برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1448 100 1

ام المؤمنین

ام المؤمنین در دانشنامه اسلامی

ام المؤمنین
اُم الْمُؤْمِنین، لقبی است که در فرهنگ اسلامی به طور مشترک بر همسران پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) اطلاق گردیده است.
این لقب از مضمون آیه ۶ سوره احزاب گرفته شده است که ضمن بیان حق پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) بر مؤمنان ، می فرماید: «... همسران پیامبر مادران ایشان (مؤمنان) هستند».
وظیفه مسلمین
در واقع با نزول این آیه شریفه، مسلمانان موظف گشتند تا در مناسبات اجتماعی خود، مراتب تکریم همسران آن حضرت را به جای آورند.
حرمت ازدواج
گفتنی است که به عنوان یکی از جوانب حرمت همسران و حفظ حریم رسول اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم)، ازدواج با ایشان، پس از درگذشت آن حضرت، تحریم شده است.شرح حال هر یک از همسران پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) ذیل نام آنان خواهد آمد.
ام المؤمنین
اُم ُّ الْمُؤْمِنین ، به معنی مادر مؤمنان؛ لقبی است که در فرهنگ اسلامی به طور مشترک بر همسران پیامبر(ص ) اطلاق گردیده است.
این لقب از مضمون آیهٔ ۶ سوره احزاب (۳۳) گرفته شده است که ضمن بیان حق پیامبر اکرم (ص ) بر مؤمنان ، می فرماید: «... همسران او مادران ِ ایشان (مؤمنان ) هستند.» با نزول این آیه، مسلمانان موظف گشتند تا در مناسبات اجتماعی خود، احترام همسران آن حضرت (ص) را حفظ نموده، آنان را تکریم کنند.
از جمله احکامی که برای رعایت حرمت همسران رسول اکرم(ص) و حفظ حریم آن حضرت (ص) تشریع شد، حرام بودن ازدواج با آنان، پس از درگذشت آن حضرت (ص) است.
از وقایع مهم سال چهارم هجری ازدواج رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) با ام سلمه بود. ایشان از نظر دینداری و خردمندی یکی از برترین زنان پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) بودند.
وی پیش از هجرت در خانواده ای شریف در مکه متولد شد ؛ اما زمان ولادتش به طور دقیق مشخص نیست با توجه به تاریخ وفات و طول عمرش می توان حدس زد که ۲۰ سال و اندی پیش از هجرت به دنیا آمده است.
نسب
نامشان هند و به نقلی رمله، دختر ابی امیة بن مغیرة بن عبدالله ...

ام المؤمنین را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ام المؤمنین   • مفهوم ام المؤمنین   • تعریف ام المؤمنین   • معرفی ام المؤمنین   • ام المؤمنین چیست   • ام المؤمنین یعنی چی   • ام المؤمنین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ام المؤمنین
کلمه : ام المؤمنین
اشتباه تایپی : hl hglؤlkdk
عکس ام المؤمنین : در گوگل

آیا معنی ام المؤمنین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )
شبکه مترجمین ایران