برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1387 100 1

اعیان الشیعه

اعیان الشیعه در دانشنامه اسلامی

اعیان الشیعه
کتابی است از سید محسن بن عبدالکریم معروف به سید محسن امین حسینی عاملی (م 1372 ق) در شرح حال علماء و دانشمندان شیعه از صدر اسلام تا عصر مولف
وی در سال 1284 ق در شقراء که روستایی از جبل عامل است متولد و در سال 1372 ق پس اخذ و رسیدن به مدارج عالیه علم و اجتهاد در دمشق درگذشت. او از افاضل و دانشمندان علمای شیعه بوده که آثار قلمی او به خصوص در تاریخ، فقه، تراجم و رجال، از جایگاه شایسته ای بین علماء و بزرگان برخوردار است.
از اساتید او می توان سید محمدحسین، سید جواد مرتضی، سید نجیب الدین فضل الله عاملی، سید احمد کربلائی، شیخ محمدباقر نجم آبادی، شریعت اصفهانی، آخوند خراسانی، حاج آقا رضا همدانی، شیخ محمد طه نجف را نام برد.
این کتاب حاوی شرح حال تمام بزرگان و شخصیت های شیعه مذهب از صدر اسلام تا عصر مؤلّف از قبیل صحابه پیامبر، تابعین، علماء راویان حدیث محدثان، قرّاء، مفسران، فقها، حکماء، متکلمان، منطقین، ریاضی دانان، نحویین، صرفین، لغویین و دانشمندان علوم معانی بیان و غیره در تمام رشته های علوم انسانی، تجربی و حتی پادشاهان، امرا، اعم از زنان و مردان با ذکر تاریخ تولد، وفات و اخبار و لطیفه ها و ذکر پاره ای از نثر و نظم آنها می باشد. ترجمه پادشاهان و امرا و وزراء و سرکردگان هر چند ظالم هم که در کتابهای دیگر یافت نمی شود در این کتاب آمده است. کتاب حاضر حاوی 12000 شرح حال است.
مستدرکات اعیان الشیعه به همت فرزند ایشان در 10 جلد به رشته تحریر درآمده است. فرزند ایشان حسن امین می نویسد، پدرم شخصیت هایی را که در قید حیات بودند در کتاب خودش نمی آورد. من شخصیت هایی را که بعد از پدرم از دنیا رفته بودند و آنهایی را که از قلم پدرم افتاده بودند در مستدرکات جمع آوری کردم.
کتاب اعیان الشیعه و مستدرکات آن از ارزشمندترین مجموعه رجالی و شخصیت شناسی شیعه است که مورد اعتماد عموم بزرگان و دانشمندان می باشد.
کتاب اعیان الشیعه در یازده جلد به زبان عربی به همت انتشارات دارالتعارف بیروت در سال 1406 هـ.ق منتشر شده است.
أعیان الشیعة، اثر عربی سید محسن امین (از علمای قرن سیز ...

اعیان الشیعه در دانشنامه ویکی پدیا

اعیان الشیعه
کتاب اَعیانُ الشّیعه، تألیف سید محسن امین عاملی از علمای قرن ۱۳، در شرح زندگی و احوال بزرگان شیعه. این کتاب که به زبان عربی نوشته شده، جامع ترین تذکره یا دانشنامه در احوالات بزرگان شیعه در دولت های اسلامی و شرح عقاید تشیع در اصول و فروع دین است.
جلد ۱: مقدمه است.
جلد ۲: شرح زندگی پیامبر اسلام و فاطمه زهرا.
جلد ۳ و ۴: تاریخ زندگی امام اول شیعیان علی ابن ابی طالب تا امام یازدهم شیعیان حسن عسکری و سپس شرح تولد امام زمان و غیبت وی و نشانه های ظهور مهدی.
جلد ۵ به بعد: شرح احوال دیگر شخصیت های شیعه به ترتیب حروف الفبایی نام شخص و پدر اوست که از ابی بن ابی طالب شروع شده و تا جلد ۵۲ به یونس بن یعقوب بن قیس پایان می یابد.
سید محسن امین عاملی در این کتاب سرگذشت علمای شیعیان دوازده امامی، از فقها و اصولیین و کلامی و مفسرین و تاریخ نگاران و نسابین و فیلسوفان و منطقیان و جغرافی دانان و ستاره شناسان و پزشکان و ادیبان و صرفیان و علمای بلاغت و معانی و بیان و عروض و مصنفان و نویسندگان و سایر دانشمندان و هنر شیعه را که از آغاز اسلام تا زمان زندگی خودش که ۱۱۷۳۳ نفر بوده اند، جمع آوری کرده و جایگاه و سابقه خدمت شیعیان را به فرهنگ و تاریخ اسلام، بیان کرده است.
وی بیشتر از ۵۰ سال در سفر و حضر اوقات خود را در جمع کردن منابع آن صرف نمود. وی قصد داشته آن را در ۱۰۰ جلد ۵۰۰ تا ۸۰۰ صفحه ای جمع آوری کند ولی عمرش به نگارش و نشر بیشتر از ۳۳ جلد که یک دوره کامل رجال شیعه است، کفاف نداد.
ساختار و تقسیم بندی این کتاب بطور مختصر بدین صورت است:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اعیان الشیعه در دانشنامه آزاد پارسی

اَعیانُ الشّیعِه
کتابی به عربی در شرح احوال بزرگان شیعه، تألیف سیدمحسن امین عاملی (۱۲۸۴ـ۱۳۷۱ق). مؤلف، بیش از ۵۰ سال صرف تألیف این کتاب کرد و آن را در ۱۳۷۰ق به اتمام رساند. این اثر حاوی شرح حال پیامبر اکرم (ص)، چهارده معصوم و ۱۷۳۳ تن از بزرگان شیعه از آغاز اسلام تا زمان مؤلف بوده و شرح حال هیچ یک از معاصران زندۀ زمان خود را نیاورده است. به نوشتۀ الذریعه چاپ نخست این کتاب از ۱۳۵۴ق آغاز و در زمان حیات مؤلف تا پایان حرف «س» (جلد ۳۵) رسید. بقیۀ دست نوشته ها و یادداشت های وی، به کوشش فرزندش سیدحسن امین از حرف «ش» (جلد ۳۶) آغاز و تا حرف «ی» به ۵۶ جلد رسید. جلد های اول تا پنجم به شرح زندگی پیامبر و حضرت زهرا (ع)، امام علی (ع) تا غیبت امام دوازدهم و نشانه های ظهور آن حضرت اختصاص دارد و شرح احوال دیگر بزرگان شیعه از جلد پنجم (به ترتیب حروف الفبایی نام شخص و پدر وی) از علی بن ابی طالب (ع) شروع و تا جلد ۵۲ به یونس بن یعقوب بن قیس ختم شده است. مجلدات دیگر، مستدرکات و یک جلد نیز شرح حال و آثار مؤلف است. این کتاب بارها چاپ شده است، اما آخرین چاپ منقّح آن با تصحیح و پانویس های سیدحسن امین در ۱۱ جلد رحلی با فهرست جداگانه به انجام رسیده است. ترجمۀ فارسی جلد اول آن به نام دایرة المعارف شیعه به قلم کمال موسوی نشر یافت (تهران، ۱۳۴۵)، مجلدات معصومین آن تحت عنوان سیرۀ معصومین با ترجمۀ علی حجتی کرمانی به چاپ رسید (تهران، ۱۳۶۱ـ۱۳۷۶). فهارس اعیان الشیعه، مجلّد اول توسط حامد علی الحسینی در ایران چاپ شد (تهران، ۱۴۱۶ق)، مستدرکات اعیان الشیعه تألیف سیدحسن امین شامل شرح حال سه گروه است: ۱. کسانی که بعد از وفات مؤلف اعیان الشیعه از دنیا رفته اند؛ ۲. کسانی که مؤلف اعیان الشیعه آنان را از قلم انداخته است؛ ۳. افزودن مطالب جدید به شرح حال افرادی که سرگذشت آنان در اعیان الشیعه آمده است.

ارتباط محتوایی با اعیان الشیعه

اعیان الشیعه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اعیان الشیعه   • مفهوم اعیان الشیعه   • تعریف اعیان الشیعه   • معرفی اعیان الشیعه   • اعیان الشیعه چیست   • اعیان الشیعه یعنی چی   • اعیان الشیعه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اعیان الشیعه
کلمه : اعیان الشیعه
اشتباه تایپی : hudhk hgadui
عکس اعیان الشیعه : در گوگل

آیا معنی اعیان الشیعه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )