برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1682 100 1
شبکه مترجمین ایران

آشور

/'ASur/

معنی اسم آشور

اسم: آشور
نوع: پسرانه
ریشه اسم: آشوری
معنی: (تلفظ: āšur) (در اعلام) نام پسر دومِ سام پسر نوح، (در قدیم) آشوردن، (در موسیقی ایرانی) گوشه ای در دستگاه های ماهور، نوا و راست پنجگاه، (در قدیم) (= آسور) رب النوع مورد پرستش مردم کشور آشور، آسور یا آشور نام سرزمینِ تمدن آشور - برهم زننده، تغییر دهنده، نام دومین فرزند سام که نینوا را بنا نهاد

معنی آشور در لغت نامه دهخدا

آشور. (نف مرخم ) در کلمات مرکبه مثل دویت آشور و تنورآشور، مخفف آشورنده است ، یعنی بهم زننده.

آشور. (اِخ ) رجوع به آسوریان شود.

آشور. (اِخ ) نام پسر دوم سام بن نوح ، و مملکت آشور به نام او خوانده شده است.

آشور. (اِخ ) نام رب النوع بزرگ آسوریان.

معنی آشور به فارسی

آشور
قدیمترین پایتخت کشور آشور آشورا ده جزایر کوچکی است در مشرق بحر خزر در مدخل خلیج گرگان در امتداد شبه جزیره میانکاله
( اسم ) در کلمات مرکب بمعنی آشورنده ( برهم زننده ) آید : دویت آشور تنور آشور .
نام پسر دوم سام بن نوح
[ گویش مازنی ] /aasoor/ از مراتع سابق شبه جزیره ی میانکاله بهشهر که دهکده ی آشوراده بر اراضی آن بنا شده است
( اسم ) ۱ - گوشه ایست در دستگاه ماهور . ۲ - گوشه ایست در راست پنجگاه
پادشاه آشور . وی در ۶۶۹ ق . م . بتخت نشست و تمام هم خود را صرف خوابانیدن شورش مصریان کرد . عیلامیان از موقع استفاده کرده بتاخت و تاز در مملکت بابل پراختند ولی شکست خوردند و پادشاه آنان کشته شد و از طرف آشور بانیپال حاکمی برای عیلام معین شد . آشور بانیپال در تاریخ معروفیت بسیار دارد لیکن نه بواسطه فتو حاتش در عیلام بلکه به جهت کتابخانه ای که ترتیب داده و امروز بدست اروپائیان افتاده است . از آثار مزبور اطلاعات گرانبهائی راجع به تاریخ آشور و ممالک مجاور آن بدست آمده است . این پادشاه علاوه بر جمع آوری لوحه های آشوری سوادی از لوحه های آشوری بر داشته و ضبط کرده است . این لوحه ها که از حیث تعداد به چندین هزار میرسد امروزه در موزه بریتانیا مورد مداقه و تحقیقات علمی است .
بزرگترین پادشاه دوره آشور وسطی ( تقریبا ۷۴۵ - ۹٠٠ ق . م . ) وی آشور را به حدود زمان تیگلات پلسر اول رسانید ولی شقاوتهای او نامش را لکه دار کرده است .
تنور شور . محراث . محضائ
آشورنده دوات .
( صفت اسم ) میلی یا چوبی که با آن دوات مرکب رابهم زنند .
دهی از دهست ...

معنی آشور در فرهنگ معین

آشور
( اِ.) گوشه ای است در دستگاه راست ماهور و دستگاه راست پنجگاه .

آشور در دانشنامه ویکی پدیا

آشور
آشور (به فارسی باستان: آثورا 𐎠𐎰𐎢𐎼𐎠 (Aϑurā)) نام سرزمینی قدیمی است که در بخش میانی رود دجله و کوهستان های مجاور آن قرار داشته است. اسم آشور از نام یک رب النوع گرفته شده و پایتخت آن نخست شهر آشور بود که در ساحل رود دجله در جنوب موصل امروزی قرار داشت و سپس شاروکین و بعداً کالح و پس از آن نینوا (موصل امروزی) بوده است.
منابع میخی سومری و اکدی قدیم- قرن ۲۳ پ.م. - قدیمترین اطلاعات در رابطه با تاریخ آشور هستند و مدارک زیر جزیی از منابع مزبور است:
آشوری ها اصولاً از نژاد سامی بودند و زبان آنان با سایر زبان های سامی، مانندِ عربی و عبری هم ریشه است. دولت آشور دولت مهمی بود که در خاورمیانه قدیم تشکیل شد و در آغاز تابع بابل بود. در سال ۱۸۰۰ پ. م فرمانروایان اولیه آشوری شهرهای آشور، نینوا و اربیل را متحد کردند و سلسله های پادشاهی آشور بعد از سال ۱۴۲۰ ق. م شکل گرفتند.
آشور در آغاز یکی از استان های کشور بابل بود. آشوری ها وقتی که متحد گردیده و از بابل جدا شدند چون سرزمینشان مانند بابل حاصلخیز نبود ناچار شدند که از دسترنج دیگران استفاده کنند، این بود که باج گیری و دست اندازی به سرزمین های دیگر را در پیش گرفتند. نتیجتاً دولت آشور یک دولت حرفه ای جنگجو و متجاوز شد. از خصایص آشوری ها شقاوت و بی رحمی آن ها نسبت به دشمنان است. آشور حدود هزار سال دوام کرد و حدود کشور از خاور و غرب توسعه یافت و لبنان و سوریه و فلسطین و مصر امروزی در تصرف آشوریان بود. آشور سرانجام در ۶۱۲ پ. م مغلوب دولت ماد شد.
در میان رودان- بین النهرین ـ قدیم مبدأ تاریخی وجود نداشت و سال شماری از روی وقایع بر جسته به عمل می آمد و هر سال به نام واقعه ای بر جسته که وقوع یافته بوده نامیده می شد. از آنجمله بود وقایع مربوط به لشکر کشی های سلاطین سومر و اکد به جبال زاگرس.
عکس آشور
آشور ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
آشوریه:
شهر آشور، شهری اولیه با قدمتی حدود ۲۶۰۰ پیش از میلاد، که بعدها پایتخت آشوریه شد
آشور (ایزد)، ایزد بزرگ آشوریان
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آشور در دانشنامه آزاد پارسی

آشور (Assyria)
10138500-1.jpg
امپراتوری در خاورمیانه در شمال بین النّهرین(عراق کنونی) (۲۰۰۰ـ۶۰۵پ م). پایتخت آن نخست آشورو سپس نِینَوابود. امپراتوری آشور ابتدا مطیع سومرو در دوره های بعد به تناوب فرمانبردار بابِلبود. آشوری ها عمدتاً مذهب و ساختار اجتماعی سومری ها را پذیرفتند. این امپراتوری، در دوران عظمت خود، مصر و سرزمین های ساحل شرقی مدیترانه تا رأس خلیج فارس را شامل می شد. سرزمین اصلی آشور نوار باریکی از خاک آبرُفتی در دو سوی رود دجلهبود. این ناحیه حدود ۳۵۰۰پ م مسکونی شد و تا حدود ۲۳۵۰پ م زیر سلطۀ سومر قرار داشت. نخستین بار از پادشاهان آشور در جریان جنگ هایی نام برده شده است که درپی زوال سومین سلسلۀ اور(در سومر) رخ داد ولی آشور تا حدود ۱۴۵۰پ م همچنان زیر سلطۀ بابل و سپس مصر بود. آشور در زمان پادشاهی آشور ـ اوبالیت(سلطنت ح ۱۳۸۰ـ۱۳۴۰پ م) به قدرتی نظامی تبدیل شد. کشورگشایی های او را آداد نیراریاول و شلمنصراول، دنبال کردند؛ توکولتی ـ اِنورتای اول نیز در این کشورگشایی ها نقش داشت و هم او بود که بابل را تصرف کرد و عنوان پادشاه سومر و اَکدرا به دست آورد. آشور در زمان سلطنت بخت نصر (نبوکدنصّر) اول (۱۱۵۰ـ۱۱۱۰پ م)، بار دیگر تحت حاکمیت بابل درآمد، اما تیگلت پیلسراول آن را آزاد کرد. براثر حملات پیاپی آرامیها، آشور بیشتر متصرفات خود را از دست داد. آشور از زمان پادشاهی آداد نیراری دوم در ۹۱۱ پ م راه کشورگشایی را درپیش گرفت و عیلام، بین النهرین، سوریه، فلسطین، نواحی مرزی عربستان، و مصر را تصرف کرد. از این دوره نوشته های عهد عتیق و «اسناد» بسیاری باقی مانده است، مانند مسله سیاهکه حاکی از فتوحات شلمنصر سوم در قرن ۹پ م است. دوران سلطنت آشورنصیرپالدوم (۸۸۵ـ۸۶۰پ م) با جنگ های مداوم همراه بود؛ نقش های برجستۀ فراوان گویای این امر است. شلمنصر سوم با ایالات سوریه جنگید. در نبرد قرقاردر ۸۵۴پ م پیشروی آشوری ها متوقف، و دورۀ زوال آغاز شد. دوران پایانی عظمت آشور با سلطنت تیگلت پیلسر سوم (۷۴۶ـ ۷۲۸پ م) آغاز و در زمان پادشاهی سارگوندوم، سِناخریب، اسرحدون، و آشور بانی پالادامه یافت، و نقطۀ اوج آن زمانی بود که اسرحدون مصر را فتح کرد (۶۷۱پ م). از این زمان امپراتوری سیر زوال پیمود. نبوپولسرپادشاه بابل و هووخشترهپادشاه ماد برضد آن متحد شدند؛ نینوا در ۶۱۲پ م ویران شد، و آشور ب ...

آشور در جدول کلمات

آشور شناس فرانسوی
آپرت

معنی آشور به انگلیسی

assyria (اسم)
اشور ، کشور اشور

آشور را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

یاسمین
این واژه به واتای جایگاه شیران است. (تاریخ ماد، برگ 274 )
مرضیه
زبان آشوری

آشوریان، کلدانی‌ها، آرامی‌ها، سُریانی‌ها قومی هستند که ریشه آن‌ها به مردم بین‌النهرین باستان می‌رسد. به زبان آشوری (از خانواده زبان‌های سامی) سخن می‌گویند و مذهب مسیحی دارند. منطقه زندگی بومی آن‌ها اکنون در شمال عراق، جنوب شرقی ترکیه، شمال شرقی سوریه و شمال غربی ایران واقع شده‌است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• لباس آشور   • شهر آشور   • تمدن آشور   • تولیدی آشور   • سیسمونی آشور   • آشور عراق   • امپراتوری آشور   • آشوریان چه کسانی بودند   • معنی آشور   • مفهوم آشور   • تعریف آشور   • معرفی آشور   • آشور چیست   • آشور یعنی چی   • آشور یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آشور

کلمه : آشور
اشتباه تایپی : Ha,v
آوا : 'ASur
نقش : اسم
عکس آشور : در گوگل

آیا معنی آشور مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )