معرفی آبادیس

شرکت آبادیس از سال 1385 فعالیت خود را در زمینه طراحی و توسعه سیستم های تحت وب شروع کرد. از همان ابتدای فعالیت، طرح پروژه دیکشنری کلید خورد، که در آغاز به عنوان یک پروژه کوچک و جانبی توسعه پیدا می کرد.
با گذر زمان و افزایش بازدید این سایت، آبادیس تصمیم گرفت وقت و نیروی بیشتری را برای پیشرفت این پروژه اختصاص دهد. شروع این دیکشنری فقط دو زبان انگلیسی به فارسی و برعکس را پشتیبانی می کرد. اما زبان های دیگر مانند عربی، فرهنگ های فارسی مانند لغت نامه دهخدا و فرهنگ معین هم به این امکانات افزوده شد. با پیشرفت و توسعه تکنولوژی و ترکیب هوش مصنوعی با صنعت ترجمه، مترجم های آنلاین در حال گسترش و جایگزین شدن با روش های سنتی شده اند. دیکشنری آبادیس هم با همکاری برخی شرکت های داخلی و خارجی در این زمینه فعالیت داشته و اکنون مترجم آبادیس قابلیت ترجمه متون از زبان فارسی به چند زبان پرکاربرد و از آن زبان ها به فارسی، را دارد.
یکی از بخش های کاربردی که به دیکشنری آبادیس اضافه شد و مورد استقبال قرار گرفت، همکاری بازدیدکنندگان و کاربران با سایت بود که به مرور باعث ارتقای کیفیت محتوای سایت شد. این همکاری شامل درج کلمات و اصطلاحات جدید و همچنین معانی اصلاح شده در سایت است. در حال حاضر بیش از 100 هزار پیشنهاد واژه، عبارت یا جمله در سایت توسط کاربران درج شده است.
به طور کلی دیکشنری آبادیس شامل این بخش ها می باشد: دیکشنری به زبان های مختلف از جمله انگلیسی، فارسی، عربی و همچنین بیست دیکشنری تخصصی با تلفظ انگلیسی و آمریکایی، مخفف و کلمات اختصاری، مترجم (شامل زبان های فارسی، انگلیسی، عربی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، اسپانیایی، روسی و ژاپنی)، لغتنامه دهخدا، فرهنگ معین، فرهنگ فارسی عمید، فرهنگ مترادف ها و متضاد ها، برابر پارسی واژه، عبارات مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دانشنامه عمومی، دانشنامه اسلامی، فرهنگ نام ها و چند آیتم دیگر.
دیکشنری و فرهنگ لغت آبادیس بیش از 3 میلیون واژه دارد، که علاوه بر سایت می توانید از اپلیکیشن اندروید، ربات تلگرام و همچنین افزونه دیکشنری برای مرورگرهای کروم و فایرفاکس استفاده کنید.
از اینکه آبادیس را انتخاب کردید، سپاسگذاریم.

• سرچشمه های کمکی:
ترجمه نوشتار: مترجم گوگل
فرهنگ فارسی عمید: مؤلف > حسن عميد، سرپرست تأليف و ويرايش > فرهاد قربان‌زاده، ناشر > اَشجَع
فرهنگ مترادف ها و متضاد ها: تألیف فرج‌الله خداپرستی و برگرفته از تارنمای «دادگان»
برگزیده ای از واژگان مصوب: فرهنگستان زبان و ادب فارسی
فرهنگ لغات مازنی: تبرستان
دانشنامه عمومی: ویکی پدیای فارسی
دانشنامه اسلامی: ویکی فقه، ویکی شیعه، ویکی اهل بیت، ویکی نور، الکتاب

• قلم وب یکان: نرم افزاری مریم

ربات تلگرام دیکشنری
نصب دیکشنری آبادیس در گوشی همراه
فهرست دیکشنری ها
ارتباط با آبادیس