برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1465 100 1

برنابا

معنی برنابا در لغت نامه دهخدا

برنابا. [ ب َ ] (اِخ ) (سن...) نامش یوسف است و از مبلغین مسیحیت و از اصحاب پولس و مرقس بوده است. رساله ٔ معروف به انجیل برنابا را مسیحیان جزء عهدین غیرقانونی می شمارند و معتقدند که بتوسط یک نفر مسلمان نوشته شده است ، ظاهراً چند موضع از آن مشتمل بشارت به آمدن پیغمبر اسلام و حقانیت دین اسلام می باشد. (از دایرة المعارف فارسی ).

برنابا در دانشنامه اسلامی

برنابا
بَرْنابا، لقب یکی از نخستین هواداران و رسولان (مبلّغان) مسیح و نیز نام انجیلی منسوب به او می باشد.
نام اصلی او یوسف بود.در قبرس از پدر و مادری یهودی زاده شد.

معانی برنابا
برنابا یا بارینب را فرزند نصیحت و تشویق (ابن الوعظ)، فرزند نبوت و فرزند مواسات و همدردی معنی کرده اند. با آن که وجه اشتقاق این کلمه هنوز روشن نیست، می توان آن را شکل یونانی شده کلمه ای آرامی دانست. این لقب احتمالاً بدین سبب به او داده شده که با یوسف برسبا اشتباه نشود.

سرگذشت برنابا و ارتباط او با پولس
برنابا در زمان رسولان به دین مسیح گروید، از علایق دنیوی برید و مبلغ دین مسیح شد.او گرچه از دوازده حواری نبود، به درجه رسولی رسید و یکی از دو نفری بود که پولس، انجیلِ خود را به وی عرضه داشت .در کلیسای اولیه سهم بسیار مهمی داشت و گفته می شود که بانی کلیسای برنابای قدیس در قبرس بوده است ).همچنین کلیسای میلان برای تأکید بر استقلال خود بعدها ادعا کرد که برنابا بنیانگذار آن بوده است .کلیسای اورشلیم او را برای تبلیغ و ارشاد در انطاکیه برگزید و این، نشانه موقعیت ممتاز اوست. برنابا، سولس (پولس) را، پس از آن که هدایت یافت، نزد رسولان برد، به شاگردان معرفی کرد و ضامن او شد، سپس او را از طرسوس به انطاکیه برد و یک سال همراه وی مردم را تعلیم می داد .در کلیسای انطاکیه، او و تنی چند، از جمله سولس، جزو «انبیا» و معلمان بودند و طبق کتاب اعمال رسولان روح القدس آن دو را برای مأموریتی فراخواند.پس برنابا و سولس به شهرهای مختلف آسیای صغیر رفتند و به موعظه پرداختند (کتاب اعمال رسولان ۱۳:۴ـ۵، ۱۴).بسیاری از مردم به آنان متمایل شدند، اما کسانی نیز بارها با ایشان مخالفت نمودند .پس از بازگشت به انطاکیه، مدت مدیدی با شاگردان به سر بردند و در پی اختلافاتی با یهودیان و پس از منازعه و مباحثه بسیار، برنابا، همراه با پولس و چند تن دیگر برای حل مسئله، نزد رسولان و کشیشان اورشلیم رفت . در بازگشت، برنابا و پولس در انطاکیه توقف کردند و به تبلیغ ادامه دادند.

جدایی برنابا از پولس
...
یکی از اناجیل، «انجیل برنابا» است. این ک ...

برنابا در دانشنامه ویکی پدیا

برنابا
یوسف ملقب به '"بَرنابابه انگلیسی" Barnabas"که از قبیلهٔ لاوی و اهل قبرس بود، یک لاوی بود و شخصی بود که رسولان او را «برنابای واعظ» نام نهاده بودند. وی از یهودهای شهر اورشلیم بود که به عیسی مسیح ایمان آورد. او مزرعه ی خود را فروخت و وجه حاصل از آن را به عیسی مسیح در راه تبلّغ و گسترش آیین مسیح تقدیم کرد.
"Barnabas". Cross, F. L. , ed. The Oxford dictionary of the Christian church. New York: Oxford University Press. 2005; and St Barnabas Monastery
در کتاب اعمال رسولان، بارها به فعالیت های بشارتی برنابا اشاره شده است و در جمع رسولان مسیح به ویژه در کنار پولس رسول، از او یاد می شود.
برنابا دارای کتابی است که به انجیل برنابا معروف است. شایان ذکر است که کتاب منتسب به او امروزه از سوی کلیسا رسمیت ندارد و منسوخ اعلام شده است.
برنابا پسر عموی یوحنا ملقب به مرقس می شد، که خانهٔ مادرش، محل گردهمایی مسیحیان بود. او که ظاهری مقتدر داشت و فردی نیکو و پر از روح القدس بود، مؤمنان اورشلیم را متقاعد کرد تا پولس را بپذیرند و خود برای خدمت در میان امت ها به انطاکیه عازم شد. او در اولین سفر بشارتی پطرس با وی نیز همراه بود و سرانجام در سال ۶۱ میلادی در قبرس کشته شد.
عکس برنابا
انجیل برنابا اثری پدیدار شده (=یافته شده) در قرون وسطی است که ادعا شده توسط برنابا، شخصیت مسیحی برجسته از قرون اول میلادی به نگارش درآمده است. این کتاب نسبت به انجیل های رسمی مسیحیت شباهت بسیار بیشتری به اعتقادات مسلمانان دارد. اعتبار این کتاب به شدت مورد تردید واقع شده است چرا که اسناد قدیمی از آن وجود ندارد و قدیمی ترین اشاره به آن وجود نام رسالهٔ برنابا ( و نه انجیل ) در لیست ممنوعه پاپ ژلازیوس یکم در اواخر قرن پنجم میلادی (قبل از پیدایش اسلام) است. اکثر محققان غربی و مسیحی اعتبار آن را زیر سؤال برده اند و آن را اثری جعلی متعلق به به قرن ۱۶ می دانند که ادعا می شود توسط برنابای عهد جدید (قرن ۱ میلادی) از یاران حواریون مسیح به نگارش درآمده است. از طرف دیگر ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با برنابا

برنابا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی برنابا   • مفهوم برنابا   • تعریف برنابا   • معرفی برنابا   • برنابا چیست   • برنابا یعنی چی   • برنابا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی برنابا
کلمه : برنابا
اشتباه تایپی : fvkhfh
عکس برنابا : در گوگل

آیا معنی برنابا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )
شبکه مترجمین ایران