برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1599 100 1
شبکه مترجمین ایران

برنامه ریزی شهری

برنامه ریزی شهری در دانشنامه ویکی پدیا

برنامه ریزی شهری
برنامه ریزی شهری در معنای عام، معرف فرایندی از نگریستن به آینده شهر، خلق افقی از وضعیت آینده آن و تعیین ابزارهایی برای تحقق بخشی به آن وضعیت است.
برنامه ریزی شهری یک سری تصمیم های سنجیده در امور شهری است که با رعایت قیودات خاص خود شیوه رابطه انسان را با محیط شهری در قالبی بهینه طراحی و طبقه بندی می کند.
سازمان دهی مکان ها و محیط های متفاوتی که می باید شرایط رشد و توسعه زندگی جامعه را در تمام ابعاد مادی، معنوی و فرهنگی در همه شکل بندی های فردی و اجتماعی فراهم آورد.
کنترل، اداره و هدایت سیستم های شهری و منطقه ای (برنامه ریزی فضایی) با تکیه بر جنبه مکانی پدیده ها و روندها و رابطه واقعی آن ها به منظور بهبود زندگی و محیط زیست انسانی.
تأمین رفاه شهرنشینان از طریق ایجاد محیطی بهتر، مساعدتر، سالم تر، آسان تر، موثرتر و دلپذیرتر.
ساماندهی فضایی ساختارهای کالبدی است. کسی که تصمیم می گیرد در ساختار فضایی دخالت نماید و آن را تغییر دهد و دوباره سامان دهد، برنامه ریز شهری (شهرساز) است.
برنامه ریزی شهری یک علم میان رشته ای است، برنامه ریزی شهری حرفه ای است در حوزهٔ عمومی و با هدف ارتقای کیفیت زندگی شهروندان به ویژه در مورد مسایل شهری همچون حمل و نقل، کاربری زمین و مطلوبیت های زیست محیطی. با توجه به ابعاد گستردهٔ شهرها و سکونتگاه های انسانی، این حرفه نیز ابعاد مختلفی دارد، از زیبایی شناختی تا اجتماعی تا سلامت و موارد دیگر. به همین علت حرفه ای چند رشته ای یا فرا رشته ای تلقی می شود که در ارتباط با سایر حرفه ها و علوم همچون جامعه شناسی، جغرافیا، اقتصاد، معماری و موارد دیگر قرار می گیرد. در واقع علاوه بر دانش شهرسازی، این رشته از دانش های محیطی مثل جغرافیا، محیط زیست، هیدرولوژی و ژئومورفولوژی و سنجش از دور نیز بهره می برد و نتایج علمی ارائه می نماید. البته در حوزهٔ زیبایی شناختی و بصری نسبت به شهرسازی کاستی دارد. برنامه ریزی شهری و منطقه ای شامل شاخه های مختلفی همچون آمایش سرزمین، برنامه ریزی حمل و نقل، برنامه ریزی کاربری زمین، برنامه ریزی محیطی و موارد دیگر می شود. برنامه ریزی شهری که معادل رشته Urban Planning یا طرح ریزی شهری است در دانشگاه های ایران در مقطع کارشناسی تنها تحت عنوان جغرافیای برنامه ریزی شهری ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

برنامه ریزی شهری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی برنامه ریزی شهری   • مفهوم برنامه ریزی شهری   • تعریف برنامه ریزی شهری   • معرفی برنامه ریزی شهری   • برنامه ریزی شهری چیست   • برنامه ریزی شهری یعنی چی   • برنامه ریزی شهری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی برنامه ریزی شهری

کلمه : برنامه ریزی شهری
اشتباه تایپی : fvkhli vdcd aivd
عکس برنامه ریزی شهری : در گوگل

آیا معنی برنامه ریزی شهری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )