برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1533 100 1
شبکه مترجمین ایران

آردا

معنی اسم آردا

اسم: آردا
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: آرشا، مقدس

آردا در دانشنامه ویکی پدیا

آردا
آردا جهان آفریدهٔ جان رونالد روئل تالکین در داستان های ارباب حلقه ها، سیلماریلیون و... است. آردا در زبان کوئنیایی به کل جهان (زمین) اطلاق می شود. آردا در طول موسیقی آینور به وجود آمد، به منظور مکانی برای زندگی فرزندان ایلوواتار (الف ها و آدم ها). در سیلماریلیون فصل آینولینداله آمده:
سرزمین میانه
ایلوواتار منزلگاهی برای آنان در اعماق زمان و در میان ستارگان بی شمار برگزید. آینور آنگاه پس از دیدن این منزلگاه در مکاشفه و برآمدن فرزندان ایلوواتار در درون آن، بسیاری از تواناترین ها، جمله اندیشه و آرزوی خود را معطوف آنجا کردند.
آردا قبل از ورود آینور به آن، شکل و شمایل بخصوصی نداشت و عناصر به صورت خروشان و خشمگین درهم بودند. آنان در پی شکل دادن به جهان و کنترل آن برآمدند و جغرافیای آردا را به وجود آوردند. بعد از شکل دادن جهان آن دسته از آینور که بسیار توانا بودند در آن مسکن گزیدند و والار نامیده شدند.
والار به عنوان منبع نور دو فانوس ساختند و در دو سمت از آردا قرار دادند. اولی فانوسی با نور آبی به نام ایلوئین که در شمال قرار دادند و دیگری در جنوب آردا که نوری طلایی داشت و نامش اورمال بود.
آردا (به بلغاری: Arda) یک منطقهٔ مسکونی در بلغارستان است که در استان اسمولیان واقع شده است. آردا ۳۱۴ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای بلغارستان
آردا جهان آفریدهٔ جان رونالد روئل تالکین در داستان های ارباب حلقه ها، سیلماریلیون و... است. آردا در زبان کوئنیایی به کل جهان (زمین) اطلاق می شود. آردا در طول موسیقی آینور بوجود آمد، به منظور مکانی برای زندگی فرزندان ایلوواتار (الف ها و آدم ها). در سیلماریلیون فصل آینولینداله آمده:
ایلوواتار منزلگاهی برای آنان در اعماق زمان و در میان ستارگان بی شمار برگزید. آینور آنگاه پس از دیدن این منزلگاه در مکاشفه و برآمدن فرزندان ایلوواتار در درون آن، بسیاری از تواناترین ها، جمله اندیشه و آرزوی خود را معطوف ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آردا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

اسما
یادگار
علیرضا
برکت .فزونی.نعمت .زندگی بهتر
😕
مقدس،قدیس
علی
اولا آردا ریشه ترکی داره درستش کنید دوما معنیش عصای دست پادشاه است
آقاسی وند منجزی
در زبان لری بختیاری به معنی
آرایش دهنده مادر،زینت دهنده مادر

آر::آرایش
دا::مادر
سجاد
آردا ریشه ترکی داره
متن رو درستش کنید
آردا
من خودم ترک هستم و اسمم آردا هستش به معنی عصای دست پادشاه، اصلا ربطی هم به فارسی نداره
علی
اسم پسرم آردا هستش, معنی اسمش عصای دست پادشاه هستش و کاملا ریشه ی ترکی دارد
محسن
به هیچ عنوان این اسم ترکی نیست.کاملا پارسی و باستانی است. آردا برگرفته شده از نام تاریخی آرتا است. درواقع لفظ دیگر آرتا، آردا است.آرتا نامی کهن در زمان هخامنشیان می باشد. در زبان لری ، که زبانی است کهن و به فارسی هم کمی نزدیکی دارد به معنای زینت دهنده و آرایش دهنده ی مادر است. در واقع آردا یعنی : دوست دار مادر. بعضی ها آمده اند و گفته اند این اسم ترکی است و به معنای عصای دست پادشاه است، هیچ منبعی این نام را چنین معنا نکرده و هیچ سندی برایش وجود ندارد
زانکو
این اسم به هیچ وجه ترکی نیست و ریشه واصالت ایرانی داره و نام فرشتگان زرتش هستش و اصالت اسم کوردی است لطفا بدون مطالعه و سواد کافی درخصوص هیچ مبحثی صحبت نکنید.ممنون
حمید
آردا، آرتا،آرسا، آرشا، آرشام، آرشامه،آرمان، آرش، آرتین، آرام، آراد، آرمین، آریا، آریو، آران( نام باستانی و پارسی منقطه ی قفقاز جنوبی) آریان، آرین، آرمین همه و همگی پارسی یا ایرانی( لری، کردی) هستند. پیشوند " آر" پیشوندی کهن و آریایی است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آردا   • مفهوم آردا   • تعریف آردا   • معرفی آردا   • آردا چیست   • آردا یعنی چی   • آردا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آردا

کلمه : آردا
اشتباه تایپی : Hvnh
عکس آردا : در گوگل

آیا معنی آردا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )