برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1565 100 1
شبکه مترجمین ایران

باب (عنوان)

باب (عنوان) در دانشنامه ویکی پدیا

باب (عنوان)
باب یا باب الله، لقب و صفتی است که در برخی احادیث و ادعیه برای محمد و خاندانش به کار برده شده است. همچنین، افرادی از اصحاب برجسته امامان شیعیان نیز به خاطر ویژگی هایی به عنوان «باب» خوانده می شدند. در طول تاریخ و پس از غیبت کبری نیز عده ای مدعی سمت باب شده اند که همه مورد تأیید شیعیان قرار نگرفته اند.
ابو عمرو عثمان بن سعید عَمری
ابو جعفر محمد بن عثمان بن سعید
ابوالقاسم حسین بن روح نوبختی
ابوالحسن علی بن محمد سمری
«باب الله» در برخی از احادیث و ادعیه اسلامی به عنوان صفت محمد،و دوازده امام شیعیان به کار گرفته شد. برخی معتقدند که واژه های دیگری مانند: صراط، «سبب»، «طریق» و «سبیل» تعبیرهای دیگری از باب الله هسنند که برای ایشان به کار رفته اند.محمد باقر در حدیثی به محمد، لقب «باب الله» و «سبیل الله» داده است.
علی نیز، در چند روایت به باب الله و باب الجنه خوانده شده است. که فردوسی نیز آن را چنین به نظم درآورده است:
دیگر امامان شیعه نیز در بعضی روایات «ابواب الله» خوانده شده اند بدین معنا که واسطه بین خدا و خلق اند. در حدیثی از علی بن حسین سجاد امام چهارم شیعیان، آمده است :« نحن ابواب اللّه و نحن الصراط المستقیم » عده ای از مفسرین نیز مقصود از «ابواب » را در آیه « لَیْسَ البِرُّ بِاَنْ تَأتُوا الْبُیوتَ منْ ظُهُورِها وَلکِنَّ البِرَّ مَنِ اتَّقی و أْتُوا الْبیوتَ مِنْ اَبْوابِها » را ائمه شیعیان دانسته اند بدین مضمون که آن ها طریق و باب راه یافتن به مدینة علم پیامبرند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

باب (عنوان) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی باب (عنوان)   • مفهوم باب (عنوان)   • تعریف باب (عنوان)   • معرفی باب (عنوان)   • باب (عنوان) چیست   • باب (عنوان) یعنی چی   • باب (عنوان) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی باب عنوان

کلمه : باب (عنوان)
اشتباه تایپی : fhf (uk,hk)
عکس باب (عنوان) : در گوگل

آیا معنی باب (عنوان) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )