برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1390 100 1

الذریعه الی تصانیف الشیعه

الذریعه الی تصانیف الشیعه در دانشنامه اسلامی

الذریعه الی تصانیف الشیعه
کتابی است از شیخ آقا بزرگ تهرانی در کتابشناسی.
یکی از کتاب های بسیار ارزشمند و ماندگار شیخ آقا بزرگ تهرانی، کتاب گران سنگ الذریعه است که در آن نام کتب نویسندگان شیعه را جمع آوری کرده است. استاد محمد صحتی درباره این کتاب می گوید: «در نتیجه الذریعه برای همگان معلوم شد که شیعه با همه مظلومیت ها و محرومیت هایی که در طول تاریخ همیشه بر او تحمیل شده است باز در حرکت های علمی و فرهنگی پیشتاز بوده (و) در ستیغ سعی و صفا قرار داشته است.
در نتیجه الذریعه بود که همه فهمیدند مرزبانان عزت و استقلال کشورهای اسلامی، همیشه اندیشمندان و علمای دین باور و ولایتمدار بوده اند و... دانستیم. دیدبانان دین و دانش بر چه اصل یا اصولی در طول تاریخ پای فشرده اند و بیشترین کتاب ها و منشورها را در چه مورد و یا مواردی نگاشته اند.
مؤلّف در این کتاب آثار مؤلّفان شیعه؛ اعم از خطی و چاپی، چاپ شده یا نشده، موجود یا مفقود را آورده است. او در طول 60 سال نام هر کتابی را که در فهارس کتابخانه های شخصی و عمومی و غیر آن می دید. یادداشت و مجموع آنها را در الذریعه ارائه کرده است.
این کتاب علاوه بر این که کاملترین کتاب در موضوع کتابشناسی است در ذیل عنوان مؤلّف یا کتاب بعضاً به زندگی آنها هم اشاره کرده است. در کتاب حاضر اطلاعاتی خوب و قابل توجهی در خصوص زندگی نامه علماء و دانشمندان در زمینه های مختلف علمی ارائه شده است، اطلاعاتی که در کتاب های دیگر راجع به مؤلّفین یافت نمی شود. این کتاب از ارزشمندترین و کامل ترین کتاب ها در علم رجال و کتاب شناسی شیعه می باشد. هیچ مؤلّف و نویسنده ای در تحقیق و پژوهش از مراجعه به الذریعه بی نیاز نیست. به خصوص تحقیقاتی که در خصوص رجال و کتابشناسی باشد.
پاسخگویی به شبهات و سؤالات روز، از وظایف سنگین اندیشمندان دینی است که در کنار دیگر وظایف آنان چون: تبلیغ، تدریس و... ضرورتی مهم دارد.
شیخ آقا بزرگ تهرانی نیز که عالمی آگاه بود در پی یک اظهار نظر غیرمنصفانه از طرف حاجی خلیفه، نویسنده دائرة المعارف کشف الظنون که در آن شیعه را به نداشتن کتاب های سودمند متهم کرده و آنان را طفیلی دیگر مذاهب خوانده بود و همچنین جرجی زیدان (1914. م) مورخ و نویسنده نامدار مسیحی که معتقد بود شیعه در دنیا هیچ طرفداری ندارد، در م ...

الذریعه الی تصانیف الشیعه در دانشنامه ویکی پدیا

الذریعه الی تصانیف الشیعه
الذریعة إلی تصانیف الشیعة دائرةالمعارف کتابشناسی بزرگی در ۲۶ جلد (و البته با احتساب جلد نهم که خود ۴ جلد است مجموعاً ۲۹ جلد) است که به همت علامه شیخ آقابزرگ تهرانی فراهم آمده و به زبان عربی نوشته شده است. این اثر، به عنوان منبع دسته اول، در زمینه شناخت میراث مکتوب شیعه در قرون متمادی، تا دوره زندگانی مؤلف، شناخته می شود و بر اساس الفبایی عنوان اثر، به شرح حال نویسندگان و معرفی نسخ خطی آثار آنان می پردازد. الذریعه با ۱۱۵۵۴ صفحه ۵۵۰۹۵ کتاب و رساله را شناسایی کرده است.
مقاله: الذریعه و مولف آن از عباس اقبال سال ۱۳۲۵ شمسی
مفاله: الذریعه و آقا بزرگ تهرانی نوشته علی نقی منزوی
در مورد انگیزهٔ شیخ آقا بزرگ در تألیف الذریعه چنین گفته شده است که جرجی زیدان (م ۱۹۱۴) در کتاب مشهور خود «تاریخ آداب اللغة العربیة» در مورد شیعه سخنی بدین مضمون گفت که: شیعه طایفه ای بود کوچک و آثار قابل اعتنایی نداشت و اکنون شیعه ای در دنیا وجود ندارد، این شد که شیخ آقا بزرگ و دو همردیف و دوست علمیش، سید حسن صدر (م۱۳۵۴) و شیخ محمد کاشف الغطاء (م ۱۳۷۳) هم پیمان شدند تا هر یک در باب معرفی شیعه کاری را بر عهده گیرند و به این صورت پاسخ سخن جرجی زیدان را بدهند. برپایه این پیمان قرار شد علامه سید حسن صدر با نگارش کتابی سهم شیعه در تأسیس و تکمیل علوم اسلامی را نشان دهد که با نگارش کتاب «تأسیس الشیعه لعلوم الاسلام» این کار را انجام داد. علامه شیخ محمد حسین کاشف الغطاء نیز متعهد شد کتاب «تاریخ آداب اللغة» جرجی زیدان را نقد کند که این کار را کرد و در جزء دوم کتاب «النقود والردود» چهار جلد کتاب جرجی زیدان را نقد علمی نمود. از این بین شیخ آقا بزرگ مأمور شد فهرستی برای تالیفات شیعه بنویسد که حاصل آن کتاب الذریعه شد.
چهار جلد اول این مجموعه، در نجف با اشراف مؤلف چاپ گردیده و مجلدات بعدی، همه در ایران به کوشش فرزندان مؤلف علینقی منزوی و احمد منزوی منتشر شد.
الذریعه در بیروت، نجف، تهران، مشهد و قم بارها چاپ شده است. تمامی چاپ ها یکسان است الا چاپ کتابخانه مجلس.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

الذریعه الی تصانیف الشیعه در دانشنامه آزاد پارسی

الذَّریعة الی تصانیفِ الشّیعه
رجوع شود به:ذریعة الی تصانیف الشیعه

ارتباط محتوایی با الذریعه الی تصانیف الشیعه

الذریعه الی تصانیف الشیعه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی الذریعه الی تصانیف الشیعه   • مفهوم الذریعه الی تصانیف الشیعه   • تعریف الذریعه الی تصانیف الشیعه   • معرفی الذریعه الی تصانیف الشیعه   • الذریعه الی تصانیف الشیعه چیست   • الذریعه الی تصانیف الشیعه یعنی چی   • الذریعه الی تصانیف الشیعه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی الذریعه الی تصانیف الشیعه
کلمه : الذریعه الی تصانیف الشیعه
اشتباه تایپی : hgbvdui hgd jwhkdt hgadui
عکس الذریعه الی تصانیف الشیعه : در گوگل

آیا معنی الذریعه الی تصانیف الشیعه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )