برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1468 100 1

بابل

/bAbel/

مترادف بابل: باختر، مغرب، غرب

متضاد بابل: خاور، شرق، مشرق

معنی بابل در لغت نامه دهخدا

بابل. [ ب ِ ] (اِخ ) بلغت یونانی نام ستاره ٔ مشتری باشد .(برهان ) (عجائب البلدان از شرفنامه ٔ منیری ). رجوع به مشتری شود. || (اِ) مشرق را نیز گویند. (برهان ). || ظاهراً بمعنی مغرب آمده است. || فرقه. (معجم البلدان ) (مرآت البلدان ).

بابل. [ ب ُ ] (اِ) مؤلف کتاب جنگل شناسی آرد: نام درختی است. این درخت که در نوشهر بنام بابل و در بندرعباس بنام درمان عقرب معروف میباشد چون بسیار خوب در برابر خشکی مقاومت میکند برای جنگل کاری صفحات گرم و خشک شایستگی دارد. (جنگل شناسی کریم ساعی چ دانشگاه 1327 هَ. ش. صص 289 - 290). درختی زینتی است که از بلاد دیگر به ایران آورده و در بندرعباس غرس کرده اند. رجوع به سیسبان شود. (گااوبا). در هند کرت آکاسیا آرابیکا ویلد . (درختان جنگلی ایران ثابتی ص 165). و در هند و بوشهر بنام بابل مشهور است. (همان کتاب ص 165).

بابل. [ ب ِ ] (اِخ ) بابلستان. خطه ای قدیمی است در قسمت جنوبی جزیره و یک قسمت از عراق عرب را در بر داشته و از جوار بغداد و کربلا تا خلیج بصره امتداد می یافته ، این خطه مسکن کلدانیها بوده که یکی از قدیمترین اقوام سامی بشمار میرفته اند و نظر به روایت کتب بنی اسرائیل ناحیه ٔ مزبور قدیمترین موطن نوع بشر است. کلدانیهامدت درازی در آن سرزمین فرمانروائی کردند. قدیمترین فرمانروایان آنان نمارده بودند و سلاطین بسیار از نسل این ملوک ظهور کردند تا در سال 1270 ق.م. آشوریان که با آنها قرابت نژادی داشتند بابل را ضبط و تا 536ق.م. فرمانروائی کردند و بابل را مرکز حکومت خویش قرار دادند. بخت نصر از حکمرانان و جهانگیران بسیار مشهور از آن قوم بود. وی سلوکیه ، جزیره ، سوریه ، فلسطین و نواحی فنیقی را هم ضبط و مصریان را مغلوب کرد، و در خلال حکومت آشوری ، کلدانیها با آشوریها اختلاط و امتزاج یافتند و بمنزله ٔ قوم واحدی شدند. بعدها بابل بدست ایرانیان و پس از اسکندر بچنگ مقدونیها افتاد سپس باز به تابعیت ایرانیان درآمد و در خلال این احوال اعراب بنواحی فرات و دجله آمدند و با تصرف دجله و انتشار در آن ناحیه نفوذ بسیار یافتند، و گروهی اندک از کلدانیها باقی مانده بود که اعراب «کلمه ٔ نبط» را بر آنها اطلاق میکردند و سرانجام در موقع انتشار عقایداسلامی اینان نیز آن آیین را پذیرفته و رفته رفته ب ...

معنی بابل به فارسی

بابل
در شهریور ۱۳۱۴ بنا به تصویب هیئت وزیران نام [ بار فروش ] به بابل بدل گردید . شهرستان بابل یکی از شهرستانهای ۱۲ گانه استان دوم و حدود و مشخصات آن به شرح زیر است : از طرف شمال به بحر خزر از جنوب سلسله البرز از شمال شرقی شهرستان ساری از جنوب شرقی شهرستان شاهی و از مغرب شهرستان آمل . شمال و مرکز آن دشت و قسمت جنوبی کوهستانی است . جمعیت ۶۸٠۵۹ تن .
( اسم ) درختی از تیر. پروانه واران که دارای برگهای دو ردیفی میباشد ( نظیر برگ اقاقیا ). یک گونه از این گیاه در مکزیک و یک گونه در افریقا و یک گونه هم در دیگر نواحی گرم دنیا شناخته شده از جمله در جنوب ایران این درخت جزئ درختان زمینی کاشته میشود . الیاف این گیاه را برای کاغذ سازی مصرف میکنند ببل درمان عقرب .
نام مردی ابله است
[ گویش مازنی ] /baabel/ باول – رودی در کناره غربی بابل کنونی - نام شهرستان بابل برگرفته از همین رود است
[ گویش مازنی ] /baabel pesht/ روستایی در بابل
لولی خانه و خرابات
رودیست در فارس
نامیست در تورات
چاهی است در بابل که هاروت و ماروت در آن حبس میباشند .
رودیست که از فیروز کوه سرچشمه میگیرد و از مغرب بابل ( بار فروش ) میگذرد و نزدیک بابلسر (مشهد سر) به بحر خزر میریزد.
شاهزاده یهود از خاندان داود که قوم یهود را پس از فرمان کورش کبیر در قرن ششم قبل از مید به موطن نان باز گرداند
تانیث ساحر
عقر م ...

معنی بابل در فرهنگ معین

بابل
(بِ) ( اِ.) مغرب .

معنی بابل در فرهنگ فارسی عمید

بابل
درختچه ای با برگ های دوردیفی شبیه برگ اقاقیا و گل های زرد که مصرف دارویی دارد.

بابل در دانشنامه اسلامی

بابل
این صفحه مدخلی از قرآن کریم">دائرة المعارف قرآن کریم است
شهری باستانی در بین النهرین، محل به آتش افکندن ابراهیم علیه السلام.
این واژه در عبری «بابل» یا «باول»، در یونانی «بابیلون» و در اصل "Bab-illu" و پیش تر "Bab-illim" به معنای دروازه خدا بوده است. ویرانه های شهر بابل هم اکنون بر کرانه رود فرات، نزدیک حله کنونی و 88 کیلومتری جنوب بغداد قرار دارد.
منطقه تمدنی بابل نیز در جنوب بین النهرین از بغداد تا خلیج فارس امتداد داشته و همواره میدان نزاع سومریان و اکدیان (سامی ها) و بعدها آشوریان و بابلیان بوده است. بابل از لحاظ تاریخ و نژاد مردم آن نتیجه آمیختن اکدیان و سومریان، البته با غلبه عنصر سامی است. از آغاز شهر بابل اطلاع دقیقی در دست نیست؛ اما چون این واژه، ریشه سومری یا سامی شناخته شده ای ندارد باید میراثی از ساکنان پیش از سومر باشد.
حمورابی، تدوین کننده اولین قانون نامه شناخته شده (موسوم به قانون حمورابی) از مشهورترین و مقتدرترین پادشاهان بابل از سلسله نخست بابلی در سده 18 پیش از میلاد بر این شهر حکم راند. بخت نصر (نِبوکد نُصَّر) (562 ـ 605 ق.م) از سلسله چهارم بابلی (کلدانیان) از دیگر پادشاهان مشهور بابل است.
وی به سبب حمله به اورشلیم و اسیرکردن یهودیان و بازتاب وسیع آن در کتاب مقدس شهرت فراوانی یافته است. بابل شکوهمندترین دوران خود را در این زمان تجربه می کرد. قصرهای بزرگ و باغ های معلق، معابد و زیگورات های بلند، خیابان های مستقیم، دیوارهای عظیم دفاعی، پل های متحرک و کانال های آبرسانی، آن را به بزرگ ترین و شکوهمندترین پایتخت دنیای قدیم تبدیل کرده بود.
در کتاب مقدس، اشاره هایی به عظمت و شکوه بابل شده است و هرودوت، شگفتی های فراوانی از آن نقل می کند که با وجود کاوشهای باستان شناسی اخیر چندان دور از واقعیت نیست.
بابل در سال 539 ق.م به دست کورش هخامنشی فتح شد و یهودیان به اسارت رفته در آن آزاد گذاشته شدند که به اورشلیم بازگردند. در سال 331 ق.م نیز اسکندر مقدونی بر آن سلطه یافت و آن را پایتخت خود گرداند؛ ولی مرگ ناگهانی وی باعث آشفتگی در امپراتوری شد و بابل به تدریج اهمیت خود را از دست داد.
بابل
معنی عُزَيْرٌ: عزير که ...


بابل در دانشنامه ویکی پدیا

بابل
بابل ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره بدارد:
بابُل (شهر)، شهری در استان مازندران در شمال ایران
شهرستان بابُل، در استان مازندران در شمال ایران
بابِل (دولت شهر)، شهری باستانی در میان رودان و پایتخت تمدن بابل
استان بابِل، از استان های هجده گانهٔ کشور عراق
تمدن بابِل، تمدنی باستانی در میان رودان
«بابل» (به انگلیسی: Babel) آلبومی از مامفرد اند سانز است که در سال ۲۰۱۲ میلادی منتشر شد.
«بابل» آلبومی از وسپ است که در سال ۲۰۰۹ میلادی منتشر شد.
بابُل ( تلفظ راهنما·اطلاعات) معروف به شهر بهارنارنج یکی از شهرهای استان مازندران و مرکز شهرستان بابل، پرجمعیت ترین شهرستان مازندران و دومین شهرستان پرجمعیت شمال ایران (پس از رشت) با جمعیت ٥٣١،٩٣٠ نفر می باشد. این شهر به دو منطقه شهری تقسیم می شود. بابل مرکز مخابرات استان مازندران و مرکز منطقه ۱ مخابراتی کشور ایران می باشد.
جمعیت شهری بابل در سرشماری سال ۱۳۹٥ برابر با ٣٠٥٬٥٧٨ نفر بوده است.
بابل یکی از شهرهای مهم شمال کشور در زمینه پزشکی، کشاورزی، دانشگاهی، سیاسی، فرهنگی و تجاری است.در گذشته به دلیل تجارت و عبور و مرور تاجران و بازرگانان در این شهر ،آن را بارفروش می خواندند. این شهر دارای بیش از ۲۰ دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی است و مهم ترین دانشگاه این شهر دانشگاه صنعتی نوشیروانی است که رتبه ششم را در میان دانشگاه های صنعتی ایران داراست. هم چنین بابل تنها شهر غیر مرکز استان در شمال ایران است که دانشگاه علوم پزشکی سراسری دارد. درحال حاضر بیش از ٣٠٥٬٥٧٨ نفر جمعیت شهری و ۲٢٦٬٣٥١ نفر جمعیت روستایی در این شهرستان ساکن می باشند. این شهر در حد فاصل دریای مازندران و رشته کوه البرز، و در فاصله ۱۵ کیلومتری دریای مازندران ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با بابل

بابل را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آرسام آرامیس

باب به معنای در یا دروازه، همچنین کلمه "ئیل" در زبان عبری به معنای "خداوندگار" است.
بابل در زبان اصل ِ خود به معنای "باب ئیل" یا محل ورود و دروازه خدایان بوده است!

واژگا
بابل=با بل
با= پا= بابا
بل= سرزمین
بابل= سرزمین پدری
کتاب Bibel = کتاب سرگذشت سرزمین پدری
آرسام آرامیس
شهری که مردوک آن را بنا نمود و گفت:
آنرا بابل نام خواهم نهاد که به معنای خانه ی خدایان بزرگ است.
منبع: حماسه انوما الیش
شهریار آریابد
نام شهر کهن آرامی " بابل" (با کسره ب دوم) که در کتاب تورات نیز آمده و در سنگ نوشته داریوش هخامنشی از آن بنام " بابیروش " یاد شده نباید با نام " بابل" (با ضمه ب دوم ) یکی دانست ،شهر ایرانی بابل که در گذشته ده کوچک بارفروش بوده و در روزگار پهلوی بدین نام شناخته شد و از نام " باو" سردودمان " باوندیان " گرفته شده است و درست آن " باودر " به معنای رود و دره باوندی است.
علی سیریزی
بابل (به اکدی: باب-ایلی،به معنی دروازهٔ خدا) یکی از تمدن‌های باستانی حوزهٔ میان‌ رودان است.
بابل در میان‌رودان در حوضهٔ رودفرات قرار داشت.
مرکز این تمدن باستانی، شهر بابل بود که امروزه بقایا و آواره‌های به جا مانده از این شهر را تقریباً در ۸۸ کیلومتری جنوب بغداد امروزی و نزدیک شهر حله عراق می‌توان یافت.
فرشته
بابل
مترادف بابل: باختر، مغرب، غرب
متضاد بابل: خاور، شرق، مشرق

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شهرستان بابل   • بابل فیلم   • بابل عراق   • جمعیت بابل در سال 94   • تمدن بابل   • دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل   • نقشه شهر بابل   • دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل   • معنی بابل   • مفهوم بابل   • تعریف بابل   • معرفی بابل   • بابل چیست   • بابل یعنی چی   • بابل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بابل
کلمه : بابل
اشتباه تایپی : fhfg
آوا : bAbel
نقش : اسم خاص مکان
عکس بابل : در گوگل

آیا معنی بابل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )
شبکه مترجمین ایران