برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1441 100 1

بهداشت روانی (قرآن)

بهداشت روانی (قرآن) در دانشنامه اسلامی

مباحث بهداشت روانی در قرآن به نحو بسیار گسترده ای مطرح شده اند. این مباحث شامل موضع قرآن نسبت به مقوله بهداشت روان، روان شناسی شخصیت سالم (psychology of healthy personality)، انحراف از سلامت روانی و مکانیسم های بروز و روش های اصلاح آن، و نیز شیوه های ارتقاء سلامت روانی (mental health promotion) و رشد عاطفی و عقلانی است.
حتی یک نگاه اجمالی و سطحی به آیات قرآن نشان می دهد که سلامت روانی انسان یک موضوع بسیار اساسی در سراسر این کتاب الهی است. اما برای اثبات این که هدف گیری اصلی قرآن، بهداشت روانی است لازم است به نکات زیر توجه شود:۱. شرط رستگاری اخروی بهداشت روانی است:«یوم لا ینفع مال و لا بنون الا من اتی الله بقلب سلیم.»
شعراء/سوره۲۶، آیه۸۸-۸۹.    
اساساً ویژگی های شخصیتی را در سه بخش می توان مطالعه کرد:۱. ویژگی های شناختی؛cognitive۲. ویژگی های عاطفی؛emotional۳. ویژگی های رفتاری؛ behavioralویژگی های شناختی شامل نگرش ها، اعتقادات، جهان بینی، و اصول تفکر هستند. ویژگی های عاطفی که بر مبنای ویژگی های شناختی پدید می آیند شامل عواطف، هیجانات، احساسات، گرایش ها، و دلبستگی ها می باشند. ویژگی های عاطفی به نوبه خود زمینه و علت بروز ویژگی های رفتاری و الگوهای عمل کرد هستند. اینک ویژگی های شناختی، عاطفی و رفتاری شخصیت سالم را از نظر قرآن بررسی می کنیم.
← ویژگی های شناختی
شخصیتى با ویژگى هاى فوق بدون شک شخصیتى محبوب و دوست داشتنى خواهد بود و الگوى عینى آن در معصومین(ع) قابل مشاهده است. این نکته در سوره مریم آیه ۹۶ بیان شده است. در این آیه به طور فشرده از ویژگى هاى شناختى و رفتارى شخصیت سالم تحت عنوان ایمان و عمل صالح نام برده شده است (ان الذین امنوا وعملوا الصالحات سیجعل لهم الرحمن وُدّا; آنان که ایمان آورده و اعمال شایسته داشته باشند به زودى خداوند آنان را محبوب دل ها خواهد ساخت).
مریم/سوره۱۹، آیه۹۶    
...

ارتباط محتوایی با بهداشت روانی (قرآن)

بهداشت روانی (قرآن) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بهداشت روانی (قرآن)   • مفهوم بهداشت روانی (قرآن)   • تعریف بهداشت روانی (قرآن)   • معرفی بهداشت روانی (قرآن)   • بهداشت روانی (قرآن) چیست   • بهداشت روانی (قرآن) یعنی چی   • بهداشت روانی (قرآن) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بهداشت روانی قرآن
کلمه : بهداشت روانی (قرآن)
اشتباه تایپی : finhaj v,hkd (rvHk)
عکس بهداشت روانی (قرآن) : در گوگل

آیا معنی بهداشت روانی (قرآن) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )
شبکه مترجمین ایران