برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1669 100 1
شبکه مترجمین ایران

ادموند هوسرل

ادموند هوسرل در دانشنامه ویکی پدیا

ادموند هوسرل
ادموند هوسِرْل (به آلمانی: Edmund Husserl) از فیلسوفان مهم و تأثیرگذار قرن بیستم و بنیانگذار پدیدارشناسی است. وی یهودی تباری بود که به مسیحیت گروید و در کلیسای لوتری وین تعمید یافت و خود را مسیحی آزاده و غیرجزمی می دانست و فلسفه را مستقل از دین تلقی می کرد. در آغاز تحت تأثیر روانشناسی توصیفی برنتانو بود ولی اندکی بعد، از منتقدان سرسخت اصالت روانشناسی شد و در نخستین اثر مهمش یعنی پژوهشهای منطقی به نقد آن پرداخت. اندیشه های وی دگرگونیهای بسیاری یافته است و بسیاری از مفسران برحسب اقامتش در سه شهر هاله و گوتینگن و فرایبورگ، سه مرحله را در اندیشه وی تشخیص داده اند.
هوسرل در ۸ آوریل ۱۸۵۹ در پروسنیتس در موراویا که جزء اتریش بود و اکنون در جمهوری چک قرار دارد در خانواده ای یهودی تبار متولد شد. او در دانشگاه های گوتینگن و فرایبورگ در سمت استاد فلسفه تدریس می کرد. هوسرل سعی داشت مانند راسل برای فلسفه یک مبنای ریاضی پیدا کند. برای این منظور وی از منطق فرانتس برانتانو کمک گرفت.
هوسرل در سال ۱۸۷۸ به برلین رفت و در سخنرانی های کارل وایراشتراس و لئوپولد کرونکر شرکت نمود. در سال ۱۸۸۲ رسالهٔ دکتری خود را در ریاضیات محض تحت عنوان مقدمه ای بر نظریه محاسبه متغیرها زیر نظر لئوپولد کرونکر به پایان رساند. در طول سال های ۱۸۸۴ تا ۱۸۸۶ در وین در کلاس های درس فرانتس برنتانو شرکت کرد. وی در سال ۱۸۸۶ در هاله اقامت گزید و در درس های روانشناسی کارل اشتومپف شرکت کرد. در سال ۱۸۹۱ نخستین کتاب خود به نام فلسفه حساب: پژوهش های روانشناختی و منطقی را که به برنتانو تقدیم کرده بود به چاپ رساند. در طول سال های ۱۸۹۰ تا ۱۹۰۰ با گوتلوب فرگه آشنا شد که انتقادات او از دیدگاه های هوسرل در فلسفه حساب در تغییر توجه هوسرل، منجر به چاپ پژوهش های منطقی در سال ۱۹۰۰ تا ۱۹۰۱ گردید.
هوسرل در سال ۱۹۱۶ به دانشگاه فرایبورگ رفت، و در آنجا صاحب کرسی فلسفه و جایگزین هانریش ریکرت شد. ادیت اشتاین و مارتین هایدگر در خلال این سال ها به عنوان دستیار با او کار می کردند.
عکس ادموند هوسرل


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ادموند هوسرل را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ادموند هوسرل   • مفهوم ادموند هوسرل   • تعریف ادموند هوسرل   • معرفی ادموند هوسرل   • ادموند هوسرل چیست   • ادموند هوسرل یعنی چی   • ادموند هوسرل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ادموند هوسرل

کلمه : ادموند هوسرل
اشتباه تایپی : hnl,kn i,svg
عکس ادموند هوسرل : در گوگل

آیا معنی ادموند هوسرل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )