاتر ممکن است در معانی ذیل به کار رفته باشد: • تئاتر (هنر نمایشی)، تِئاتْر، کلمه ای یونانی که از تئاترون، به معنای مکان دیدن و جایگاه تماشا و استعمال امروزی به دو معنای تالار اجرا و عناصر اجرای نمایش• تئاتر (نشریه)، نخستین نشریۀ ویژۀ تئاتر به زبان فارسی در موضوع مسائل اجتماعی و سیاسی با نگاهی طنزآمیز و منتقدانه در قالب نمایش نامه
...
تیاتْر، نخستین نشریۀ ویژۀ تئاتر به زبان فارسی که مسائل اجتماعی و سیاسی را با نگاهی طنزآمیز و منتقدانه در قالب نمایش نامه عرضه می داشت.
این نشریه در ربیع الاول ۱۳۲۶/ آوریل ۱۹۰۸ آغاز به انتشار کرد و در جمادی الآخر/ ژوئن همین سال، پس از ۱۲ شماره به کار خود پایان داد.
سردبیر
سردبیر این نشریه، میرزارضا نائینی (۱۲۹۰- ۱۸ رمضان ۱۳۵۰ق/۱۸۷۳- ۲۷ ژانویۀ ۱۹۳۲م) بود.
← نسب شناسی
نخستین شمارۀ تیاتر در روز سه شنبه ۴ ربیع الاول ۱۳۲۶ق/۶ آوریل ۱۹۰۸م، منتشر شد. این نشریه دو شماره در هفته و در ۴ صفحه در مطبعه های فاروس و خورشید (مجلس) چاپ می شد.
محل روزنامه
...
تِئاتْر، کلمه ای یونانی که از تئاترون، به معنای مکان دیدن و جایگاه تماشا گرفته شده است
ایران از پیش از اسلام تا دوران مشروطه، دارای گونه های متفاوتی از نمایش و آیین بوده است. از نمایش، مراسم و آیین های پیش از اسلام می توان به سوگ سیاوش، مراسم مغ کشی و کوسه برنشستن و نیز رقص هایی با صورتک برای ستایش ناهید و مهر اشاره کرد
بیضایی، بهرام، نمایش در ایران، ص۲۷-۴۷.
پیش از نگارش نخستین نمایشنامه های ایرانی، برخی از متون متعلق به ادبیات که در دوران ناصری رواج یافت، راه را برای نمایشنامه نویسی و آشنا کردن مخاطبان با فن «دیالوگ» گشود. یکی از مهم ترین این آثار سفینۀ طالبی یا کتاب احمد اثر طالبوف است.
ملک پور، جمشید، ادبیات نمایشی در ایران، ج۱، ص۳۴۱.
مقارن با نهضت مشروطیت ...

تئاتر در دانشنامه ویکی پدیا

تئاتر
تئاتر شاخه ای از هنرهای نمایشی است که به بازنمودن داستان ها برابر تماشاکنان می پردازد. به جز سبک معیار گفتار دراماتیک، تئاتر گونه های دیگری نیز دارد مانند اپرا، باله، کابوکی، تعزیه، خیمه شب بازی و پانتومیم.
چهره جنجالی نقد و نمایشنامه نویسی فرانسه در قرن هجدهم «دیده رو» است. او نقاد، نمایشنامه نویس، فیلسوف و داستان پردازی است که در آثارش بر خلاف عرف، نظرات جدیدی را مطرح می کند. رسالاتی مانند: «دربارهٔ شعر نمایشی» و «قیاس ضد و نقیض در بازیگری» از آثار اوست.
در زمینه کمدی «بومارشه» موفقیت زیادی کسب کرد. اثر مهم او عبارت است از: «عروسی فیگارو».
در زمینه تراژدی می توان به «ولتر» اشاره کرد که شهرتش بیشتر به دلیل افکار فلسفی و رساله مشهورش به نام «بحث دربارهٔ تراژدی» است.
«تئاتر» واژه ای است یونانی در لغت به معنای چیزی که به آن نگاه می کنند. در فارسی به تئاتر «نمایش» یا «تماشا» می گویند. تاریخچه تئاتر مربوط به یونان باستان و رم درقبل از میلاد مسیح می باشد.
تئاتر خیابانی
پانتومیم (بی کلام)
عکس تئاتر
تئاتر یک فیلم اکشن در سال ۲۰۱۰ میلادی است که توسط سوکومار تهیه شده است و توسط وای. نوین. راوی شانکار و سی وی موهن تحت نام سازندگان فیلم میدری تهیه شده است. ستاره های فیلم رام چاران و سامانتا روت پرابو هستند. این فیلم به طور رسمی توسط چیرانجیوی در ماه فوریه راه اندازی شداز آوریل ۲۰۱۷. این فیلم در سراسر جهان در تاریخ ۳۰ مارس ۲۰۱۸ منتشر شد.
۳۰ مارس ۲۰۱۸ (۲۰۱۸-03-۳۰)
چیتی بابو یک مرد فقیر و بی گناه است که از ناشنوایی جزئی رنج می برد. وی از طریق رساندن آب به زمین های کشاورزی امرار معاش می کند. داستان فیلم از آنجایی آغاز می شود که برادرش تصمیم می گیرد تا علیه حاکم این روستا که سی سال است آنجا را اداره می کند، قیام کند. از طرفی دیگر، چیتی تابو تنها نگران سلامتی برادرش است و کارهای زیادی برای حفاظت از وی انجام می دهد و…
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های تئاتر

تئاتر شاخه ای از هنرهای نمایشی است که به بازنمودن داستان ها در برابر مخاطبان یا تماشاگران می پردازد. به جز سبک معیار گفتار داستانی، تئاتر گونه های دیگری نیز دارد مانند اپرا، باله، کابوکی، خیمه شب بازی و پانتومیم.
• «تئاتر دلبستگی من است. جایگاه شناخت آدمی است. خودشناسی است. نمایش بزک نشدهٔ تقواها و شرارت‎هاست. ادراک حس بلوغ و آزادی است. غوغای زندگی است! کجا می‎توان دلپذیرتر از تئاتر به آگاهی رسید، به پناهگاهی علیه دلمردگی! کجا انسان ها می‎توانند در لحظه‎ای که تنها به لبان یک نفر چشم دوخته‎اند و با حسی مشترک به تصّرف درآمده‎اند و ربوده شده اند، این چنین به برادری یکدیگر واقف شوند. آن دیگری که خود من است و رنج می برد و لذّت می برد و تار پودم را با همدردی به ارتعاش در می آورد. بازیگری که تقوا و شرارت را هم قدرت سیم های لخت فشار قوی، هرروز تجربه و زندگی می کند و زیبایی و زشتی را دراقتدار کاملشان با قدرتی همطراز، به تماشاگران منتقل می کند. کجا می توان پنداشت تقوائی والاتر موجود است؟ درکجا، ”یگانگی” معنی بیشتری پیدا می کند؟» -> پری صابری
• «صحنه تئاتر خیلی زود هنربازی یک بازیگر را نمایان می کند البته باید گفت که حضور بازیگران سینمایی به خود آنها نیز صدمه می زند.» -> هادی مرزبان
• «عناصر تئاتری و دراماتیک را در هرجامعهٔ انسانی می توان یافت، صرف نظر از آنکه این جوامع پیشرفته و پیچیده باشند یا نباشد. این عناصر در رقص ها و مراسم مردم بودی همان اندازه برجسته اند که در مبارزات سیاسی، راهپیمایی ها، مسابقات ورزشی، مراسم مذهبی و حتی در بازی های کودکان ما.» -> اسکار گروس بروکت

تئاتر در جدول کلمات

تئاتر
نمایش
بازیگر مرد فقید سینما | تلویزیون و تئاتر با سریال هایی چون "شهریار" و "یک مشت پر عقاب" و "سلطان و شبان"
اقالو
بازیگران تئاتر از روی آن بازی می کنند
نمایشنامه
تله تئاتر نوشته مرحوم اکبر رادی
ملودی شهر بارانی

معنی تئاتر به انگلیسی

theater (اسم)
تاتر ، تماشاخانه ، تئاتر ، تالار سخنرانی ، بازیگر خانه
theatre (اسم)
تاتر ، تماشاخانه ، تئاتر ، تالار سخنرانی ، بازیگر خانه
theatrical (صفت)
تئاتر ، وابسته به تماشاخانه ، در خور تماشا

تئاتر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مجتبی عیوض صحرا
واژه ای فرانسوی،انگلیسی-
معادل فارسی: تماشاخانه،تماشاسرا،تماشاکده،نگرستان،نمایش رو حوضی(روی حوضی)!
فرزان توانگر
آمفی تیاتر
محمدرضاحمدی
دیدہ شدن.خودنمایاندن
Marco
واژه تئاتر(theater) در اصل مشتق از واژه تئاترون(theatron) است که جزء اول آن تئا(thea) به معنای تماشا کردن و یا محل تماشا و مشاهده است. ریشه این مفهوم به زمانهای دور باز می گردد که تماشاگران بر شیب تپه ای می نشستند و مراسمی مذهبی و آیینی را که با تشریفاتی خاص در پای همان تپه و اغلب در مجاورت یک مقبره مقدس یا معبد انجام می شد مشاهده می کردند. اگر چه واژه تئاتر ریشه ای یونانی دارد و برای اولین بار در یونان باستان به اوج و شکوفایی خود رسید و نظر همگان را به عنوان یکی از اساسی ترین مقولات تفکر برانگیز آدمی به خود معطوف داشت ولی از یونان آغاز نشد و خلاف آنچه تصور می شود که تئاتر های کهن ریشه در تئاتر یونان دارد طبق کشفیات و پژوهشهای انجام شده و با یافتن متون نمایشی مصری ثابت گشت که حداقل هزار سال پیش از شکوفایی و ظهور تئاتر در یونان در مصر باستان تئاتر وجود داشته است. مطابق این کشفیات معلوم گشت که بین سالهای ۱۸۴۹ تا ۱۸۸۷ قبل از میلاد به دستور فرعون مصر معبدی برای نیایش اوزیرس (Ozires) خدای سرزمین مردگان در شهر ابیدوس (Obidous) برپا می شود تا در آن رستاخیز و زندگی مجدد او را برای مردم به نمایش بگذارند. این اطلاعات بر سنگی از بنای این معبد حک شده است.

از کتابِ �تاریخِ تئاترِ جهان�، نوشته‌ی �اسکار براکت�.
علی باقری
تئاتر واژه ای است که در ترکی به آن " تئیات" گفته می شود در اصل به معنی نمایش سرگرم کننده است تئیات چیخاتماخ یعنی نمایش برای سرگرم کردن معنی می دهد .در زبان ترکی تئیات به کسی گفته می شود که با ادا و اصول مردم را سرگرم کرده و می خنداند .
ایرزاد
تئاتر
آن جور امروزه میتوان نام ِ تئاتر را پس از خواندن و شنیدن در زِهن (ذهن ) اِنگاشت ، نَمایشی زِنده است که بازیگران به چهری زنده پیش بینندگان آن داستان را بازی میکنند ، بُنابراین می توان آن را :
نمایش ِ زنده ، زیانمایش ، زی نمایش ، زِندنمایش ، زیونمایش ... نامید .
حمیدرضا دادگر_فریمان
تماشاخانه، نمایش خانه، نمایش، نمایش نامه

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• برنامه تئاتر   • تئاتر کمدی   • بلیط تئاتر   • تئاتر خنده دار   • معنی تئاتر   • تئاتر شهر تهران   • تئاتر چیست   • تئاتر طنز   • مفهوم تئاتر   • تعریف تئاتر   • معرفی تئاتر   • تئاتر یعنی چی   • تئاتر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تئاتر

کلمه : تئاتر
اشتباه تایپی : jmhjv
آوا : te'Atr
نقش : اسم
عکس تئاتر : در گوگل

آیا معنی تئاتر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )