برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1448 100 1

ابوالفرج اصفهانی

ابوالفرج اصفهانی در دانشنامه اسلامی

ابوالفرج اصفهانی
علی بن حسین بن محمد بن احمد بن هیثم، معروف به ابوالفرج اصفهانی (م ۳۵۶ ه . ق). در سال ۲۸۴ ه . .ق در اصفهان متولد و در بغداد، مراحل رشد و نمو را طی کرد. ابوالفرج اصفهانی از نوادگان مروان بن حکم یا هشام بن عبدالملک، شخصیتی مورد اعتماد و متجرّد در علوم مختلف مثل شعر، معانی، اخبار، حدیث، لغت، نحو، سیر و مغازی، طب و نجوم می باشد که از او فردی مورد احترام و دارای منزلت رفیع ساخته است. او در مجالس ادبی و علمی بغداد صاحب شهرت بوده و بدین جهت در حکومت آل بویه صاحب مکانت و منزلت و کاتب دولت رکن الدوله بوده است. از آثار وی می توان به مقاتل الطالبین اشاره کرد.
ابوالفرج با بسیاری از بزرگ ترین نویسندگان فرهنگ عربی معاصر، و با بسیاری نیز دوست و همنشین بود: تنوخی و ابن ندیم به او نزدیک بودند و ابو نعیم اصفهانی در بغداد به دیدار او شتافت با اینکه ثعالبی و ابو حیان توحیدی و خطیب بغدادی اندکی بعد از زمان ابوالفرج کتاب های بزرگی در زمینه ادب تالیف کردند، ملاحظه می شود که هیچ یک به زندگی ابوالفرج نپرداخته اند. تنوخی در نشوار تنها یک بار به صله های کلانی که وزیر مهلبی به ابوالفرج می داده است، اشاره می کند. ابن ندیم فهرست نسبتا خوبی از آثار او به دست داده است ثعالبی عمدتا شعر او را مورد توجه قرار داده و ۱۲ قطعه کوتاه و بلند از آثار او نقل کرده است.
← اطلاع یاقوت از ابوالفرج
ابوالفرج اصفهانی در ۲۸۴ ق تولد یافت اما در منابع کهن به محل تولد او اشاره ای نشده است.تنوخی او را معروف به اصفهانی خوانده و ثعالبی او را «اصفهانی الاصل» معرفی کرده است و دیگران چیزی بر آن نیفزوده اند. با این همه در سده اخیر همه بر آن اتفاق دارند که وی در اصفهان زاده شده است.ظاهرا طاش کوپری زاده نخستین کسی است که چنین نظری ابراز کرده آنگاه خاور شناسان، چون نیکلسون ، عبد الجلیل و نالینو ، همچنین نویسندگان عرب، چون زرکلی ، امین و صقر همه آن را تکرار کرده اند. شاید ظاهر سخن ابن حزم این نظر را تایید کند، زیرا او هنگام بر شمردن اعقاب مروان بن حکم می گوید: او در اصفهان و مصر بازماندگانی دارد که از آن جمله است: صاحب اغانی،ابوالفرج اصفهانی ؛ اما بررسی احوال خاندان ابوالفرج این احتمال را بسیار ضعیف می کند.
خاندان ابوالفرج
ابوالفرج از خاندانی اهل ادب ...

ابوالفرج اصفهانی در دانشنامه ویکی پدیا

ابوالفرج اصفهانی
علی بن حسین بن محمد اموی قرشی مشهور به ابو الفرج اصفهانی، محدث و مورخ و ادیب و شاعر و موسیقی شناس از اعقاب مروان حمار، آخرین خلیفه اموی بود. خاندانش در اصفهان ساکن و بعضی از آنها محدث و عالم بودند و مذهب تشیع داشتند. او در عهد المعتضد (۲۴۲–۲۸۹ ق) در اصفهان متولد شد.
ABU’L-FARAJ EṢFAHĀNĪ — دانشنامهٔ ایرانیکا
در کودکی به بغداد رفت و در آنجا به تحصیل پرداخت. از عنفوان جوانی به جمع اخبار ادبا و موسیقی دانان و استماع اخبار نادر تاریخی و ضبط احادیث و اشعار و ترانه ها شوق داشت. نبوغ و پشتکار و قریحه وی سبب شد به زودی در جهان اسلام مشهور گردد و مورد تشویق آل بویه در ری و بغداد و آل حمدان در شام و امویان در اندلس واقع شود. مهلبی وزیر عز الدوله او را به بغداد خواند و مشاور ندیم خاص او شد و تا آخر عمر آن وزیر از وی جدا نگشت.
ابو الفرجی که در اغانی و کتابهای دیگر آن روزگار باز شناخته می شود به هیچ روی به آن جوان جدی مؤمن مبارزی که مقاتل الطالبیین را می نگاشت شباهت ندارد. او مردی ژنده پوش است کفشش را هرگز نو نمی کند، جامه اش را نمی شوید و به خوراک آزمند است.
برخی او و خاندانش را متمایل به مذهب شیعه معرفی کرده اند. او در آثار و اشعار خویش اظهار تشیع نموده است؛ ولی علامه حلی و بعضی علمای امامیه او را شیعه زیدی مذهب دانسته اند و نیز گفته اند که آثارش مورد اعتماد نیست چراکه دشمن اهل البیت بوده و داستان هایی اشتباه برای اختلال در تاریخ شیعه نقل کرده است.
عکس ابوالفرج اصفهانی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ابوالفرج اصفهانی در دانشنامه آزاد پارسی

ابوالفَرَج اصفهانی (اصفهان ۲۸۴ـ ح۳۶۳ق)
(ابوالفرج علی بن حسین بن محمد) ادیب، مورخ، موسیقی دان و شاعر عرب زبان ایرانی. در کوفه و بغداد از معلمی چون طبری، تاریخ و الهیات، از ابن انباری، نحو و حدیث، و از ابن دُرَید، فقه اللغه آموخت و حسن بن محمد مُهَلَّبی، وزیر معزالدوله، ذوق موسیقی را در وی پرورش داد. ابوالفرج شیعۀ زیدی بود، حافظه ای خارق العاده و مطالعاتی وسیع داشت، و با بسیاری از علوم زمان خود آشنا بود. درباریان شعر دلنشین او را می ستودند و از هزل گزنده اش بیم داشتند. مشهورترین اثر او کتاب الاغانی، در شرح احوال و انساب شعرا و مغنّیان و موسیقی دانان عرب، است که با شرح و معرفی ۱۰۰ صوت (لحن) برگزیده برای هارون الرشید آغاز می شود. از دیگر آثار باقی ماندۀ منسوب به او است: مقاتل الطالبیین، در شهادت اعقاب ابوطالب عمّ پیامبر؛ الاماء الشواعر، دربارۀ کنیزان شاعر. کتابمقاتل او تاریخی مستند و منتظم دربارۀ مخالفت شیعه با حاکمان دولت اسلامی است.

ارتباط محتوایی با ابوالفرج اصفهانی

ابوالفرج اصفهانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابوالفرج اصفهانی   • مفهوم ابوالفرج اصفهانی   • تعریف ابوالفرج اصفهانی   • معرفی ابوالفرج اصفهانی   • ابوالفرج اصفهانی چیست   • ابوالفرج اصفهانی یعنی چی   • ابوالفرج اصفهانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابوالفرج اصفهانی
کلمه : ابوالفرج اصفهانی
اشتباه تایپی : hf,hgtv[ hwtihkd
عکس ابوالفرج اصفهانی : در گوگل

آیا معنی ابوالفرج اصفهانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )
شبکه مترجمین ایران