برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1467 100 1

الیاس

/'elyAs/

معنی اسم الیاس

اسم: الیاس
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عبری
معنی: (تلفظ: elyās) (= ایلیا) (در اعلام) نام پیغمبری از یهود و بنی اسرائیل در زمان آخاب و ایزابل که نام وی در قرآن کریم به صورت های الیاس و الیاسین آمده است، (در اسلام) وی یکی از چهار نبی جاویدان به شمار رفته است - خدای من یهوه است، نام یکی از پیامبران بنی اسرائیل و در اسلام یکی از چهار پیامبر جاویدان

معنی الیاس در لغت نامه دهخدا

الیاس. [ اِل ْ ] (اِ) جرجانی در تعریفات (ص 23) گوید: کنایه ازقبض است زیرا وی ادریس (کذا) است و چون الیاس به عالم روحانی عروج کرد و قوای مزاجی او در عالم غیب مستهلک شد و در آنجا قبض گردید از اینرو از آن به قبض تعبیر کنند - انتهی. و رجوع به الیاس (پیغمبر) شود.

الیاس. [ اِل ْ ] (اِخ ) نام پیغمبری است علیه السلام. (مهذب الاسماء). لفظ اعجمی است.(المعرب جوالیقی ص 13). نام پیغمبریست مشهور و او پسرزاده ٔ سام بن نوح و عم خضر است. (از برهان قاطع) (ازهفت قلزم ). برادر خضر است و همراه او آب حیات خورده ، از اینرو همیشه زنده است و چنانکه خدمت بَرّ به خضر مفوض است همچنین خدمت بحر به الیاس مقرر میباشد. (از غیاث اللغات ) (از آنندراج ). نام برادر خضر. (مؤید الفضلاء). ابن البلخی گوید: بعد از حزقیل الیاس بن الیسع که از جمله ٔ انبیاست و بعد از الیاس ایلاف بود... (فارس نامه ص 40). الیاس بن یاسین یا ابن فنحاص نبی ، و او مبعوث بتقویت دین موسی و هدایت مردم بعلبک ، و احب (ظ: احاب ) ملک ایشان بود و او را عمر ابد است مانند خضر. (از حبیب السیر چ خیام ج 1 صص 107 - 109). وی تا قیامت زنده است و در دریاها باشد و درماندگان دریا و کشتیها را یاری دهد چنانکه خضر در خشکی مسافران خشکی را و گویند قبر او در بقاع کلب موضعی نزدیک دمشق است. (یادداشت مؤلف ). در قرآن کریم (37 / 123 و 130) بصورتهای الیاس و الیاسین آمده و هر دو همین پیغمبر بنی اسرائیل است. صاحب قاموس کتاب مقدس آرد: ایلیا (= الیاس ) پیغمبر بنی اسرائیل معاصر آحاب پادشاه اسرائیل بود. خداوند او را برای تخویف پادشاه مذکور فرستاد و پس از مدت پانزده سال نبوت بطور عجیبی بسرای باقی انتقال یافت. در صحیفه ٔ ملاکی نبی مسطور است که الیاس قبل از آمدن مسیح به این جهان آید، و خود مسیح فرموده است که یحیای تعمیددهنده همان ایلیا (الیاس ) بود و باید دانست که الیاس صاحب کتاب نبود زیرا که بهیچ رو خبری در خصوص نویسندگی او بجز رساله ای که به یهورام پادشاه یهود نوشت نیست و الحق پیغمبری شجاع ، غیور، امین و متعصب بود - انتهی. سامی بک گوید: الیاس یکی از انبیای بنی اسرائیل و از اهالی بعلبک بود. 9 قرن قبل از میلاد در زمان آخاز (ظ: احاب ) میزیست و بنی اسرائیل ...

معنی الیاس به فارسی

الیاس
ابن یوسف
قلندر معاصر سلطان اویس بن شیخ حسن .
دهی است از دهستان کاکاوند بخش دلفان شهرستان خرم آباد .
از سران لشکر توقتمش خان در جنگ با امیر تیمور گورکان .
از رجال دربار ابوالفتح سلطان محمد خان و سلطان با یزید عثمانی بود .
ذوالقدر حاکم فارس از طرف شاه اسماعیل صفوی .
وزیر سلطان مراد خان چهارم بود
ملقب به شجاع الدین متوفی بسال ۹۲۹ ه. ق . او راست شرح مطالع الانوار در منطق از قاضی سراج الدین محمود ارموی .
شمس الدین سلطان بنگاله از ۷۴٠ تا ۷۶۴ ه. ق . ۱۳۴۵ - ۱۳۳۹ م .
از امرای غزان موکل سلطان سنجر در زندان غزان بود .
شمس الدین وی با جمال الدین خضر فرمانروای لرستان بمخالفت برخاست .
از دیه های هزار جریب
ابن دیب مطر پزشکی متتبع بود
او راست تاریخ الیاس که در سال ۱٠٠۸ م . نوشته است .
نام سلسله فرمانروایان کرمان
از مهترا ...

الیاس در دانشنامه اسلامی

الیاس
یکی از پیامبران مرسل، حضرت الیاس است که نام مبارکش در قرآن در دو مورد آمده است، در یک جا به عنوان انسانی شایسته در ردیف زکریا و عیسی و یحیی ـ علیهم السلام ـ ذکر شده و در جاهای دیگر به عنوان پیامبر مرسل یاد شده است .
حضرت الیاس از پیامبران بنی اسرائیل و از نواده های هارون ـ علیه السلام ـ(به این ترتیب: «الیاس بن یاسین بن فنحاص بن عیزار بن هارون» .)برادر موسی ـ علیه السلام ـ است، و از امام صادق ـ علیه السلام ـ نقل شده که حضرت الیاس از پیامبران عابد بنی اسرائیل بود.
اصول کافی، ج ۱، ص ۲۲۷.
نام ایشان دو بار در قرآن کریم یاد شده است . بر پایه آیات الهی ، الیاس که از ذریه نوح علیه السلام و در شمار «صالحان » محسوب گردیده است ،
انعام /سوره۶، آیه۸۴-۸۵.    
واژه الیاس بنابر نظر بیش تر لغویان ، واژه ای عجمی است
جوالیقی ، موهوب ، ج۱، ص۱۰۲، المعرّب ، به کوشش ف عبدالرحیم ، دمشق ، ۱۴۱۰ق / ۱۹۹۰م .
...
الیاس
معنی إِلْيَاسَ: نام يکي از پيامبران الهي
تکرار در قرآن: ۲(بار)
الیاس بن یاسین معروف به الیاس نبی از پیامبران بنی اسرائیل که نام وی در قرآن آمده است.
وی در زمان پادشاهی آحاب از پادشاهان بنی اسرائیل به پیامبری رسید و مأمور بود که مردم را از بت پرستی باز دارد. پس از اینکه او از هدایت قوم خود ناامید شد، از خداوند طلب مرگ کرد؛ اما خداوند برای او مرکبی فرستاد و او به وسیله آن به آسمان عروج کرد و الیسع را جانشین خود قرار داد.
الیاس بن یاسین بن فِنْحاص از پیامبران بنی اسرائیل و از نسل هارون نبی است. نام وی در قرآن دو بار با نام الیاس و یک بار با نام ال یاسین آمده است. در برخی منابع اسلامی، شخصیت الیاس با خضر گره خورده و برخی روایات این دو را یکی دانسته اند.
الیاس علیه السّلام از پیامبران الهی است که نا ...


الیاس در دانشنامه ویکی پدیا

الیاس
عکس الیاس
الیاس یک منطقهٔ مسکونی در ایران است که در دهستان آبژدان واقع شده است. الیاس ۳۲۱ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای ایران
الیاس آباد ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
الیاس آباد (ارژن)
الیاس آباد (دره شهر)
الیاس آباد (کازرون)
الیاس آباد (ارژن)، روستایی از توابع بخش ارژن شهرستان شیراز در استان فارس ایران است.
این روستا در دهستان قره چمن قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۶۸ نفر (۷۱خانوار) بوده است.
مختصات: ۲۹°۴۴′۳۲″ شمالی ۵۲°۸′۲۳″ شرقی / ۲۹٫۷۴۲۲۲°شمالی ۵۲٫۱۳۹۷۲°شرقی / 29.74222; 52.13972
الیاس آباد، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان ارومیه و در شهرستان ارومیه استان آذربایجان غربی ایران.
این روستا در دهستان بکشلوچای قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۷۴۱ نفر (۲۱۸ خانوار) بوده است.و در سال 1398 یکی از بزرگترین روستاهای حومه است .این روستا دارای مدرسه در مقطع ابتدایی می باشد که بتازگی با مشارکت اهالی تعمیر و بازسازی گردیده که در این راه آقایان قاسم زاده و فکرت و وحدت زحمات زیادی را متقبل گردیده اند و همچنین دارای خانه بهداشت می باشد که ساختمان جدید آن نیز بتازگی افتتاح گردیده و دو مسجد و یک سالن ورزشی و دارای آب گاز برق و تلفن و نانوایی می باشد.
...

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

الیاس در دانشنامه آزاد پارسی

اِلیاس (ح قرن ۹پ م)
(یا: ایلیا) در عهد عتیق، پیامبر عبرانی عهد اَخاب و اَخَزیا، از شاهان بنی اسرائیل. الیاساز اهالی جِلعاد، بود. با بعل پرستی که ایزابل، زوجه آحاب، رواج داده بود، به مبارزه برخاست و گفته اند در ارابه ای آتشین با گردبادی به آسمان رفت. به اعتقاد یهودیان، او روزی به زمین بازخواهد گشت و ظهور مسیح را بشارت خواهد داد. در قرآن، از پیامبران بنی اسرائیل که دوبار به نام او اشاره شده و خداوند او را ستوده است. (انعام، ۸۵؛ صافات، ۱۲۴) منابع اسلامی او را از فرزندزادگان هارون دانسته اند.

ارتباط محتوایی با الیاس

الیاس را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

صبا
نماد پیام رسانی،نسیم صبحگاهی

الیاس
حضورتان عرض شود در زبان ترکی ال به معنی طایفه قبیله یا تجمع افراد جهت انجام کاری میباشد یاس به معنی امید ارزو خواسته بنابراین معنی الیاس بنظر میرسد امید طایفه یا قبیله باشد
علی ارجلو
الیاس یکی از پیامبران قوم یهود بودند و نامی
عبری است
الیاس
الیاس یعنی "مالک و صاحب من خداست" the Lord is my God
F.M
نامی به شدت زیبا..
من که از هر اسمی بیشتر دوس دارم
یاس
اسم داداش من هم الیاس است. من اسم الیاس را خیلی دوست دارم. به نظرم الیاس خیلی اسم زیبایی است و اسم یکی از پیامبران ما است. من خودم برای داداشم اسم الیاس را انتخاب کردم و از اینکه این اسم را برای داداشم انتخاب کردم خیلی خوشحالم. و به تمام کسایی که اسمشان الیاس است تبریک میگم چون مامان، بابا، خواهر، داداش، عمه، خاله، عمو،.... یا هرکسی که اسم الیاس را برایش انتخاب کرده خیلی با سلیقه است. اگه دقت کنید اسم من هم یاس است و توی اسم داداشم هم اسم من به کار رفته است. ببینید الیاس کلمات آخرش یاس است. وای من دیگه خیلی فک زدم و ببخشید اگه سرتونو در آوردم.بهترین اسم الیاس و یاس.....دوقلوها..... یاس..... الیاس.....
یوسف
الیاس : اِلياس نام پيامبر – خداوند خداي من است – شجاع
مرضیه
الیاس : /elyās/ الیاس (عبری) (= ايليا) 1- (اَعلام) نام پيغمبري از يهود و بني اسرائيل در زمان آخاب و ايزابل كه نام وي در قرآن كريم به صورت‌هاي الياس و الياسين آمده است؛ 2- (در اسلام) وي يكي از چهار نبي جاويدان به شمار رفته است.

اسم الیاس باهمین معنی مورد تایید ثبت احوال کشور برای نامگذاری پسر است .
مرضیه
الیاسین : /elyāsin/ الیاسین (عبری) (= الیاس)، الیاس.

اسم الیاسین مورد تایید ثبت احوال کشور برای نامگذاری پسر است .
مرضیه
ایلیا : /iliyā/ ایلیا (عبری) 1- خداوند خدای من است؛ 2- (اَعلام) 1) (در تورات) از انبیای بنی اسرائیل [حدود 875 پیش از میلاد] که در عهد عتیق، عهد جدید و قرآن (= الياس) از او یاد شده است؛ 2) (در سُریانی) نام امیرالمؤمنین علی ابن ابیطالب(ع). الياس.

اسم ایلیا باهمین تعریف مورد تایید ثبت احوال کشور برای نامگذاری پسر است .
آوا
الیاس
یکی از پیامبران مرسل، حضرت الیاس است که نام مبارکش در قرآن در دو مورد آمده است، در یک جا به عنوان انسانی شایسته در ردیف زکریا و عیسی و یحیی ـ علیهم السلام ـ ذکر شده و در جاهای دیگر به عنوان پیامبر مرسل یاد شده است .
حضرت الیاس از پیامبران بنی اسرائیل و از نواده های هارون ـ علیه السلام ـ(به این ترتیب: �الیاس بن یاسین بن فنحاص بن عیزار بن هارون� .)برادر موسی ـ علیه السلام ـ است، و از امام صادق ـ علیه السلام ـ نقل شده که حضرت الیاس از پیامبران عابد بنی اسرائیل بود.
اصول کافی، ج ۱، ص ۲۲۷.
نام ایشان دو بار در قرآن کریم یاد شده است . بر پایه آیات الهی، الیاس که از ذریه نوح علیه السلام و در شمار �صالحان � محسوب گردیده است،
انعام /سوره۶، آیه۸۴-۸۵.
واژه الیاس بنابر نظر بیش تر لغویان، واژه ای عجمی است
جوالیقی، موهوب، ج۱، ص۱۰۲، المعرّب، به کوشش ف عبدالرحیم، دمشق، ۱۴۱۰ق / ۱۹۹۰م .
...
الیاس
من خودم اسمم الیاس وخیلی این اسم رادوست دارم این اسم رایکی ازعموهایم برایم انتخاب کرده
معنی اسم الیاس:مالک وصاحب من خداست واسم یکی از پیامبران است.
الیاس
اسم پسر کوچولوی منم الیاس هست و من خییییلی این اسم رو دوست دارم...واقعا خوش آهنگ و زیباست...

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اسم الیاس   • نام الیاس   • عکس الیاس   • حضرت الیاس در قران   • آيا حضرت الياس زنده است؟   • الیاس خواننده   • فیلم الیاس   • الیاس برزیلی   • معنی الیاس   • مفهوم الیاس   • تعریف الیاس   • معرفی الیاس   • الیاس چیست   • الیاس یعنی چی   • الیاس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی الیاس
کلمه : الیاس
اشتباه تایپی : hgdhs
آوا : 'elyAs
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس الیاس : در گوگل

آیا معنی الیاس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )
شبکه مترجمین ایران