برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1428 100 1

یونیکس

یونیکس در دانشنامه ویکی پدیا

یونیکس
یونیکس یک سیستم عامل با قابلیت چندکارگی و چند کاربره است که در سال ۱۹۶۹ به دست گروهی از کارمندان آزمایشگاه های بل متعلق به شرکت تلفن و تلگراف آمریکا (.AT&T Corp) شروع به توسعه شد. این گروه را کن تامسون، دنیس ریچی، برایان کرنیگان، داگلاس مکیلروی مایکل لسک و جو اوسانا شکل می دادند. یونیکس در آغاز به زبان اسمبلی نوشته شد اما در سال ۱۹۷۳ به طور کلی به زبان سی بازنویسی شد، که این کار توسعه یونیکس و پورت کردن آن به دیگر platform (سکو)ها را ساده تر می کرد. یونیکس در ابتدا برای استفاده در بل سیستم در نظر گرفته شد ولی از اواخر دهه ۷۰ .AT&T Corp مجوز یونیکس را به طرف های بیرونی مختلفی داد که منجر به گونه های آکادمیک و تجاری از یونیکس شد، مانند BSD از دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، AIX از آی بی ام، SunOS/سولاریس از سان مایکروسیستمز و زنیکس از مایکروسافت. شرکت تلفن و تلگراف آمریکا در ابتدای دهه ۹۰ حقوق خود در یونیکس را به شرکت نوول فروخت که نوول هم تجارت یونیکس را به شرکت سانتا کروز اوپریشن در سال ۱۹۹۵ فروخت؛ ولی نشان تجاری یونیکس در اختیار اوپن گروپ که یک کنسرسیوم استانداردهای تجاری است قرار گرفت و این گروه این نشان را به نام خود ثبت کرده است. تنها سیستم هایی که به صورت کامل با مشخصات یونیکس یکتا سازگار باشند و مبلغی پول به کنسرسیوم اوپن گروپ بپردازند، واجد شرایط استفاده از نام یونیکس هستند. دیگر سیستم ها می توانند شبه یونیکس نامیده شوند، هرچند که مؤسسه اوپن گروپ این نام را رد کرده است.
زنیکس از مایکروسافت
ای آی اکس از آی بی ام
اچ پی-یواکس از اچ پی
ULTRIX by Digital
سان او اس از سان مایکروسیستمز
در اواخر دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰، نفوذ یونیکس در محافل دانشگاهی (به ویژه ویرایش BSD که از دانشگاه برکلی سرچشمه گرفته است) باعث پذیرش گسترده یونیکس توسط شرکت های مختلف شد و نسخه های تجاری مختلفی از یونیکس پدید آمد، همانند SunOS, اچ پی-یواکس, AIX.
علاوه بر یونیکس های تأیید شده که اسامی بعضی از آن ها ذکر شد، سیستم عامل هایی هم وجود دارند که شبه یونیکس نامیده می شوند مانند مینیکس، نوادگان بی اس دی مانند فری بی اس دی, نت بی اس دی، اپن بی اس دی، دراگون فلی بی اس دی و لینوکس. این سیستم ها با آن که با استانداردهای یونیک ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

یونیکس در دانشنامه آزاد پارسی

یونیکْس (UNIX)
سیستم عاملی چندکاربرهو چندوظیفه ای. این سیستم عامل از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۳ به وسیلۀ آزمایشگاه های AT&T Bell برای مینی رایانه ها تولید شد و هم اکنون یک سیستم عامل پیچیده و قدرتمند محسوب می شود. چون این سیستم عاملبا زبان C(سی)نوشته شده است قابلیت انتقال آن به انواع رایانه ها بیش از سیستم عامل های دیگر است. یونیکس دارای نسخه های متعددی است که عبارت اند از System V (این نسخه از سیستم عامل توسط AT&T عرضه می شود و بسیاری از نسخه های دیگر این سیستم عامل مبتنی بر آن می باشند). BSD UNIX (یک نرم افزار رایگان است که در دانشگاه برکلی در کالیفرنیا تولید شده است)، A/UX (یک نسخه گرافیکی از سیستم عامل یونیکس است که برای محیط مکینتاش طراحی شده است)، و SunOS(سان اُ اس) (که براساس BSD UNIX ساخته شده و برای کار در ایستگاه های کاری SUN طراحی شده است).

ارتباط محتوایی با یونیکس

یونیکس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی یونیکس   • مفهوم یونیکس   • تعریف یونیکس   • معرفی یونیکس   • یونیکس چیست   • یونیکس یعنی چی   • یونیکس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی یونیکس
کلمه : یونیکس
اشتباه تایپی : d,kd;s
عکس یونیکس : در گوگل

آیا معنی یونیکس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )