برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1609 100 1
شبکه مترجمین ایران

امام حسن

معنی امام حسن در لغت نامه دهخدا

امام حسن. [ اِ ح َ س َ ] (اِخ ) حسن بن علی بن ابی طالب ، امام دوم شیعه ٔ امامیه (اثناعشریه ). رجوع به حسن... شود.

امام حسن. [ اِ ح َ س َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان گیلان بخش گیلان شهرستان شاه آباد، واقع در 35 هزارگزی شمال باختری گیلان و 3 هزارگزی شمال خاوری گیلان ، در دشت قرار گرفته و گرمسیر است. 250 تن سکنه دارد. آب آن از رودخانه ٔ گیلان تأمین میشود. محصولش غلات و برنج و توتون و حبوب و صیفی و لبنیات و شغل مردم زراعت و گله داری است. ساکنان آن از طایفه ٔ کلهر هستند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

امام حسن. [ اِ ح َ س َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان لیراوی بخش دیلم شهرستان بوشهر، واقع در 24 هزارگزی جنوب دیلم نزدیک راه شوسه ٔ دیلم به بندر ریگ درساحل دریا، در جلگه قرار گرفته و گرمسیر مرطوب است.دارای 250 تن سکنه است و آب آن از چاه تأمین میشود. محصولش غلات دیمی و انگور و انجیر و شغل اهالی زراعت و ماهیگیری است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7).

معنی امام حسن به فارسی

امام حسن
دهی است از دهستان لیراوی بخش دیلم شهرستان بوشهر .

امام حسن در دانشنامه اسلامی

امام حسن ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
موضع گیری امام حسن (علیه السّلام) در تحولات سیاسی قبل از امامت شان نشان می دهد که ایشان مشروعیت خلافت شیخین و عثمان را قبول نداشته و این منصب را تنها شایسته اهل بیت می دانسته اند.
۷ سال از عمر شریف امام مجتبی (علیه السّلام) در کنار پیامبر سپری شد؛ زیرا وفات پیامبر بر اساس قول مشهور در ۲۸ صفر سال ۱۱ق. در ۶۳ سالگی روی داد. چنانکه در نهج البلاغه آمده است، هنگام جان دادن، سر پیامبر (صلی الله علیه و اله وسلّم) میان سینه و گردن امام علی (علیه السّلام) بوده است. و علاوه بر درک محضر پیامبر در بسیاری از حوادث دوران هجرت همراه ایشان بود، مانند حادثه مباهله و بیعت رضوان. در منابع آمده است که امام حسن (علیه السّلام) به همراه برادرش، امام حسین (علیه السّلام) ، هنگام رحلت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله وسلّم) بر بالین آن حضرت حضور داشتند.
خلافت ابوبکر
امام حسن (علیه السّلام) در دوران کودکی و هنگامی که حدود ۷ سال بیشتر نداشتند؛ شاهد مصیبت از دست دادن جد بزرگوارشان، ماجرای سقیفه و غضب خلافت از امام علی (علیه السّلام) و هجوم به خانه وحی و شهادت جانگداز مادر ارجمندشان بودند. به همین علت با اینکه ایشان در زمان خلافت ابوبکر در سنین کودکی بودند؛ اما در منابع تاریخی و روایی گزارش هایی درباره اعتراض امام حسن (علیه السّلام) به ابوبکر وجود دارد. یکی از وقایع تاریخی ثابت و قطعی که با سند معتبر در کتب علمای اهل سنت وارد شده است، مساله پایین کشیدن ابوبکر از منبر به وسیله امام حسن (علیه السّلام) می باشد. از این واقعه تاریخی نتایج مهمی به دست می آید و به طور قطع یکی از مهم ترین دلالت های آن، عدم شایستگی مدعیان خلافت بر نشستن بر مسند خلافت می باشد. بلاذری به سند معتبر در انساب الاشراف می نویسد: «وَحَدَّثَنِی عَبْدُ اللَّهِ بْنُ صَالِحٍ، عَنْ حماد بن سلمه، عن هشام ابن عُرْوَه، عَنْ عُرْوَه قَالَ: خَطَبَ اَبُو بَکْرٍ یوما فجاء الحسن فقال انْزِلْ عَنْ مِنْبَرِ ...


امام حسن در دانشنامه ویکی پدیا

امام حسن
امام حسن نام دو تن از امامان شیعه است و در زیر به موارد دیگر نیز اطلاق می شود:
حسن مجتبی، امام دوم شیعیان
حسن عسکری، امام یازدهم شیعیان
همچنین امام حسن می تواند به مناطق زیر اشاره داشته باشد:
امام حسن شهری است در استان بوشهر در جنوب ایران. شهر امام حسن مرکز بخش امام حسن از توابع شهرستان دیلم است.
در گزارش سوک بخوانید: چرا بندر امام حسن به این نام، نامگذاری شد + تصاویر سایت سوک
اطلس گیتاشناسی استان های ایران، تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خ.
این شهر محل دفن امامزاده حسن از نوادگان امام موسی کاظم می باشد. این شهر بین بندر گناوه و بندر دیلم و در محل بندر باستانی سینیز در کناره خلیج فارس قرار گرفته است.
بهرگان یکی از چهار مناطق نفتی ایران نیز در شهر امام حسن قرار دارد.
مردم این شهر لر هستند و به زبان لری جنوبی صحبت می کنند.
امام حسن سفلی، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان قصر شیرین در استان کرمانشاه ایران است.
این روستا در دهستان نصرآباد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۳۷ نفر (۳۴خانوار) بوده است.
امام حسن علیا، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان قصر شیرین در استان کرمانشاه ایران است.
این روستا در دهستان نصرآباد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۰ نفر (۱۹خانوار) بوده است.
امام حسن وسطی، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان قصر شیرین در استان کرمانشاه ایران است.
این روستا در دهستان نصرآباد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، ج ...

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

امام حسن در دانشنامه آزاد پارسی

اِمام حسن (ع) (مدینه ۳ـ همان جا ۵۰ق)
قبرستان بقیع، قبور ائمه (ع)، مدینه
قبرستان بقیع، قبور ائمه (ع)، مدینه
قبرستان بقیع، قبور ائمه (ع)، مدینه
قبرستان بقیع، قبور ائمه (ع)، مدینه
(یا: امام حسن مجتبی) امام دوم از امامان دوازده گانۀ شیعیان، و چهارمین معصوم از چهارده معصوم. فرزند نخست امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) بود. رسول اکرم (ص) پس از ولادتش او را حسن نام نهاد، نامی که در بین اعراب سابقه نداشت. آن حضرت در حدود ۷ سال از حیات جدش رسول خدا را درک کرد و ۷۰ یا ۹۰ روز پس از رحلت پیامبر (ص)، مادرش را از دست داد. امام حسن (ع) یکی از «پنج تن آل عبا» است که «آیۀ تطهیر» در شأن آنان نازل شده است (نیز ← آل_عبا). لقب های او سبط، سید، زکی و از همه معروف تر مجتبی است. بنابر روایاتی، امام حسن (ع) شبیه ترین مردم به رسول خدا بود. حضرت رسول (ص)، حسن (ع) و برادرش حسین (ع) را بسیار دوست می داشت و بارها آنان را دو پسر خود و سَیّد جوانان بهشت می خواند. امام حسن (ع) از آغاز بیعت مردم با حضرت علی تا لحظۀ شهادت آن حضرت حضوری جدی داشت و در سه جنگ جمل، صفین و نهروان حاضر بود. امام حسن (ع) پس از شهادت امام علی (ع)، به امر خدا و طبق وصیت پدرش به امامت رسید و مردم کوفه با وی بیعت کردند. در مدت شش ماه و چند روز که آن حضرت خلافت را برعهده داشت، معاویه برای به دست گرفتن خلافت و گسترش حکومت خود، به عراق، محل خلافت امام حسن (ع)، لشکر کشید. امام نیز با دعوت مردم به جهاد، به سوی معاویه حرکت کرد. در منطقه ای نزدیک شهر انبار، دو لشکر به هم برخوردند، اما جنگی درنگرفت. معاویه برخی از فرماندهان لشکر امام را در مقابل پول های گزاف و وعده های فریبنده به اردوگاه خود کشاند. از طرف دیگر، با شایعۀ کشته شدن فرماندۀ لشکر امام و شایع شدن زمزمۀ پذیرش صلح از سوی امام، روحیۀ سپاهیان امام حسن (ع) تضعیف شد. خطبۀ امام در ساباط مدائن که از آن میل او به خودداری از جنگ احساس می شد، عده ای دیگر از سپاهیانش را نیز که به امید جنگ با معاویه با امام بیعت کرده بودند، به خشم آورد. به هرحال، وضعی برای امام حسن (ع) پیش آمد که جز صلح با معاویه راه دیگری نماند. امام که در زمان حیات پدرش سستی و تزلزل رأی اغلب مردم کوفه را در جنگ با معاویه به خوبی درک کرده بود، پیشنهاد صلح معاویه را با شرایطی پذیرفت و به مدین ...

نقل قول های امام حسن


• حسن بن علی دومین امام شیعیان.
حسن عسکری یازدهمین امام شیعیان.

امام حسن در جدول کلمات

لقب امام حسن عسکری (ع)
زکی
مدفن امام حسن عسگری(ع)
سامرا
نام همسر امام حسن عسکری(ع) یازدهمین امام شیعیان و مادر حجت بن الحسن(مهدی) (ع) است
نرجس خاتون
نام همسر امام حسن عسکری(ع) | یازدهمین امام شیعیان و مادر حجت بن حسن(حضرت مهدی عج)
نرجس خاتون

امام حسن را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• امام حسن مجتبی زندگینامه   • امام حسن مجتبی همسر   • امام حسن مجتبی شعر   • مدت امامت امام حسن   • شهادت امام حسن مجتبی   • تولد امام حسن مجتبی   • حدیث امام حسن مجتبی   • امام حسن مجتبی فرزندان   • معنی امام حسن   • مفهوم امام حسن   • تعریف امام حسن   • معرفی امام حسن   • امام حسن چیست   • امام حسن یعنی چی   • امام حسن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امام حسن

کلمه : امام حسن
اشتباه تایپی : hlhl psk
عکس امام حسن : در گوگل

آیا معنی امام حسن مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )