برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1671 100 1
شبکه مترجمین ایران

اوراسیا

اوراسیا در دانشنامه ویکی پدیا

اوراسیا
اوراسیا نام قاره وسیعی است که از ترکیب دو قاره اروپا و آسیا پدید آمده است. از آنجا که دو قاره آسیا و اروپا مرز طبیعی ویژه ای ندارند و مرزبندی کنونی میان این دو قاره بیشتر تاریخی و فرهنگی است؛ در بعضی مناطق جهان اوراسیا به عنوان بزرگترین قاره در بین ۵ یا ۶ قاره جهان شناخته می شود. بخش بیشتر اوراسیا در نیم کره شمالی و شرقی قرار دارد. مرزهای اوراسیا عبارتند از: اقیانوس آرام در شرق، اقیانوس اطلس در غرب، اقیانوس منجمد شمالی در شمال و آفریقا، مدیترانه و اقیانوس هند در جنوب.
مجمع اقتصادی اوراسیا
آسیا
اروپا
آفرو-اوراسیا
مساحت اوراسیا نزدیک به ۵۵ میلیون کیلومتر مربع است که ۳۶٫۲ درصد از خشکی های کرهٔ زمین را شامل می شود. نزدیک به ۵ میلیارد تن در این قاره زندگی می کند که برابر با ۷۰ درصد از جمعیت جهان است. انسان ها نخستین بار میان ۶۰ هزار تا ۱۲۵ هزار سال پیش بر این منطقه پا نهادند. جزیره های بزرگی همچون بریتانیای کبیر، ایسلند، جزیره ایرلند، ژاپن، فیلیپین و اندونزی با اینکه جدا از قاره قرار دارند اما معمولاً در مجموعهٔ اوراسیا قرار می گیرند.
جغرافیای طبیعی اوراسیا به شکل یک قاره است مفهوم اروپا و آسیا به عنوان قاره های جدا از هم به اروپای دوران قدیم بازمی گردد. در دوران قدیم دریای سیاه و دریای مرمره به همراه تنگه هایشان به عنوان یک جدا کنندهٔ قاره در نظر گرفته می شد اما امروزه رشته کوه اورال و رشته کوه قفقاز بیشتر به عنوان جدا کننده های اصلی دو قاره در نظر گرفته می شوند. اوراسیا در کانال سوئز به آفریقا وصل می شود. گاهی هم آفریقا را به اوراسیا متصل می کنند و آن را آفرو–اوراسیا می نامند. به دلیل گسترهٔ پهناور این قاره، در سامانه طبقه بندی اقلیمی کوپن اوراسیا اقلیم های گوناگونی دارد و از گرم ترین تا سردترین را در خود جای داده است.
اوراسیا در ۳۷۵ تا ۳۲۵ میلیون سال پیش تشکیل شده است و از یکی شدن سیبری با بلوک قزاقستان و بالتیکا که قبلاً به لورنتیا متصل بود و حالا به آمریکای شمالی وصل است، بدست آمده است.
عکس اوراسیا
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اوراسیا در دانشنامه آزاد پارسی

اوراسیا (Urasia)
نامی که از ترکیب دو واژۀ اروپا و آسیا پدید آمده است. از آن جا که دو قارۀ آسیا و اروپا مرز طبیعی خاصی ندارند و مرزبندی فعلی میان این دو قاره عمدتاً تاریخی ـ فرهنگی است، برخی از گیتاشناسان این دو قاره را قاره ای یکپارچه دانسته اند و آن را اوراسیا می خوانند. اوراسیا، که بزرگ ترین قاره جهان است یک سوم از کل سطح کرۀ زمین را شامل می شود. مساحت این قاره حدود ۵۳,۹۹۰,۰۰۰ کیلومتر مربع است و در نیمکره های شرقی و شمالی قرار دارد. جمعیت این ابرقارهبیش از۴.۶میلیارد نفر است و بیش از نیمی از جمعیت جهان را در خود جا داده است. اوراسیا حدود ۳۲۵ تا ۳۷۵میلیون سال پیش پدید آمده و آب وهوایی متغیّر دارد؛ مرکز این ابرقاره زمستان های بسیار سرد و تابستان های بسیار گرم دارد. ریشۀ نام اوراسیا مشخص نیست؛ به نظر می رسد در ابتدا به منطقه ای خاص اطلاق می شده و به تدریج برای اشاره به سرتاسر قارۀ مزبور به کار رفته است.
مجمع اقتصادی اوراسیا. یک مجمع اقتصادی میان گروهی از کشورهای آسیایی اروپایی است که در ۱۰ اکتبر سال ۲۰۰۰ آغاز به کار کرد. در این مجمع کشورهای بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان، و ازبکستان عضویت دارند. در نشست های این مجمع دربارۀ مسائلی همچون گردشگری، انرژی، همکاری های ملی، اقتصادی، و آموزشی بحث و تبادل نظر می شود؛ ایران نیز در برخی از این جلسات شرکت می کند. شهر شیان، مرکز استان شاآنسی، در شمال غربی چین مقر دائمی مجمع اقتصادی اوراسیاست. چین نخستین بار در نوامبر ۲۰۰۵ میزبان این اجلاس بود. اصطلاح اوراسیایی(اروپا ـ آسیایی)، به ویژه در امریکا و استرالیا، به افرادی گفته می شود که والدین اروپایی و آسیایی دارند.

اوراسیا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

Mahdi
اوراسیا. بعضی از جغرافی دانان دو قاره آسیا و اروپا به دلیل اینکه به همدیگر چسبیده اند یک قاره در نظر گرفته اند و آن ها را اوراسیا نامیده اند.
"اورا" اول کلمه ی اروپا (Europe) و "سیا" از کلمه آسیا (Asia) گرفته شده است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اوراسیا   • مفهوم اوراسیا   • تعریف اوراسیا   • معرفی اوراسیا   • اوراسیا چیست   • اوراسیا یعنی چی   • اوراسیا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اوراسیا

کلمه : اوراسیا
اشتباه تایپی : h,vhsdh
عکس اوراسیا : در گوگل

آیا معنی اوراسیا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )