برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1503 100 1
شبکه مترجمین ایران

اهل البیت علیهم السلام

اهل البیت علیهم السلام در دانشنامه اسلامی

اهل البیت علیهم السلام
اهل بیت (عربی: أهلُ الْبَیت)، به معنای اهل یک خانه، خانواده و خاندان که در اصطلاح مسلمانان برای خاندان پیامبر اسلام(ص) به کار برده می شود. کلمه اهل بیت در روایات، در چند معنای مختلف به کار رفته است، و در ادبیات شیعی، برای امام علی(ع)، حضرت فاطمه زهرا (س)، حسن مجتبی علیه السلام">امام حسن(ع) و حسین علیه السلام">امام حسین(ع) و نُه امام معصوم از فرزندان او استفاده می شود. قرآن در آیه تطهیر و آیه مودت تعبیر اهل البیت را به کار برده و بر پاکی و وجوب محبت آن ها تصریح کرده است. پیامبر اسلام نیز در احادیثی مانند حدیث سفینه و ثقلین از جایگاه والای اهل بیت در دین اسلام سخن گفته است.
بنابر باورهای شیعه اهل بیت جایگاه محوری در دین دارند. آنان دارای مقام عصمت اند و از نظر تقوا و فضیلت های دیگر بر همه اصحاب برتری دارند. مودت و محبت ایشان بر مسلمانان واجب است و ولایت و رهبری مسلمانان بر عهده آن ها است و مسلمانان باید در همه آموزه های دینی، اهل بیت را مرجع خود بدانند.
آنان دانش را زنده کننده اند، و نادانی را میراننده، بردباریشان شما را از دانش آنان خبر دهد و برون آنان از نهان و خاموش بودنشان از حکمت بیان. نه با حق ستیزند و نه در آن خلاف دارند، ستون های دین اند و پناهگاه ها - که مردمان را - نگاه می دارند. حق به آنان به جای خود بازگردید، و باطل از آنجا که بود رانده شد و زبانش از بن برید. دین را چنانکه باید، دانستند و فراگرفتند و به کار بستند، نه که تنها آن را شنفتند و به دیگران گفتند که راویان دانش بسیارند، لیکن پاسداران آن اندک به شمار.
أهل البیت علیهم السلام إمامتهم، حیاتهم، نوشته شیخ محمدعلی انصاری، کتابی است به زبان عربی، به موضوع شناخت اهل بیت(ع) از جوانب مختلف و شناخت جایگاه امامت و ولایت می پردازد. این کتاب در زمان معاصر در یک جلد تألیف شده است.
کتاب با مقدمه ناشر سپس مقدمه ای کوتاه از مؤلف آغاز شده است. متن کتاب در قالب سه فصل مطرح شده است. فصل سوم به تعداد ائمه؛ دوازده زیر مجموعه دارد. مؤلف در بیان مطالب از آیات قرآن کریم و روایات شریفه از مناب ...


اهل البیت علیهم السلام را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اهل البیت علیهم السلام   • مفهوم اهل البیت علیهم السلام   • تعریف اهل البیت علیهم السلام   • معرفی اهل البیت علیهم السلام   • اهل البیت علیهم السلام چیست   • اهل البیت علیهم السلام یعنی چی   • اهل البیت علیهم السلام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اهل البیت علیهم السلام

کلمه : اهل البیت علیهم السلام
اشتباه تایپی : hig hgfdj ugdil hgsghl
عکس اهل البیت علیهم السلام : در گوگل

آیا معنی اهل البیت علیهم السلام مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )