برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1441 100 1

بهداشت تغذیه (قرآن)

بهداشت تغذیه (قرآن) در دانشنامه اسلامی

بهداشت تغذیه (قرآن)
خداوند برای رشد و تعالی انسان به نوع تغذیه و بهداشت آن بسیار اهمیت می دهد، لذا در قرآن کریم آیات متعددی را به این معنا اختصاص فرموده است که در ذیل به بعضی از آنها اشاره می شود.
رعایت نکردن پاکیزگی و بهداشت، ظلم و ضرر بر نفس می باشد: «وظـللنا علیکم الغمام وانزلنا علیکم المن والسلوی کلوا من طیبـت ما رزقنـکم وما ظـلمونا ولـکن کانوا انفسهم یظـلمون» و ابر را بر شما سایبان ساختیم، و با من (شیره مخصوص و لذیذ درختان) و سلوی (مرغان مخصوص شبیه کبوتر ) از شما پذیرائی به عمل آوردیم (و گفتیم) از نعمتهای پاکیزهای که به شما روزی دادیم بخورید (ولی شما کفران کردید) آنها به ما ستم نکردند بلکه به خود ستم می نمودند! ( ممکن است «و ما ظلمونا» مربوط به «کلوا من طیبات ما رزقناکم» باشد.)
← اعجاز تغذیه بنی اسرائیل
پاکیزه و سازگار بودن خوردنیها با طبع انسان، ملاک حلال بودن آنهاست: «یـایها الناس کلوا مما فی الارض حلـلا طیبا...» ای مردم از آنچه در زمین است حلال و پاکیزه بخورید... .
← معنای حرام
قرآن کریم در مورد حرمت خوردن هر چیز آلوده و کثیف و غیر بهداشتی می فرماید: «قل لا اجد فی مآ اوحی الی محرما علی طاعم یطعمه الا ان یکون میتة او دما مسفوحا او لحم خنزیر فانه رجس...» بگو در آنچه بر من وحی شده، هیچ حرامی بر کسی که غذائی می خورد نمی یابم بجز اینکه مردار باشد یا خونی که (از بدن حیوان) بیرون ریخته یا گوشت خوک که اینها همه پلیدند... . («رجس»، همان قذر و قذر ضد نظافت است با توجه به اینکه رجس به صورت تعلیل ذکر شده قابل تعمیم است و حرمت هر چیز کثیف و غیر نظیف را می فهماند. )
پرخوری مایه غضب خدا
...

ارتباط محتوایی با بهداشت تغذیه (قرآن)

بهداشت تغذیه (قرآن) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بهداشت تغذیه (قرآن)   • مفهوم بهداشت تغذیه (قرآن)   • تعریف بهداشت تغذیه (قرآن)   • معرفی بهداشت تغذیه (قرآن)   • بهداشت تغذیه (قرآن) چیست   • بهداشت تغذیه (قرآن) یعنی چی   • بهداشت تغذیه (قرآن) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بهداشت تغذیه قرآن
کلمه : بهداشت تغذیه (قرآن)
اشتباه تایپی : finhaj jybdi (rvHk)
عکس بهداشت تغذیه (قرآن) : در گوگل

آیا معنی بهداشت تغذیه (قرآن) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
شبکه مترجمین ایران