برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1521 100 1
شبکه مترجمین ایران

آلپ ارسلان

معنی اسم آلپ ارسلان

اسم: آلپ ارسلان
نوع: پسرانه
ریشه اسم: ترکی
معنی: آلب ارسلان، شیر مرد، شیر شجاع، کنایه از مرد شجاع و نترس، نام یکی از پادشاهان مقتدر سلجوقی

آلپ ارسلان در دانشنامه ویکی پدیا

آلپ ارسلان
عضدالدین ابوشجاع آلپ ارسلان محمد (درگذشته ۱۵ دسامبر ۱۰۷۲) پسر چغری بیگ داوود دومین شاه از سلسله سلجوقی در ایران است. سلجوقیان نسب به سلجوق نامی می برند که یکی از خوانین ترکان در ماوراءالنهر و بخارا بوده است. «آلپ ارسلان» یک لقب تمجیدی به زبان ترکی به معنای «شیر شجاع» می باشد.
پتروشفسکی، ایوانف. تاریخ ایران از زمان باستان تا امروز. تهران: پویش.
هرتسیگ، استوارت. سلجوقیان. تهران: مرکز.
دیانت، علی اکبر (۱۳۸۰). «الب ارسلان». در سید محمدکاظم موسوی بجنوردی. دائرةالمعارف بزرگ اسلامی. نهم. تهران: مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی.
پس از وفات طغرل، برادر زاده اش، اَلْپ ارسلان به جای او بر تخت سلطنت سلجوقیان نشست. دربارهٔ جانشینی الپ ارسلان، بین مورخان اختلاف نظر وجود دارد. برخی او را جانشین بلاواسطه طغرل دانسته اند و بعضی دیگر بر این باورند که الپ ارسلان پس از یک نزاع محدود خانوادگی جانشین طغرل شد. از جمله حمدالله مستوفی بر این رأی است و می گوید که پس از طغرل، سلیمان بن جغری بیک، برادر الپ ارسلان که در ری بود، بر تخت نشست.
قُتُلْمش پسر اسماعیل و عموزاده طغرل چون این خبر شنید به انگیزه این که جایگاه پادشاهی را از آن خود می دانست، با کمک گروهی از ترکمانان به جنگ سلیمان آمد و بر وی چیره شد.
الپ ارسلان نیز پس از آگاهی از این رویداد، از خراسان رهسپار ری شد و در دامغان قتلمش را شکست داد و وی به هنگام فرار از اسب به زیر افتاد و در دم جان سپرد و پادشاهی سلجوقیان از آن الپ ارسلان شد. راوندی، الپ ارسلان را پادشاهی با هیبت، خوبروی، ورزیده و دلاور توصیف می کند که تیر او هرگز به خطا نمی رفت.
عکس آلپ ارسلان
آلپ ارسلان تورکش (به ترکی استانبولی: Alparslan Türkeş) (زاده ۲۵ نوامبر ۱۹۱۷ نیکوزیا - درگذشته ۴ آوریل ۱۹۹۷ آنکارا) با نام اصلی «حسین فیض الله» سیاست مدار ملی گرای اهل ترکیه بود. تورکش مؤسس و رئیس حزب جنبش ملی گرا بود. او که جناح دست راست را در طیف سیاسی ترکیه نمایندگی می کرد در سال ۱۹۴۵ به اتهام «فعالیت های ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آلپ ارسلان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

زهره
نام سیاره

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آلپ ارسلان   • مفهوم آلپ ارسلان   • تعریف آلپ ارسلان   • معرفی آلپ ارسلان   • آلپ ارسلان چیست   • آلپ ارسلان یعنی چی   • آلپ ارسلان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آلپ ارسلان

کلمه : آلپ ارسلان
اشتباه تایپی : Hg~ hvsghk
عکس آلپ ارسلان : در گوگل

آیا معنی آلپ ارسلان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )