برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1523 100 1
شبکه مترجمین ایران

بهداشت روانی

بهداشت روانی در دانشنامه اسلامی

بهداشت روانی
مباحث بهداشت روانی در قرآن به نحو بسیار گسترده ای مطرح شده اند. این مباحث شامل موضع قرآن نسبت به مقوله بهداشت روان، روان شناسی شخصیت سالم (psychology of healthy personality)، انحراف از سلامت روانی و مکانیسم های بروز و روش های اصلاح آن، و نیز شیوه های ارتقاء سلامت روانی (mental health promotion) و رشد عاطفی و عقلانی است.
حتی یک نگاه اجمالی و سطحی به آیات قرآن نشان می دهد که سلامت روانی انسان یک موضوع بسیار اساسی در سراسر این کتاب الهی است. اما برای اثبات این که هدف گیری اصلی قرآن، بهداشت روانی است لازم است به نکات زیر توجه شود:۱. شرط رستگاری اخروی بهداشت روانی است:«یوم لا ینفع مال و لا بنون الا من اتی الله بقلب سلیم.» ؛ روز جزا آن روزی است که مال و فرزندان سودی نمی بخشد و تنها آن کس که با سلامت روانی به نزد خدا آمده باشد این امر به حال او فایده خواهد داشت.یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فادخلی فی عبادی وادخلی جنتی ؛ ای روان آرام به سوی پروردگار خود بازگرد در حالی که راضی هستی و از تو رضایت وجود دارد و به جمع بندگان خاص من و به بهشت من داخل شو.قد افلح من زکیها و قد خاب من دسیها ،هر کس که جان خود را از انحراف پیراست رستگار شد و هر کس که آن را بیالود زیان کار شد.۲. قرآن فلسفه ایمان و هدف آن را (رشد عاطفی و عقلانی) معرفی می کند و خلاف آن را قرین عقب افتادگی عاطفی و عقلانی می داند:فلیستجیبوا لی و لیؤمنوا بی لعلهم یرشدون ؛ بندگان باید مرا اجابت کنند و به من ایمان بیاورند تا رشد یابند.و من یرغب عن مله ابراهیم الا من سفه نفسه ؛ چه کسی از آیین ابراهیم روگردان می شود جز آن که جان خود را به ورطه بی خردی انداخته باشد.۳. سرشت انسان الهی است، لذا به پرستش خداوند نیاز دارد و این نیاز در طول زمان تغییر نمی کند، نادیده گرفتن نیازهای سرشتی نیز به سلامت روانی آسیب می زند. از این رو فلسفه پرستش خدا پاسخ به یک نیاز سرشتی و حفظ و ارتقاء بهداشت روانی است:فاقم وجهک للدین حنیفا فطره الله التی فطر الناس علیها لا تبدیل لخلق الله ؛ پیوسته رو به سوی دین پاک خداوند داشته باش که انسان ها را بر آن سرشته است و خلقت خدا مبدل نخواهد شد.۴. حتی دستوراتی مانند بخشش به دیگران نیز دارای فلسفه بهداشت روانی است:الذین ینفقون امولهم اب ...

بهداشت روانی در دانشنامه ویکی پدیا

بهداشت روانی
سلامت روانی (به انگلیسی: mental health) به طور کلی برای اطلاق به کسی به کار می رود که در سطح بالایی از سازگاری و انطباق رفتاری و هیجانی قرار دارد، نه صرفاً کسی که بیمار روانی نیست.
توهم
هذیان
داروهای ضدروان پریشی
جنون جوانی
دیوانه
جیمز کریکتون براون (روانپزشک)
فصلنامه اصول بهداشت روانی
فصلنامه اصول بهداشت روانی نام یک مجله علمی پژوهشی در حوزه بهداشت روانی و به صاحب امتیازی مرکز تحقیقات روان پزشکی وعلوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد است. این نشریه با هدف انتشار الکترونیک مقالات تحقیقی در حیطه های مختلف بهداشت روانی از جمله روان پزشکی، بهداشت روانی، روان شناسی و حوزه های مربوط به آن ها فعالیت می نماید. این مجله از سال ۱۳۸۶ پایه گذاری شده و مقالات منتشر شده در آن در زمینهٔ پژوهش ها و گسترش حرفه ای بهداشت روانی است.
Journal homepage
این مجله به صورت فصلنامه منتشر می گردد و دارای رتبه علمی پژوهشی از کمیسیون نشریات علوم پزشکی کشور می باشد؛ و در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، پایگاه مجلات تخصصی نور، پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، مگ ایران، EMRO, Index Copernicus, Iran Medex نمایه می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بهداشت روانی در دانشنامه آزاد پارسی

بهداشت روانی (mental hygiene)
علم و فن حفظ سلامت روانی و مطلوب سازی رفتار شخصی و اجتماعی به منظور استفادۀ مثبت از توانایی ها و استعدادهای فطری و نیز پیش گیری از اختلالات روانی. در ۱۹۰۸، کلیفورد بیرز پس از رهایی از اختلال روانی تجاربش را در کتابی به نام ذهنی که خود را باز یافت نوشت. پس از آن کمیتۀ ملی بهداشت روانی در ۱۹۰۹ در امریکا تأسیس شد که به اصلاحاتی در وضع تیمارستان ها و تأسیس آسایشگاه های جدید انجامید. بیرز در ۱۹۳۱ بنیاد بین المللی بهداشت روانی را تأسیس کرد.

بهداشت روانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بهداشت روانی   • مفهوم بهداشت روانی   • تعریف بهداشت روانی   • معرفی بهداشت روانی   • بهداشت روانی چیست   • بهداشت روانی یعنی چی   • بهداشت روانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بهداشت روانی

کلمه : بهداشت روانی
اشتباه تایپی : finhaj v,hkd
عکس بهداشت روانی : در گوگل

آیا معنی بهداشت روانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )