برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1453 100 1

یلان سینه

معنی اسم یلان سینه

اسم: یلان سینه
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: از شخصیتهای شاهنامه، نام یکی از سرداران ایرانی در زمان هرمز پادشاه ساسانی

معنی یلان سینه در لغت نامه دهخدا

یلان سینه. [ ی َ ن َ ] (اِخ ) نام پهلوانی ایرانی که با بهرام چوبینه به جنگ خاقان رفت. (ناظم الاطباء). نام یکی از سران سپاه هرمزبن نوشیروان که بهرام چوبینه در جنگ ساوه شاه سر جنگیان کرد. (یادداشت مؤلف ).

یلان سینه در دانشنامه ویکی پدیا

یلان سینه
یلان سینه در شاهنامه فردوسی، نام سردار بهرام چوبین در نبرد با ساوه شاه و پژموده است، که بهرام را سزاوار تاج و تخت دانست. وی مهران دبیر را در بند نموده به نزد بهرام برد. یلان سینه در نبرد با خسروپرویز پیوسته حضور داشت.
شاهنامه
وی همراه با بهرام به مرو گریخت، چون بهرام زخم خورد، با گردیه رهسپار ایران گشت. در میانه راه سپاه ترکان را شکست داد و در فرجام گردیه را برای گستهم خواستگاری نمود.
فردوسی در ابیاتی از شاهنامه، از یلان سینه یاد کرده، که بیت زیر از آن جمله است:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

یلان سینه در دانشنامه آزاد پارسی

یَلان سینه
در شاهنامۀ فردوسی، از سرداران ایرانی سپاه بهرام چوبین در نبرد با خسرو پرویز. به فرماندهی ۱۲هزار سپاهی چهل ساله برای جنگ با ساوه شاه برگزیده شد و هنگامی که بهرام به محاصرۀ پرموده درآمد، بهرام را رهایی بخشید. او در نبرد بهرام با خسرو پرویز در نهاوند شرکت داشت. سرانجام هنگامی که بهرام چوبین به مَرو رفت و در آن جا زخم برداشت و کشته شد، پیش از مرگ سپاه خود را به یلان سینه سپرد و از او خواست تا از گردویه فرمان برد و به سپاه خسرو برود.

یلان سینه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی یلان سینه   • مفهوم یلان سینه   • تعریف یلان سینه   • معرفی یلان سینه   • یلان سینه چیست   • یلان سینه یعنی چی   • یلان سینه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی یلان سینه
کلمه : یلان سینه
اشتباه تایپی : dghk sdki
عکس یلان سینه : در گوگل

آیا معنی یلان سینه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )
شبکه مترجمین ایران