برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1462 100 1

بقیع

معنی بقیع در لغت نامه دهخدا

بقیع. [ ب َ ] (ع اِ) موضعی که در آن بیخ هر درخت باشد. (ناظم الاطباء) (منتهی الارب ) (از آنندراج ) :
کدامین ربع را بینی ربیعی
کز آن بقعه برون ناید بقیعی.
نظامی.
- ابن بقیع ؛ سگ ، یقال : تقاد فابما ابقی ابن بقیع؛ ای بالجیفة لان الکلب یبقیها، یرید حطام الدنیا. (از اقرب الموارد) .

بقیع. [ ب َ ] (اِخ ) نام قبرستان مقدس مدینه ٔ منوره. (فرهنگ نظام ). مقبره ٔ مدینه که بقیع خوانند در شرقی شهر است و در اوقبور ابراهیم بن رسول (ص ) و بنات مصطفی (ص ) و عثمان بن عفان و امیرالمؤمنین حسن و عباس بن عبدالمطلب قرار دارد و امام زین العابدین و امام محمد باقر و امام جعفر صادق صلوات اﷲ علیهم اجمعین در آنجا مدفونند و اکثرصحابه ٔ عظام رضی اﷲ عنهم آنجا آسوده اند... (از نزهةالقلوب چ 1331 هَ. ق. لیدن ص 14). و رجوع به ابن بطوطه و تاریخ گزیده و شدالازار و تاریخ عصر حافظ ج 1 و عیون الاخبار ج 3 و عقدالفرید ج 2، 3، 4، 5 و تاریخ اسلام و النقض و غزالی نامه و الموشح و مجمل التواریخ و القصص و حبیب السیر و ضحی الاسلام ج ت و معجم البلدان شود.

بقیع. [ ب َ ] (اِخ ) دهی از دهستان ماروسک است که در بخش سر ولایت شهرستان نیشابور واقع است و 670 تن سکنه دارد. آب از قنات. محصول آنجا غلات. شغل اهالی آن زراعت است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

بقیع. [ ب ُ ق َ ] (اِخ ) موضعی است مر بنی عقیل را و آبی مر بنی عجل را. (منتهی الارب ).

معنی بقیع به فارسی

بقیع
گورستانی نزدیک مدینه که در آن فاطمه ع ( بنا بر مشهور ) حسن ع علی بن حسین ع محمد باقر ع و جعفر صادق ع مدفونند و آن را بقیع غرقد گویند
( اسم ) ۱- جایی که در آن درختان گوناگون باشد . ۲- ( اسم ).
موضعی است مر بنی عقیل را و آبی مر بنی عجل را .
نام موضعی در مدینه . روایت سهیلی و ابن اثیر آنرا بقیع الخبخبه بدو خای معجمه روایت کرده اند و مشهور بقیع الخبجبه بتقدیم خائ معجمه برجیم است .
نام موضعی در مدینه . جایی است در مدینه پهلوی خان. زید بن ثابت عامه کشتگان احد در این مکان بخاک سپرده شده اند .
نام موضعی در مدینه
گورستان مدینه . کان به شجر الغرقد فذهب بقی اسمه . نام گورستان مدینه است و بدان جا درخت غرقد . و آن بخشکید و نام آن بماند : رسول گفت فرموده اند که از برای اهل بقیع استغفار کنم و بقیع گورستانی است در مدینه .
سگ

معنی بقیع در فرهنگ معین

بقیع
(بَ) [ ع . ] ( اِ.) ۱ - جایی که در آن درختان گوناگون باشد. ۲ - نام گورستانی در مدینه که آرامگاه بسیاری از نزدیکان پیامبر در آنجاست .

معنی بقیع در فرهنگ فارسی عمید

بقیع
جایی که در آن درختان گوناگون باشد.

بقیع در دانشنامه اسلامی

بقیع
بَقیع ، کهن ترین و مشهورترین گورستان دوره اسلامی در شهر مدینه که به «بقیع الغَرقَد»، یا به ویژه در زمان متأخر به «جنة البقیع » نیز شهرت داشته است . و متبرک به وجود قبورمطهر ائمه علیهم السلام گردیده است. از آن به مناسبت در باب حج سخن رفته است.
بقیع راازآنرو «بقیع الغرقد» نامیده اند که نوعی درخت خاردار در آنجا می روییده و نامش «غرقد» بوده است. سپس آن درخت از میان رفت، امّا نامش ماندگار شد.برخی نیز گفته اند: بقیع غرقد، نام زمینی است که نوعی درخت بلند توت آن را پوشانده باشد.
پیشینه
با توجه به اقوال لغت شناسان در توضیح «بقیع الغرقد»، چنین به نظر می رسد که محل گورستان بقیع ، در دوره پیش از اسلام خارستانی در اطراف شهر یثرب یا مدینه بعدی بوده است . این بقیع غیر از مواضع دیگری در مدینه ، چون بقیع زبیر و بقیع الخیل بوده است .در روایات ِ افسانه مانندِ ایام العرب ِ ه م پیش از اسلام ، از «یوم البقیع » به عنوان یکی از جنگ های اوس و خزرج ه م نام برده شده است و در اشعار منسوب به این روز از آن یاد کرده اند پس از مرگ عثمان بن مظعون در ق /۲۴م ، پیامبر اکرم (ص ) که گویا در جست و جوی جای خاصی برای دفن پیکر اصحاب خویش بودند، ناحیه بقیع را پسندیدند.پیشینه قبرستان بقیع به دوران قبل از اسلام میرسد، لیکن در اسناد به روشنی مشخص نیست که قدمت آن به چه تاریخی مربوط است و از چه زمان مردمان مدینه جنازه درگذشتگان خود را در این گورستان به خاک می سپرده اند. منابع تاریخی گواهی میدهد که پیش از هجرت، مردم مدینه اجساد مردگان خود را در دو گورستانِ« بنی حرام »و« بنی سالم »و گاهی نیزدر منازل خود دفن میکردند. لیکن با هجرت مسلمانان به مدینه، بقیع تنها قبرستان مسلمانان گردید و به مرور زمان و با دفن اجساد تعدادِ زیادی از صحابه و تابعین و نیز همسران و دختران و فرزندان و اهل بیت رسول الله صلوات الله علیه از اهمیت ویژه ای برخوردار شد. و گورستانهای پیشین، رفته رفته به حالت متروکه در آمد و از میان رفت.بقیع تا یکصدسال پیش، دیوار و حصاری نداشت،امااکنون بادیواری بلند محصور گشته واز گذشته تاکنون مسلمانان از هر فرقه و مذهبی، پس از زیارت پیامبرخدا صلوات الله علیه به اینجا آمده، اهلبیت پیامبر(صلی الله علیه وآله)ودیگر آرمیدگان دراین گورستان رازیارت می کنند.
موقعیت ج ...


بقیع در دانشنامه ویکی پدیا

بقیع
مختصات: ۲۴°۲۸′۰۲″شمالی ۳۹°۳۶′۵۸″شرقی / ۲۴٫۴۶۷۲°شمالی ۳۹٫۶۱۶°شرقی / 24.4672; 39.616
حلیمه دایه (مادر رضاعی) پیامبر
تمامی همسران پیامبر (غیر از خدیجه که در گورستان ابوطالب مکه مدفون است): جویریه، ام سلمه، زینب دختر جحش، زینب دختر خزیمه، سوده، حفصه، صفیه، ام حبیبه، عایشه
ابراهیم پسر محمد
همه دختران پیامبر: زینب، رقیه و ام کلثوم. فاطمه زهرا نیز گرچه به ظن قریب به یقین در بقیع دفن شده ولی محل دقیق دفن وی نامشخص است.
چهار امام شیعیان حسن مجتبی، علی بن حسین، محمد باقر و جعفر صادق، فاطمه بنت اسد مادر علی و عباس عموی پیامبر.
ام البنین همسر علی و مادر ابوالفضل، صفیه و عاتکه عمه های پیامبر
عقیل بن ابی طالب و عبدالله بن جعفر
بَقیع یا بهشت بقیع (به عربی: جنت البقیع)، آرامگاهی در شهر مدینه، عربستان است. عده بسیاری از اهل بیت و صحابه پیامبر اسلام از جمله چهار تن از امامان شیعه در این مکان مدفون هستند.
پیشینهٔ تاریخی بقیع به دوران قبل از اسلام می رسد ولی در کتب تاریخی به روشنی قدمت تاریخی آن مشخص نشده است. بعد از هجرت مسلمانان به مدینه، بقیع تنها قبرستان مسلمانان بوده، مردم مدینه قبل از آمدن مسلمانان به آن جا اجساد مردگان خود را در دو گورستان «بنی حرام» و «بنی سالم» و گاهی نیز در خانه های شان دفن می کردند و در واقع بقیع اولین قبرستانی است که به دستور پیامبر اسلام و توسط مسلمانان صدر اسلام ساخته شد.
اولین کسی که در آنجا به توصیه پیامبر اسلام دفن شد عثمان بن مظعون بود که از دوستان نزدیک پیامبر و علی بن ابیطالب به شمار می رفت؛ و علی در سخنانش از عثمان بسیار یاد می کرد.
عکس بقیع
بقیع ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
بقیع گورستانی در مدینه است.
بقیع (تربت حیدریه)
بقیع (نیشابور)
بقیع (تربت حیدریه)، روستایی از توابع بخش جلگه زاو ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بقیع در دانشنامه آزاد پارسی


بَقیع
قبور ائمه در بَقیع بعد از تخریب
قبور ائمه در بَقیع بعد از تخریب
(یا: بقیع الغَرقَد یا جَنَّةالبقیع) اولین و مشهورترین قبرستان اسلامی از زمان حیات حضرت محمد (ص) تاکنون، واقع در مدینه، در نزدیکی مسجدالنبی و بقعۀ پیامبر اکرم (ص). این محل قبلاً در خارج از دیوار شهر مدینه قرار داشت بعد از هجرت پیامبر اسلام (ص) از مکه به مدینه، ایشان این محل را که پوشیده از بوته های خار بود و به همین سبب غَرقَد نامیده می شد، به قبرستان مسلمانان اختصاص داد. اولین صحابۀ پیامبر (ص) از میان انصار که در بقیع دفن شد، اسعد بن زاره انصاری خزرجی و نخستین کس از میان مهاجرین، عثمان بن مظعون برادر رضاعی پیامبر (ص) بود. ابراهیم پسر خردسال پیامبر (ص) و دختران و زوج های ایشان، جز خدیجۀ کبری که در قبرستان ابوطالب در مکهمدفون است، در بقیع مدفونند و بنا به احتمالی حضرت فاطمۀ زهرا (س) دختر پیامبر (ص) نیز در بقیع مدفون است. مرقد امام حسن (ع)، امام زین العابدین (ع)، امام محمد باقر (ع) و امام صادق (ع) که به ائمۀ بقیع مشهورند، نیز در کنار یکدیگر در ضلع جنوب غربی بقیع واقع است. همچنین مدفن عباس بن عبدالمطلب، عموی پیامبر (ص) و جدّ خلفای عباسی، عبدالله بن مسعود، سعد بن ابی وقاص و انس بن مالک در بقیع قرار دارد. تعداد اصحاب پیامبر اکرم (ص) را که در بقیع مدفونند، بالغ بر ۱۰هزار تن نوشته اند. بقیع در زمان پیامبر و خلفای راشدین وسعت چندانی نداشت. در عهد معاویه بر وسعت آن افزودند تا قبر عثمان نیز که در خارج از بقیع قرار داشت، در داخل بقیع قرار گیرد. این بخش الحاقی را بقیع بنی امیه نامیدند. بعد از به قدرت رسیدن آل بویه و تسخیر بغداد، آنان در ساختن بقعه بر فراز قبور ائمۀ اطهار (ع) و تعمیر مسجد نبوی همت گماردند. در دورۀ صفویه نیز تعمیرات و تزیینات مناسبی ایجاد شد و سلاطین عثمانی هم در آبادانی بقیع کوشیدند. در نیمۀ دوم قرن ۱۳ق از سوی ملا محمدصالح برغانی و سپس فرزندش شیخ حسن مرمت هایی در قبور بقیع انجام شد. سعود بن عبدالعزیز، امیر نجد، در سال های ۱۲۱۸ و ۱۲۲۱ق دو بار به مکه و مدینه حمله کرد و خرابی های زیادی به آستانه های بقیع وارد آورد و بخشی از اشیای قیمتی آن ها را به غارت برد. این دو یورش به حملۀ اول وهابیون به بقیع معروف است. پس از قلع وقمع وهابیون به فرمان محمدعلی پاشا، خدیو مصر، این ...

ارتباط محتوایی با بقیع

بقیع را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قبرستان بقیع محل دفن   • امامانی که در بقیع دفن هستند   • عکس بقیع با کیفیت بالا   • شعر بقیع   • بقیع عکس   • تخریب بقیع   • قبرستان بقیع قبل از تخریب   • قبرستان بقیع کجاست   • معنی بقیع   • مفهوم بقیع   • تعریف بقیع   • معرفی بقیع   • بقیع چیست   • بقیع یعنی چی   • بقیع یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بقیع
کلمه : بقیع
اشتباه تایپی : frdu
عکس بقیع : در گوگل

آیا معنی بقیع مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )
شبکه مترجمین ایران