برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1540 100 1
شبکه مترجمین ایران

آسیه

/'Asiye/

برابر پارسی: استوارساخت، اندوه گـُسار، سُتون

معنی اسم آسیه

اسم: آسیه
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: āsiye) (عربی) (مؤنث أسِیَ، أسَیً) اندوهگین، استوانه، ستون، (در اعلام) نام زن فرعون معاصر با موسی (ع) که در روایات اسلامی زنی صالح و متقی و نیکوکار معرفی شده است - زن اندوهگین، ستون، نام همسر فرعون که موسی (ع) را از نیل گرفت و پنهانی از فرعون از او مراقبت کرد، نام کوهی در استان فارس

معنی آسیه در لغت نامه دهخدا

آسیه. [ ی َ ] (ع ص ،اِ) تأنیث آسی. حزینه. زنی اندوهگین. || خاتنه. آلت ختنه کردن. || زن بجشک. (ربنجنی ). طبیبه. ج ، اَواسی ، آسیات. || ستون. (ربنجنی ). ساریه. اسطوانه. دعامه. دیرک. ج ، اَواسی.

آسیه. [ ی َ ] (ع اِ) ج ِ اِساء. ادویه.

آسیه. [ ی َ ] (اِخ ) بنت مزاحم. نام زن فرعون که گویند موسی علیه السلام را از نیل برگرفت و نهان از شوی بپرورد :
بازگفت او این سخن با آسیه
گفت جان افشان بر او ای روسیه.
مولوی.
|| آسیه بنت فَرَج جرهمیه. نام یکی از صحابیات. || نام محدّثه ای خواهر ضیاء مقدسی. || (اِ) امروز نامی است از نامهای زنان ایرانی و ترک و عرب.

معنی آسیه به فارسی

آسیه
نام زن فرعون معاصر موسی در روایات اسلامی زنی صالح و متقی و نیکوکار معرفی شده است .
حزینه
آسیای صغیر
آسیا
بنت حافظ ابی محمد بن ابی طالب احمد بن مرزوق باقداری .

آسیه در دانشنامه اسلامی

آسیه
ریشه کلمه (ا-س-ی) و آسیه بر وزن کامله به معنی بناء استوار و پایه و ستون می باشد.
در مجمع البیان آمده که: آسیه دختر مزاحم از بنی اسرائیل بود، فرعون او را به زنی گرفت، او از نسل انبیاء بود بر مؤمنان رحم می کرد و احسان می نمود.
گفته اند: هنگامی که معجزه حضرت موسی علیه السلام را در مقابل ساحران مشاهده کرد. اعماق قلبش به نور ایمان روشن شد، و از همان لحظه به موسی ایمان آورد او پیوسته ایمان خود را مکتوم می داشت، هنگامی که فرعون از ایمان او باخبر شد بارها او را نهی کرد ولی این زن با استقامت هرگز تسلیم خواسته فرعون نشد.
در قرآن کریم دو بار از این بانو بدون ذکر نام وی، از او یاد شده است.
آسیه ممکن است اسم برای اشخصاص ذیل باشد:• آسیه (همسر فرعون)، دختر مزاحم از بنی اسرائیل• آسیه بنت جارالله، دانشمند ، محدّثِ اهل تسنّن، مکّی و از زنان فاضل و پرهیزگار
...
آسیه دختر مزاحم، همسر فرعون زمان موسی علیه السلام از زنان شایسته تاریخ است که در قرآن از او با عنوان «امرأة فرعون» یاد شده است.
ریشه کلمه (ا-س-ى) و آسیه بر وزن کامله به معنی بناء استوار
ابن منظور، محمد بن مکرم، لسان العرب، ج۱۴، ص۳۶.    
در مجمع البیان آمده که: آسیه دختر مزاحم از بنی اسرائیل بود، فرعون او را به زنى گرفت،
طبرسی، فضل بن حسن، تفسیر مجمع البیان، ج۷، ص۴۱۷.    
در قرآن کریم دو بار از این بانو بدون ذکر نام وی، از او یاد شده است.۱. گرفتن حضرت موسی علیه السلام از نیل: «وَ قالَتِ امْرَأَتُ فِرْعَوْنَ قُرَّتُ عَیْنٍ لی وَ لَکَ لاتَقْتُلُوهُ عَسى أَنْ یَنْفَعَنا أَوْ نَتَّخِذَهُ وَلَداً وَ هُمْ لایَشْعُرُون»: همسر فرعون گفت: این نور چشم من و توست. او را نکشید شاید براى ما مفید باشد یا این که او را به فرزندى قبول کنیم و آن ها نمى دانستند.
قصص/سوره۲۸، آیه۹.    
...
...


آسیه در دانشنامه ویکی پدیا

آسیه
محلهٔ آسیه آباد (آسیاباد هم نوشته اند) در بخش شرقی اهواز قرار گرفته و دارای حدود ۵۰ هزار نفر جمعیت است. وجه تسمیه آسیه آباد از آسیه دختر شیخ نبهان دوم نشات می گیرد، که این زمین ها را به صورت خیرخواهانه در اختیار مردم قرار داد.
آسیه احمدی (متولد ۳ تیر ۱۳۶۲ در تهران) آهنگساز و نوازنده ایرانی دف، تنبور و دایره است.
آسیه امینی (۱۳۵۲) شاعر، روزنامه نگار و از فعالان جنبش زنان در ایران است. او یکی از بنیان گذاران کمپین قانون بی سنگسار است و جایزه های بین المللی مانند جایزه قلم بنیاد آکسفام نویب و انجمن جهانی قلم را دریافت کرده است.
مجموعه شعر هی... تو که رفته ای! (۱۳۸۳) انتشارات آهنگ دیگر
آسیه امینی سال ۱۳۷۶ مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه علامه طباطبایی تهران در رشتهٔ ارتباطات اجتماعی، گرایش روزنامه نگاری دریافت کرد.
امینی از سال ۱۳۷۲ همکاری آزاد با برخی از نشریات را آغاز کرد و از سال ۷۳ در گروه گزارش روزنامه ایران به عنوان گزارشگر غیر استخدامی مشغول به کار شد. سال ۷۵ به استخدام این روزنامه درآمد و به عنوان دبیر بخش فرهنگ و هنر هفته نامه ایران جوان به کار خود ادامه داد. او در سال ۱۳۷۶ از این روزنامه استعفا کرد.
او به همراه گروهی از روزنامه نگاران مستقل تلاش کردند یک آژانس خبری - گزارشی تأسیس کنند که به موسسه های غیر مطبوعاتی، خدمات حرفه ای مطبوعاتی ارائه کند. نام این مؤسسه «رویداد رسانه» بود که با اقبال مالی روبه رو نشد.
آسیه جبار (به فرانسوی: Assia Djebar) (زاده ۳۰ ژوئن ۱۹۳۶ - درگذشته ۶ فوریه ۲۰۱۵) با نام واقعی فاطمه الزهرا املحاین، مترجم، رمان نویس، زبان شناس، فیلم نامه نویس، کارگردانان الجزایری بود ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آسیه در دانشنامه آزاد پارسی

آسیِه
همسر فرعون پادشاه مصر در روزگار موسی. به خلاف شوهرش، به رسالت و شریعت موسی اعتقاد داشت. در قرآن دو بار بدون ذکر نام به او اشاره شده است: ۱. آن جا که داستان گرفتن موسی از رودخانۀ نیل به اختصار بیان می شود (قصص، ۹)؛ ۲. آن جا که از خداوند استدعای آزادی خود از شر فرعون و رستگاری اخروی دارد (تحریم، ۱۱). از پیامبر (ص) روایت شده که آسیه در کنار مریم، خدیجه و فاطمه (س) درشمار بهترین زنان بهشت است.

آسیه در جدول کلمات

آسیه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آسیه
زن اندوهگین
اسیه
شفادهنده
نگار
زن غمگین ،زن شجاع،زن اندوهگین
فرشته
زن زیبا رو
ملکه ی خوبیها
خوش سیرت
خوشبختی
اقبال بلند
برکت
رازدار
شوهر دوست
ثنا
زن بهشتي
آسیه
زن زیبا و ثروتمند
اسیه
یعنی عشق صفا مهر محبت
آسیه
زن زیباروی
اسیه
معنی اسمم شفا دهندست یا زن اندوهگین هرجا یه چیزی نوشته
تو مصر به اسم آمنیا بوده که معنیش میشه شفادهنده قوم بنی اسراییل به عربی میزارن اسیه اما بعضی جاها نوشته زن اندوهگین
به نظرتون کدوم درسته یکی منو راهنمایی کنه کدومش درسته
اندوهگین یا شفا دهنده
آسیه
سلام .به نظرم معانی مهم نیست این مهمه ک اسم یکی از زنان نیکوکار بهشتی بوده.و من اسم
خودم اسیه هستش و خیلی هم دوستش دارم
ندا
زن پاکدامن و باسعادتمند
آسیه
شاید از نظر شما معنی اسم مهم نباشه ولی مطمئن باش واسه همه این طور نیست اسم خود من هم آسیه ست و از این بابت هم خوش حالم و هم غمگین چون من تبار ایرانی دارمو شاید دوست داشتم اسم اصیل ایرانی داشته باشم خوب ب نظر خودم ستون و اندوهگین و استوره استقامت معانی خوبی واسه اسمم باشه
آسیه
زنی پاکدامن و پاکیزه
آسیه
به نظرم آسیه اسم حیلی زیبا ومبارکی است یعنی پاکدامن صبوردیندار وغیره
آسیه
زن اندوهگین ستون
اسیه
زن اندوهگین. زن شجاع
آسیه
زن اندوهگین
آسیه
به معنی برطرف کننده غم ها است
آسیه
صبور، ومقاوم
اسیه
زن مقام و صبور
آسیه
ثروتمند از نظر علم و خرد، ستون استوار، بزرگ، قوی،، برطرف کننده ی غم مظلومان،
محمد نجاتی
استوار،شجاع،شفا دهنده
آسیه
آسیه زنی ازصلاله پیغمبران بوده،وزن محبوب فرعون،که موقع کسالت فرعون باسیبی فرعون رو شفا میداده،پاکدامن وثروتمند وبسیار زیباروی بوده،نامادری حضرت موسی
رسول
اندوهگین
ریحانه
نههه . آسیه به معنای اندوهگین نیست . به معنای اندوه گسار یا از بین برنده ی غم هست . و معنای بنای استوار و شفادهنده هم داره . غمگسار با غمگین فرق داره . یه سایت اشتباه ترجمه کرده همه هم کپی کردن
ریحانه
لطفا سایت شما پیشرو باشه و این اشتباه رو اصلاح کنه . آسیه به معنای از بین برنده ی غم ها و شفا دهنده هست
اسیه
شفادهنده،ستون
روح اله
بنظرم آسیه یعنی دلربا ،جذاب،دوست داشتنی

بجای زن اندوهگین باید گفت کوه انرژی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• زندگینامه آسیه همسر فرعون   • زندگی نامه ی حضرت آسیه   • داستان آسیه زن فرعون   • حضرت آسیه در قرآن   • زندگینامه حضرت آسیه   • ویژگی حضرت اسیه   • معنی آسیه   • اسم آسیه   • مفهوم آسیه   • تعریف آسیه   • معرفی آسیه   • آسیه چیست   • آسیه یعنی چی   • آسیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آسیه

کلمه : آسیه
اشتباه تایپی : Hsdi
آوا : 'Asiye
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس آسیه : در گوگل

آیا معنی آسیه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )