برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1574 100 1
شبکه مترجمین ایران

اسهال

/'eshAl/

مترادف اسهال: شکم روش، لینت مزاج

متضاد اسهال: قبض

برابر پارسی: شکم روی، بیرون روی، شکم روش، آسان روی

معنی اسهال در لغت نامه دهخدا

اسهال. [ اِ ] (ع مص ) بزمین نرم رسیدن. (منتهی الارب ) (تاج المصادر بیهقی ). || آسانی دادن. || شکم براندن . شکم راندن دارو. (منتهی الارب ). راندن شکم.جاری شدن شکم. (غیاث ). شکم براندن به دارو. (تاج المصادر بیهقی ). شکم نرم کردن : اسهله الدواء. || رانده شدن شکم. (منتهی الارب ). شکم روش. شکم روه. تردد. بیرون روه. باغچه روک. رانش. رونش. برینش. اختلاف. اطلاق. اطلاق بطن. استفراغ : اسهال و ضعف خوارزمشاه زیاده شد. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 356). || داروی اسهال داده شدن. (منتهی الارب ): اُسهل الرجل (مجهولاً). || بیماریی که برنشستن بیش از عادت باشد با روانی مدفوع.
- اسهال افتادن کسی را ؛ دچار شکم روش شدن وی : خوارزمشاه برخاست و ضعفش قوی تر شد، چنانکه اسهال افتاد سه بار. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 356). گروهی گفتند اسهال قوی افتاد و بمرد. (تاریخ بیهقی ص 433).
- اسهال کردن ؛ تولید اسهال : و بعضی داروها که اسهال صفرا کند... و بعضی اسهال سودا کند... وبعضی اسهال بلغم کند. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ).
مؤلف کشاف اصطلاحات الفنون آرد: اسهال ، بر وزن اکرام ، نزد پزشکان عبارتست از خروج مواد بدن از مجرای روده ٔ مستقیم زیاده از مقدار طبیعی و سبب آن بهر عضوی که رسیده باشد اسهال را بدان عضو نسبت دهند، مانند: اسهال روده ئی. اسهال کبدی. اسهال معده ئی. اسهال زهره ئی. اسهال سپرزی. اسهال بدنی. اسهال ماساریقی. و همچنین بر حسب اخلاط اسهال را هم به همان خلط منسوب دارند، مانند: اسهال دموی و اسهال صفراوی و امثال آن. و اگر اسهال بطور موقت عارض شود آنرا اسهال دوری نامند و شرح فرق بین اسهال ها را بایداز کتب مفصله ٔ پزشکی دریافت. کذا فی حدودالامراض. و اسهال موقت از اقسام استفراغ است. و در بحر الجواهر گوید اسهال روده ئی گاه با سحج توأم باشد و گاه نباشد. و آنچه به سحج است آنرا اسهال زلقی گویند. و از این رو هر وقت اسهال روده ئی را نزد پزشکان نام برند به ذهن آنان اسهال توأم با سحج متبادر شود.

معنی اسهال به فارسی

اسهال
۱ - ( مصدر ) شکم راندن جاری شدن شکم ۲ - ( اسم ) شکم روش بیرون شدن بدرروی . یا اسهال خونی . مرضی که در نتیج. حمل. آمیب اسهال توائ م با خون در روده ها تولید شود و موجب زخم نسج داخلی روده ها و در نتیجه خروج خون با مواد دفعی گردد . یا اسهال دموی .
دل پیچه سحج اسهال دموی پیچاک
شبه وبا
ساهال ساده بی پیچش
[traveler's diarrhea, TD] [تغذیه، علوم پایۀ پزشکی] نوعی اسهال که مسافران خصوصاً مسافران راه دور را دچار می کند
اسهال صفراوی . دفع شدن صفرای بسیار
پیچش
اسهالی ناشی از نزله
در این حال رنگ بیمار و بول او بگردد .
[diarrhea diet] [تغذیه] رژیم غذایی با هدف بهبود اسهال و کم کردن از عوارض آن ازطریق جبران آب و نمک های ازدست رفته

معنی اسهال در فرهنگ معین

اسهال
( اِ ) [ ع . ] (اِمص .) شکم روی .

معنی اسهال در فرهنگ فارسی عمید

اسهال
دفع مدفوع به صورت شل و آبکی که منجر به کم شدن آب بدن می شود، شکم روش، بیرون روه.
* اسهال خونی: (پزشکی) نوعی اسهال که با التهاب، زخم روده، و لخته های خون در مدفوع همراه است.

اسهال در دانشنامه ویکی پدیا

اسهال
اِسهال وضعیتی است که در آن فرد بیمار دست کم سه بار در روز دفع مدفوع روان یا مایع دارد. این حالت می تواند چند روز به طول بینجامد و موجب کم آبی بدن می شود که در پی از دست دادن مایعات رخ می دهد. نشانه های کم آبی معمولاً با از بین رفتن کشش طبیعی پوست و تغییر در شخصیت آغاز می شود. این وضعیت می تواند پیشروی کند و در حالات حادتر منجر به کاهش ادرار، رنگ پریدگی، ضربان سریع قلب، و کاهش در پاسخگویی شود. ولی مدفوع روان اما بدون آب در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند می تواند طبیعی باشد.
اصلی ترین علت اسهال، عفونت روده ها است. عفونت روده ممکن است در پی این شرایط به وجود بیاید: ویروس، باکتری، انگل یا وضعیتی که به عنوان اسهال و استفراغ شناخته می شود. این آلودگی ها معمولاً از طریق غذا یا آبی حاصل می شوند که آلوده به مدفوع شده اند یا مستقیماً از فردی منتقل می شوند که به این بیماری آلوده شده است. این بیماری را می توان به سه دسته تقسیم بندی کرد: اسهال آبکی کوتاه مدت، اسهال خونی کوتاه مدت، و اگر به مدت بیش از دو هفته ادامه یابد، به عنوان اسهال پایدار شناخته می شود. اسهال آبکی کوتاه مدت می تواند در پی آلودگی به وبا باشد. اسهال خونی کوتاه مدت وضعیتی است که به عنوان دیسانتری هم شناخته می شود. شماری از عوامل غیر عفونی نیز ممکن است منجر به اسهال بشوند. این عوامل شامل این موارد هستند: پرکاری تیروئید، عدم تحمل لاکتوز، بیماری های التهابی روده، مصرف برخی داروها، سندروم روده تحریک پذیر و یک سری عوامل دیگر. در بیشتر موارد، برای شناخت عامل اصلی به کشت مدفوع نیازی نیست.
راه های پیشگیری از اسهال عفونی شامل این موارد است: رعایت بهداشت، آب آشامیدنی پاک، و شستن دست ها. شیردهی به مدت حداقل شش ماه نیز پیشنهاد می شود، چرا که به عنوان واکسیناسیون روتاویروس عمل می کند. محلول سرم خوراکی (ORS) که همان آب آشامیدنی به همراه مقدار متعادلی از نمک و شکر است نوعی درمان است که معمولاً در پیش گرفته می شود. قرص های روی نیز پیشنهاد می شوند. تخمین زده می شود که این درمان ها حدود ۵۰ میلیون کودک را طی ۲۵ سال اخیر نجات داده باشد. وقتی که افراد دچار اسهال می شوند، پیشنهاد می شود که به خوردن غذای سالم ادامه دهند و کودکان نیز به خوردن شیر مادر. اگر ORSهای تجاری در دس ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اسهال در دانشنامه آزاد پارسی

اِسهال (diarrhoea)
دفع مدفوع مایع یا نیمه مایع به مقدار زیاد، به علت فعالیت زیاد روده ها یا با فواصل کم. عامل اسهال ممکن است محرک های روده ای، ازجمله برخی از داروها و سم ها؛ عفونت ناشی از میکروب های بیماری زا، ازجمله اسهال خونی، سالمونلا، و وبا؛ یا حساسیت باشد. اسهال مهم ترین عامل مرگ ومیر کودکان در جهان است. براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (۱۹۹۶)، در ۱۹۹۵ بیماری های اسهالی عامل۳.۱میلیون مورد مرگ بوده اند. روتاویروس شایع ترین علت اسهالِ همراه با کم آبی در انسان است و سالانه باعث مرگ تقریباً ۸۷۰هزار کودک می شود. کم آبی ناشی از اسهال را می شود با خوراندن مقادیر فراوان محلول قندی و نمکی به بیمار و با برقراری تعادل الکترولیتهای خون جبران کرد. از آن جا که اسهال ها غالباً منشأ ویروسی دارند، مصرف داروهای پادزی بر درمان آن ها بی اثر است.

اسهال در جدول کلمات

اسهال
هرار
اسهال خونی
دیسانتری

معنی اسهال به انگلیسی

flux (اسم)
ریزش ، مد ، گداز ، سیل ، اسهال ، سیلان ، شار ، گداختگی ، تغییرات پی درپی ، خون ریزش
diarrhea (اسم)
اسهال
runs (اسم)
اسهال
squirt (اسم)
اسهال ، سرنگ ، ادم بیشرم ، اب دزدک ، فواره کوچک ، اب پران
diarrhoea (اسم)
اسهال

معنی کلمه اسهال به عربی

اسهال
اسهال , نافورة
زحار

اسهال را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مازیار ایرانی
تا جایی ک من از بزرگترها شنیدم در گذشته بجای واژه تازی اسهال از ریخت و رخت بهره میبردند
Fateme
اسهال : running stomach

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اسهال بزرگسالان   • علل اسهال   • اسهال کودکان   • اسهال درمان گیاهی   • اسهال طولانی مدت   • عکس اسهال   • اسهال آبکی   • اسهال خوني   • معنی اسهال   • مفهوم اسهال   • تعریف اسهال   • معرفی اسهال   • اسهال چیست   • اسهال یعنی چی   • اسهال یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اسهال

کلمه : اسهال
اشتباه تایپی : hsihg
آوا : 'eshAl
نقش : اسم
عکس اسهال : در گوگل

آیا معنی اسهال مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )