برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1648 100 1
شبکه مترجمین ایران

آلاء


برابر پارسی: روزی ها

معنی آلاء در لغت نامه دهخدا

آلاء. (ع اِ) ج ِ اِلْی و اَلْی. نعمتها. نیکیها. نیکوئیها. (ربنجنی ) :
صفت و نعت او بنزد خرد
همه آلاء کبریا باشد.
مسعودسعد.
پس پرده بیند عملهای بد
همه پرده پوشد به آلای خود.
سعدی.

معنی آلاء در فرهنگ معین

آلاء
[ ع . ] ( اِ.) جِ اِلی ، نیکی ها.

آلاء در دانشنامه اسلامی

آلاء
ریشه کلمه:
الو (۳۷ بار)
الی‌ (۷۷۶ بار)

نعمتها. مفرد آن، اِلْی (بر وزن حبر و فرس و عنب) است (اقرب الموارد) این کلمه به صورت جمع 34 بار در قرآن مجید آمده است .
آلاء الرحمن فى تفسیر القرآن
آلاء الرّحمن فی تفسیر القرآن، تفسیری است ناتمام به زبان عربی شامل 3 سوره اوّل قرآن مجید یعنی فاتحة الکتاب، بقره، آل عمران و قسمت کمی از سوره نساء، تألیف محمد جواد بن حسن بلاغی نجفی( 1280-1352 ق / 1863- 1933 م)، مفسر، فقیه و متکلّم شیعی امامی.
بلاغی، انگیزه و چگونگی نگارش این تفسیر را در نامه ای به شاگرد خود، میرزا علی اردوبادی غروی، بدین شرح بیان کرده است: « به توفیق خدا... از ذیحجّه 1349 ق( آوریل 1931 م) به تألیف تفسیری درباره قرآن کریم، موافق اصول علم و مذهب شیعه شروع کردم، زیرا که من دیدم اهّم تفاسیر نزد ما، مثل تبیان و مجمع البیان، در لغت و صرف کلمه و قرائات، و تفاسیر امثال عطا و مجاهد... و اشباههم بسیار بیانات کرده اند و... بحرانی... احادیث را بدون تحقیقی در آنها نقل می کند و در مزایای قرآن شریف بیاناتی نمی نماید.» با توجه به این دید انتقادی است که خود به پرداختن تفسیری دست می زند تا در عین اختصار، حق مطلب را در تبیین و تفسیر مفاهیم و معارف قرآنی ادا کند.
این تفسیر دارای مقدمه ای است که مطالبی بدین شرح در آن بررسی شده است: حقیقت اعجاز، دلالت آن بر حقانیت پیامبران، تنوّع معجزات، فلسفه فرستادن قرآن به عنوان یک معجزه برای اعراب جاهلی، امتیاز قرآن بر دیگر معجزات از جهات گوناگون( تاریخی، استدلالی، نداشتن تضاد و تناقض، تشریع یک نظام اجتماعی عادلانه، اشتمال آن بر اخلاق و علم غیب و جز آن)، چگونگی جمع آوری قرآن در یک مصحف و زمان آن، عدم تحریف لفظی قرآن به ویژه از دیدگاه شیعه امامی، اختلاف قرائات، نیاز به تفسیر قرآن و شرایط و شئون آن، نقد تفسیرهایی چون الدّر المنثور و کشّاف، بحث عام و خاص و ادراک عقلی و قلبی. تفسیر آلاء الرحمن مشتمل بر مطالب متنوعی است که از جمله آنهاست: بقاء نفس پس از مرگ، شفاعت، جبر و اختیار، تعدّد زوجات در اسلام، محکمات و متشابهات، وضع انجیلها، ن ...

آلاء در دانشنامه ویکی پدیا

آلاء
آلاء یک سامانهٔ آموزشی برخط رایگان در ایران است که با هدف توسعهٔ عدالت آموزشی ایجاد شد و فعالیت خود را رسماً در سال ۱۳۹۲ آغاز کرد.
همهٔ درس های مقاطع دهم و یازدهم دبیرستان در رشته های ریاضی-فیزیک و علوم تجربی، در «آلاء» آموزش داده می شوند. از درس های رشتهٔ علوم انسانی نیز آموزش ریاضیات و ادبیات به طور کامل، و بخش عمده ای از آموزش زبان عربی در «آلاء» موجود است. درس های ریاضی، عربی، ادبیات و علوم مقطع نهم دبیرستان نیز در حال ضبط هستند.
نام آلاء برگرفته از آیهٔ ﴿فَبِأَيِّ آلَاءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ﴾ در سورهٔ الرحمن در قرآن است. مفهوم کلی این واژه، «نعمت های مادی و معنوی خداوند» است.
آلاء در سال ۱۳۹۲ فیلم کلاس های درس سال آخر (چهارم) رشته های ریاضی و تجربی دبیرستان دانشگاه صنعتی شریف را برای دانلود رایگان در وب گاه خود قرار داد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آلاء را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

نازنین
ریشه:عربی
معنی فارسی:نعمت ها ،نیکی ها،نیکویی ها
از واژه های قرآنی
یسنا
آلاء یعنی نعمت
شفیقه
آلاء یعنی نعمت ها.
فبای آلاء ربکما تکذبون...
آلا
آلا یعنی هدیه ای از سوی خدا
مامان آلاء
آلاء شامل همه نعمت ها و نیکی های خداوند میشه اسم دخترم آلاء خوشحالم که این اسم را گذاشتم چون معنی پر باری داره
آلاء
اسم منم آلاء هستش از اسمم خیلی راضی ام و خیلی از پدر و مادرم ممنونم این اسم رو روی من گذاشتن
فقط آلاء این طوری نوشته میشه
بعضی ها آلا این طور می نویسن
ولی این طور نوشتن معنی اسم رو به کلی عوض می کنه
مهدی
ریشه کلمه : کوردی به معنای پرچم
حسنا
آلاء
آلاء: آلاء اسم دختر باریشه عربی به معنی نعمت‌ها، نیکی‌ها، نیکویی‌ها .
مهدی بلند
بمعنی نعمتهای خداوند(همه نوع نعمت از مادی و معنوی و روحی و جسمی و هر آنچه از نیکی و خیر از خداوند به انسان نازل شده)
مهدی بلند
خواهرزاده من هم اسمش آلاء هست و بسیار اسم خوب و با مسمایی هست!! چه در معنای پهلوی که به معنای سرخ کمرنگ یا گلگون میباشد!! چه در معنای عربی آن که بمعنای "همه نعمتهای پروردگار" میباشد!! خوش بسعادت آن والدینی که نام نیکو را به فرزندانشان هدیه میکنند!

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آلاء   • صنعتی امیرکبیر   • زیست آلاء   • دبیرستان دانشگاه تهران   • محمد رضا آقاجانی   • دبیرستان شریف منطقه 14   • دبیرستان دانشگاه صنعتی شریف تهران   • جزوه شیمی اقاجانی   • مفهوم آلاء   • تعریف آلاء   • معرفی آلاء   • آلاء چیست   • آلاء یعنی چی   • آلاء یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آلاء

کلمه : آلاء
اشتباه تایپی : Hghء
عکس آلاء : در گوگل

آیا معنی آلاء مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )