برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1414 100 1

آنه ماری شیمل

آنه ماری شیمل در دانشنامه اسلامی

آنه ماری شیمل
آنه ماری شیمل (۱۹۲۲-۲۰۰۱م) (لاتین: Annemarie Schimmel)، عرفان پژوه، اسلام پژوه و شرق شناس آلمانی که علاقه بسیاری به اسلام و جهان شرق داشت و آثار متعددی در زمینه الهیات، عرفان و فرهنگ اسلامی به زبان های مختلف تألیف کرد. او تصویر اسلام، مسلمانان و پیامبر اسلام در اروپای قرون وسطی را مخدوش و تحریف شده می دانست. شیمل در برابر سلمان رشدی و کتاب «بدون دخترم هرگز» موضع گیری هایی داشت؛ با این حال، برخی صاحب نظران معتقدند برداشت های او از اسلام و مذهب شیعه، به طور کامل با واقعیت سازگار نیست. آثار او در ایران مورد توجه ویژه ای قرار گرفته و بزرگداشت هایی برای وی برگزار شده است.
آنه ماری شیمل، هفتم آوریل ۱۹۲۲م در شهر ارفوت (Erfurt) آلمان، در خانواده ای پروتستان به دنیا آمد. او از کودکی به جهان شرق و اسلام علا قه مند شد و فراگیری زبان عربی را از ۱۵ سالگی آغاز و یک جزء از قرآن را حفظ کرد و چند سال بعد زبان های فارسی و ترکی را آموخت. شیمل در ۱۹ سالگی از دانشگاه برلین در رشته زبان های شرقی و هنر اسلامی فارغ التحصیل شد و در سال ۱۹۵۱ دکترای خود را در رشته تاریخ ادیان از دانشگاه ماربورگ کسب کرد.
شیمل در سال ۱۹۵۲ به ترکیه رفت و عهده دار ریاست کرسی تاریخ و اصول ادیان دانشکده الهیات آنکارا شد و در سال ۱۹۶۵ مسئولیت کرسی فرهنگ اسلامی هند را در دانشگاه هاروارد پذیرفت. وی سال ها در زمینه الهیات اسلامی، تاریخ ادیان و تصوف در دانشگاه های آلمان، ترکیه و آمریکا تدریس کرد. شیمل به زبان های آلمانی، انگلیسی، ترکی، عربی، فارسی، فرانسوی و اردو آشنا بود و به برخی از این زبان ها آثاری را منتشر کرد. او در اول فوریه ۲۰۰۱م درگذشت و در شهر بُن آلمان با حضور نزدیک هفتصد نفر از مسلمانان و مسیحیان کشورهای مختلف به خاک سپرده شد. بر روی سنگ قبر او عبارتی با خط نستعلیق نقش بسته است: «الناس نیام فإذا ماتوا انتبهوا» (مردم خواب هستند و وقتی مردند بیدار می شوند). این جمله منتسب به پیامبر اسلام یا امام علی است.

آنه ماری شیمل در دانشنامه ویکی پدیا

آنه ماری شیمل
آنه ماری شیمل (به آلمانی: Annemarie Schimmel)؛ (۷ آوریل ۱۹۲۲–۲۶ ژانویه ۲۰۰۳) اسلام پژوه، خاورشناس و مولوی شناس سرشناس آلمانی بود.
جایگاه خلفا و قضات در پایان زمامداری ممالیک (۱۹۴۲)
خلیفه و قاضی در اواخر قرون وسطی در مصر (۱۹۴۳)
شمع و پروانه، نوشته قره عثمان اوغلی یعقوب قدری (ترجمه ۱۹۴۷)
مجموعه شعر نوای نی (۱۹۴۸)
زبان تصاویر مولانا (۱۹۴۹)
پژوهشی در مفهوم عشق عرفانی در دوره های نخستین عرفان اسلامی (۱۹۵۱)
ادیان جهان: مختصر تاریخ ادیان (۱۹۵۱)
گزیده ای از مقدمه ابن خلدون (۱۹۵۱)
شعر شرق (۱۹۵۲)
جاویدنامه (ترجمه ۱۹۵۷)
قرآن (ترجمه ۱۹۶۰)
تأثیرات اندیشه مولانا در شرق و غرب (ترکی ۱۹۶۳)
بال جبرئیل (۱۹۶۳)
پیام شرق (ترجمه ۱۹۶۳)
گزیده دیوان شمس (ترجمه ۱۹۶۴)
پاکستان؛ قصری با هزار دروازه (۱۹۶۵)
جهان شعر، جهان آشتی است (۱۹۶۷)
ابعاد عرفانی اسلام (1975)
محمد رسول خدا (1985)
نام های اسلامی (۱۹۸۹)
مقدمه ای بر اسلام (۱۹۹۰)
برادرم اسماعیل، خاطرات ترکیه(۱۹۹۰)
راز اعداد (1993)
تبیین آیات الهی نگاهی پدیدارشناسانه به اسلام (1994)
او به عنوان تنها فرزند خانواده ای متوسّط و فرهنگی، در ماه آوریل سال ۱۹۲۲ میلادی در شهر ارفورت آلمان به دنیا آمد و در محیطی مملوّ از ادبیّات و شعر پرورش یافت. در پاییز ۱۹۳۹، یعنی زمانی که هفده سال داشت، تحصیلات خود را در رشته های زبان و ادبیات عرب و علوم اسلامی دانشگاه برلین آغاز نمود. تحت تأثیر بهترین معلم خود، هانس هاینرش شِدِر و بنا به توصیهٔ او به مطالعه و تحقیق در دیوان مولانا جلال الدین بلخی روی آورد.
در اکتبر سال ۱۹۴۱، کار نوشتن رسالهٔ دکترای خود را بر روی موضوع «مصر در اواخر دوران قرون وسطی» را به انتها رسانید. او با اینکه ۱۹ سال بیشتر نداشت، موفق به اخذ درجه دکترا از دانشگاه برلین شد. آنه ماری شیمل دکترای دوم خود را در سال ۱۹۵۱ در حوزهٔ تاریخ ادیان و با رساله ای پیرامون «عشق عرفانی در اسلام» دریافت نمود. او جزو نویسندگان تاریخ ایران کمبریج بوده است
در اوائل دهه ۱۹۵۰ شیمل سفرهایی به کشور ترکیه انجام داد. او نخستین سخنرانی عمومی خود به زبان ترکی را در سال ۱۹۵۳ در شهر آنکارا انجام داد. اندکی پس از آن، از سوی دانشکده الهیات دانشگاه ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های آنه ماری شیمل

آنه ماری شیمل (به آلمانی: Annemarie Schimmel) (زادهٔ ۷ آوریل ۱۹۲۲–درگذشتهٔ ۲۶ ژانویه ۲۰۰۳) اسلام پژوه، خاورشناس و مولوی شناس سرشناس آلمانی بود.
• «اسلام مورد پسند من است، دینی که با درک باری تعالی واقعاً حیات انسان را در احاطه خود می گیرد. اما یک انسان مدرن به زحمت می تواند به درک چنین مراتبی نائل آید.»
• «درست است که فتوحات اسلامی در قرون وسطی به ضرب قوای نظامی پیش رفته است، اما به هند، چین، و یا آفریقا هم بیندیشید در این نواحی گرویدن به اسلام مدیون کار عارفان است.»
• «اسلام دینی است که در دنیای غرب نادرست فهم شده و حتی توسط عده ای از افراد مغرض به نوعی «بدویت» متهم شده است… من شخصاً متقاعد شده ام از میان کسانی که دین اسلام را متهم می کنند تنها معدودی قرآن را خوانده اند و در بین آن تعداد معدود هم که آن را مطالعه کرده اند تعداد بسیار انگشت شماری وجود دارند که به کلمات آن کتاب معنای صحیح و وسیعی را که شایسته آن است بخشیده اند.»
• «اسلام نمودی چون یک خانه و یا به بیان قرآن دارالسلام دارد. در حقیقت هم اسلام مثل یک خانه به نظر می رسد. خانه شرقی محکمی که از سنگهای محکم و خوش نقش مرکبی ساخته شده و با استحکام فراوان بر پایه محکم شهادتین و چهار اصل محکم «نماز، زکات، روزه و حج» قرار دارد… ما به تحسین معماری این بنا می پردازیم، هر چند در نگاه اول آن را بسیار ساده و غیر پیچیده می بینیم. اما هنگامی که به این بنای عظیم وارد می شویم، در داخل آن با باغهای بزرگی روبه رو می شویم که حقیقتاً شبیه به باغهای بهشت اند. آبها و چشمه سارهای فراوانی که رهگذران خسته و از راه رسیده را تازه و شاداب می سازند. در آنجا همچنین با "حریم مقدس" روبه رو می شویم، اقامتگاه مقدس خانمها، جایی که هیچ غریبه ای به آن راه ندارد. زیرا مکان مقدس عشق و اتحاد است.»
• «تصویری که من از اسلام دارم نه تنها محصول دهها سال اشتغال مداوم با فرهنگ، ادبیات و هنر اسلامی است بلکه خود آن را در تمام جهان اسلام و از همه طبقات مسلمانان برداشت کرده ام.»
• «قلب انسانی در اشتیاق نیم نگاهی به محضر خداوندی است- هرچند که خداوند فراسوی همه اشکال و تصورات قرار دارد- با این حال انسان امیدوار است که به نحوی از انحاء ممکن، قدرت خداوند واحد را "لمس " کند.»
• «مسلمانان با برداشتی عرفانی معت ...

ارتباط محتوایی با آنه ماری شیمل

آنه ماری شیمل را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

هلیا
آنه ماری شیمل (به آلمانی: Annemarie Schimmel)
(۷ آوریل ۱۹۲۲ - ۲۶ ژانویه ۲۰۰۳) اسلام پژوه، خاورشناس و مولوی شناس مشهور آلمانی است. او به عنوان تنها فرزند خانواده ای متوسّط و فرهنگ مند، در ماه آوریل سال ۱۹۲۲ میلادی در شهر ارفورت آلمان به دنیا آمد، و در محیطی مملوّ از ادبیّات و شعر پرورش یافت.
در پاییز ۱۹۳۹، یعنی زمانی که هفده سال داشت، تحصیلات خود را در رشته های زبان و ادبیات عرب و علوم اسلامی دانشگاه برلین آغاز نمود. تحت تأثیر بهترین معلم خود، هانس هاینرش شِدِر، و بنا به توصیهٔ او، شیمل به مطالعه و تحقیق در دیوان مولانا جلال الدین رومی روی آورد.
در اکتبر سال ۱۹۴۱، کار نوشتن رسالهٔ دکترای خودش برروی موضوع «مصر در اواخر دوران قرون وسطی» را به انتها رسانید، و با آنکه هنوز ۱۹ سال بیشتر نداشت، موفق به اخذ درجهٔ دکترا از دانشگاه برلین شد.
او، همچنین، دکترای دوم خود را در سال ۱۹۵۱ در حوزهٔ تاریخ ادیان و با رساله ای پیرامون « عشق عرفانی در اسلام» دریافت نمود.
او جز نویسندگان تاریخ ایران کمبریج بوده است[۱]
در اوائل دهه ۱۹۵۰ شیمل سفرهایی به کشور ترکیه انجام داد. او نخستین سخنرانی عمومی خود به زبان ترکی را در سال ۱۹۵۳ در شهر آنکارا انجام داد. اندکی پس از آن، از سوی دانشکده الهیات دانشگاه آنکارا، تصدی ریاست بخش تاریخ ادیان به وی پیشنهاد گردید.
در بهار سال ۱۹۶۷ میلادی، شیمل کار تدریس در دانشگاه هاروارد در حوزهٔ فرهنگ هندی - اسلامی را آغاز نمود، و در سال ۱۹۷۰ به درجهٔ استادی رسید. تنها در ترم بهار، ولی، دو برابر مقدار معمول درس می داد. تقریبا همه ساله، پاییز را در پاکستان به سر می آورد.
او در ۲۶ ژانویه سال ۲۰۰۳ درگذشت[۲].
جستارهای وابسته [ویرایش]
مولوی
علامه اقبال
پیوندهای بیرونی [ویرایش]
زندگینامه مشروح آنه ماری شیمل، خسرو ناقد
اقبالِ شیمل. گفتاری است از خسرو ناقد، در همایش «عرفان، پلی میان فرهنگ ها»، که به منظور بزرگداشت پروفسور آنه ماری شیمل، در روزهای ۲۲ و ۲۳ مهرماه ه.ش. ۱۳۸۱ (۱۴ و ۱۵ اکتبر ۲۰۰۲ م.) در دانشگاه تهران برگزار شده است.
گزیده ای از ترجمه های شاعرانه آنه ماری شیمل، به انتخاب خسرو ناقد
منابع [ویرایش]
مجلهٔ دانشگاه هاروارد
↑ Schimmel, Annemarie
↑ «زندگی ماری شیمل» ‎(فارسی)‎. وبگاه تبیان. بازبینی شده در دی ۱۳۸۶.
این یک نوشتار خُرد پیرامون افراد است. با گسترش آن به ویکی پدیا کمک کنید.
رده های صفحه: استادان دانشگاه بن استادان دانشگاه هاروارد استادان دانشگاه های آلمان اسلام شناسان اهل آلمان ایران شناسان خاورشناسان اهل آلمان درگذشتگان ۲۰۰۳ (میلادی)زادگان ۱۹۲۲ (میلادی)مولوی شناسان حوزه تمدن غرب نویسندگان تاریخ ایران کمبریج
از ویکی پدیا
قس عربی
أنا مارى شیمل (بالألمانیة: Annemarie Schimmel) ـ (7 أبریل 1922 ـ 26 ینایر 2003) هی واحدة من أشهر المستشرقین الألمان على المستوى الدولی.
محتویات [أخف]
1 النشأة والتعلیم
1.1 تعلم العربیة
1.2 رسالة الدکتوراة
1.3 رسالة الأستاذیة
1.4 بعد الحرب
1.5 دکتوراه ثانیة
2 مجلة "فکر وفن"
3 جائزة فریدریش رویکارت
4 فی جامعة هارفارد
5 على المعاش
6 ترجمتها الذاتیة
7 المراجع
8 وصلات
[عدل]النشأة والتعلیم
ولدت آنا ماری شیمل فی 7 أبریل 1922 فی مدینة إرفورت بوسط ألمانیا لعائلة بروتستانتیة تنتمی إلى الطبقة الوسطى. کان والدها من عائلة من صناع النسیج ولکنه کان عاملا متوسطا فی خدمة البرید والتلغراف. أما أمها فتنتسب إلى مکان صغیر بالقرب من بحر الشمال وإلى عائلة من قباطنة السفن المستقلین الذین یطوفون بحار المعمورة طلبا للرزق.
وقد نشأت کطفلة وحیدة فی جو تسیطر علیه غبطة الحیاة وحب الشعر. وکانت منذ طفولتها شغوفة بکل ما یتعلق بالشرق ومعجبة بکل ما هو روحانى وصوفى فی الإسلام والأدیان الشرقیة الأخرى
[عدل]تعلم العربیة
بدأت فی تعلم العربیة فی عام 1937 وکانت ما تزال فی الخامسة عشر من عمرها وقد تلقت إلى جانب العربیة دروسا فی مبادئ الدین والتاریخ الإسلامیین. وإلى جانب ذلک کانت تتعلم الفارسیة والترکیة وکذلک الأردیة.
[عدل]رسالة الدکتوراة
فی عام 1939 نزحت مع الأسرة إلى برلین وفیها بدأت دراستها الجامعیة للأستشراق. وبعد عام واحد بدأت العمل على رسالتها للدکتوراة حول مکانة علماء الدین فی المجتمع المملوکى تحت إشراف ریشارد هارتمان وقد انتهت منها فی نوفمبر 1941 وهى فی التاسعة عشر من عمرها ونشرتها عام 1943 فی مجلة "عالم الإسلام" تحت عنوان "الخلیفة والقاضى فی مصر فی العصور الوسطى المتأخرة".
[عدل]رسالة الأستاذیة
وفى نوفمبر من عام 1941 عملت کمترجمة عن الترکیة فی وزارة الخارجیة الألمانیة. وفى وقت الفراغ واصلت اهتمامها العلمى بتاریخ الممالیک حتى تمکنت من عمل فهارس لتاریخ ابن إیاس. وفى مارس 1945، قبیل نهایة الحرب العالمیة الثانیة بقلیل، انتهت من رسالة الدکتوراه فی جامعة برلین عن الطبقة العسکریة المملوکیة.
[عدل]بعد الحرب
وبعد قلیل تم إجلائها مع بقیة موظفى الخارجیة ولکن سرعان ما قبض الأمریکان علیها وارسلت بعد اعتقالها إلى مدینة ماربورج. وکان من حسن حظها أنها من ناحیة انتهت من رسالة الأستاذیة قبل سقوط النظام النازى ومن ناحیة أخرى أنها عاشت خلال فترة الحکم النازى حیاة غیر سیاسیة. عندما اعید تنظیم الجامعات الألمانیة بعد الحرب وجدت وکانت فی الثالثة والعشرین مکانا لها فی جامعة ماربورج التی کانت تبحث عن خلف لأستاذ العربیة الذی اقیل بسبب علاقته بالنظام النازى. وکما کانت أصغر أستاذة کانت أیضا أول سیدة تلقى بعد الحرب محاضرة قدوم عن التصوف الإسلامی وکان ذلک فی ربیع 1946.
[عدل]دکتوراه ثانیة
وقد حصلت فی عام 1951 على دکتوراه ثانیة تحت إشراف هیلر عن مصطلح الحب الصوفى فی الإسلام. ثم ترجمت بناء على ...

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آنه ماری شیمل   • مفهوم آنه ماری شیمل   • تعریف آنه ماری شیمل   • معرفی آنه ماری شیمل   • آنه ماری شیمل چیست   • آنه ماری شیمل یعنی چی   • آنه ماری شیمل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آنه ماری شیمل
کلمه : آنه ماری شیمل
اشتباه تایپی : Hki lhvd adlg
عکس آنه ماری شیمل : در گوگل

آیا معنی آنه ماری شیمل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )