برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1557 100 1
شبکه مترجمین ایران

استخوان (قرآن)

استخوان (قرآن) در دانشنامه اسلامی

استخوان (قرآن)
استخوان به قسمت سخت و محکم بدن انسان و حیوانات که محل اتکای عضلات و مخاط ها و دیگر قسمت های نرم بدن است، گفته می شود.
در این مدخل از واژه های «ترائب»، «ترقوه»، «عظم» و «کعب» استفاده شده است.در قرآن به بحث استخوان اشاراتی شده است که در مقاله های بعدی به آنها پرداخته شده است.
درباره قدرت خداوند در جمع و احیای دوباره استخوان ها و زنده کردن مردگان آیاتی در قرآن ذکر شده است.
استخوان های الاغ ارمیا علیه السّلام احیا شده و صد سال پس از مرگ گوشت بر آن ها پوشانده شد:«او کالذی مر علی قریة... فاماته الله مائة عام ثم بعثه... قال... و انظر الی حمارک... وانظر الی العظام کیف ننشزها ثم نکسوها لحما...» «یا چون آن کس که به شهری عبور کرد... پس خداوند، او را (به مدت) صد سال میراند. آنگاه او را برانگیخت... گفت... به درازگوش خود نگاه کن... و به (این) استخوان ها بنگر، چگونه آنها را برداشته به هم پیوند می دهیم؛ سپس گوشت بر آن می پوشانیم ...) ». (در تفاسیر و احادیث، نام شخص مزبور را ارمیا علیه السّلام یا عزیر علیه السّلام ذکر کرده اند.)
امر خداوند به ارمیای نبی
خداوند به ارمیا علیه السّلام برای دقت در احیای استخوان های الاغش فرمان داد که نگاه کند و از کیفیت زنده کردن مردگان آگاه شود:«او کالذی مر علی قریة... فاماته الله مائة عام ثم بعثه... قال... وانظر الی حمارک... وانظر الی العظام کیف ننشزها ثم نکسوها لحما فلما تبین له قال اعلم ان الله علی کل شیء قدیر» «یا چون آن کس که به شهری عبور کرد... پس خداوند، او را (به مدت) صد سال میراند. آنگاه او را برانگیخت... گفت... به درازگوش خود نگاه کن... و به (این) استخوان ها بنگر، چگونه آنها را برداشته به هم پیوند می دهیم؛ سپس گوشت بر آن می پوشانیم.) پس هنگامی که (چگونگی زنده ساختن مرده) برای او آشکار شد، گفت : ((اکنون) می دانم که خداوند بر هر چیزی تواناست.) ».
یقین ارمیا پس از احیای استخوان ها
احیای استخوان های مرده پس از صد سال، سبب بیشتر شدن یقین ارمیا علیه السّلام به قدرت خداوند شد:«او کالذی مر علی قریة... فاماته الله ...


استخوان (قرآن) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی استخوان (قرآن)   • مفهوم استخوان (قرآن)   • تعریف استخوان (قرآن)   • معرفی استخوان (قرآن)   • استخوان (قرآن) چیست   • استخوان (قرآن) یعنی چی   • استخوان (قرآن) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استخوان قرآن

کلمه : استخوان (قرآن)
اشتباه تایپی : hsjo,hk (rvHk)
عکس استخوان (قرآن) : در گوگل

آیا معنی استخوان (قرآن) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )