برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1627 100 1
شبکه مترجمین ایران

اشریشیا کلی

اشریشیا کلی در دانشنامه ویکی پدیا

اشریشیا کلی
اشریشیا کُلای (نام علمی: Escherichia coli) یا بطور اختصار E.coli، نوعی باسیل گرم منفی از خانواده انتروباکتریاسه است که بطور شایع در روده جانوران خونگرم وجود دارد. بیشتر سویه های اشریشیا کلای بی آزار هستند اما برخی از سروتیپ ها مانند O157:H۷ موجب مسمویت غذایی و اسهال می شوند. این سویه های بی آزار، بخشی از فلور عادی روده هستند. آن ها در تولید ویتامین K۲ نقش دارند و از استقرار باکتری های بیماری زا در روده جلوگیری می کنند. این باکتری، ۰/۱٪ فلور روده را به خود اختصاص داده است. این باکتری از طریق مسیر مدفوعی-دهانی (به انگلیسی: oral- fecal) از یک فرد به فرد دیگر منتقل می شود.
فهرست باکتری های مهم
کولی باسیلوز
شایعترین عامل عفونت دستگاه ادراری است که حدود ۹۰ درصد عفونت های ادراری در زنان جوان را به خود اختصاص می دهد. علائم بالینی این عفونت به صورت تکرر ادرار، سوزش ادراری، خون در ادرار و چرک در ادرار است.
اشتقاق (واگرایی) جنس های اشریشیا و سالمونلا در حدود ۱۰۲ میلیون سال پیش (بین ۵۷ تا ۱۷۶ میلیون سال پیش) همزمان با اشتقاق و تکامل میزبان هایشان اتفاق افتاده است: اشریشیا بطور عمده در پستانداران یافت می شود و سالمونلا در پرندگان و خزندگان یافت می شود. پس از آن، اشتقاق اشریشیا به ۵ گونه E. albertii، E. coli، E. fergusonii، E. hermannii و E. vulneris رخ داده است. آخرین نیای اشریشیا کلی، ۲۰ تا ۳۰ میلیون سال پیش اشتقاق یافته است.
در سال ۱۸۸۵، اولین بار تئودور اشریخ (به انگلیسی: Theodor Escherich)، این باکتری را در مدفوع افراد سالم پیدا کرد و آن را Bacterium coli commune نامید. سپس در سال ۱۸۹۵ توسط میگولا (به انگلیسی: Migula)، باسیلوس کلی (به لاتین: Bacillus coli) نامیده شد و بعدها در جنس اشریشیا (به افتخار کاشف آن) دوباره طبقه بندی شد. اشریشیا متعلق به گروهی از باکتری ها به نام کلی فرم ها (به انگلیسی: coliforms) است. آن ها عضوی از خانواده انتروباکتریاسه هستند.
عکس اشریشیا کلی
اشریشیا کلی اُ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اشریشیا کلی در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:باسیل روده بزرگ

اشریشیا کلی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اشریشیا کلی   • مفهوم اشریشیا کلی   • تعریف اشریشیا کلی   • معرفی اشریشیا کلی   • اشریشیا کلی چیست   • اشریشیا کلی یعنی چی   • اشریشیا کلی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اشریشیا کلی

کلمه : اشریشیا کلی
اشتباه تایپی : havdadh ;gd
عکس اشریشیا کلی : در گوگل

آیا معنی اشریشیا کلی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )