برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1529 100 1
شبکه مترجمین ایران

یزید

/yazid/

معنی یزید در لغت نامه دهخدا

یزید. [ ی َ ] (اِخ ) نام یکی از اجداد سلسله ٔ شروانشاهان است که محمود پسر او در سنه ٔ 332 شروانشاه بوده و مؤلف مروج الذهب مسعودی معاصر با وی بوده و از او نام برده است. (یادداشت مؤلف ).

یزید. [ ی َ ] (اِخ ) ابن ابان رقاشی ، مکنی به ابوعمرو. تابعی است. (یادداشت مؤلف ). یزید از زهاد بود. هشام از ثابت بنانی روایت کند که «هیچکسی را در طول قیام (نماز) و شب زنده داری از یزیدبن ابان شکیباتر ندیدم ». یزید چهل ودو سال روزه گرفت و هفتاد سال به خاطر خدا گرسنگی کشید تا جسمش افسرده شد و رنگش دگرگون گشت و چندان از ترس خدا گریه کرد که پلکهایش آشفته شد و اشک دیده مسیر خود را در رخسار او سوزاند. یزید در روایات خود به قول انس بن مالک استناد می جوید و از حسن وجز وی روایت دارد. شدت زهد و تعبد او را از حفظ حدیث بازمی داشت ، از این رو ناقلان حدیث کمتر از او روایت دارند. (از صفة الصفوة ج 3 ص 211). و رجوع به ماده ٔ رقاشی و فهرست البیان والتبیین و ج 3 عقدالفرید شود.

یزید. [ ی َ ] (اِخ ) ابن ابراهیم بن محمد شیبانی ، ادیب بود و در قیروان بزرگ شد و به خدمت المعزلدین اﷲ فاطمی پرداخت. از اوست : تلقیح العقول. یزید درحدود 350 هَ. ق. درگذشت. (از اعلام زرکلی ). و رجوع به ذکر اخبار اصبهان ج 2 ص 345 و فهرست المصاحف شود.

یزید. [ ی َ ] (اِخ ) ابن ابی انیسه. رئیس یزیدیه ، فرقه ای از خوارج. (از مفاتیح ). رجوع به یزیدبن انیسة و یزیدی و یزیدیه شود.

یزید. [ ی َ ] (اِخ )ابن ابی حبیب. رجوع به یزیدبن سوید ازدی مصری شود.

یزید. [ ی َ ] (اِخ ) ابن ابی حکیم ، مکنی به ابوخالد، تابعی است. (یادداشت مؤلف ). راوی کتاب جامع الکبیر سفیان ثوری است. (ابن الندیم ).

یزید. [ ی َ ] (اِخ ) ابن ابی خالد لخمی. رجوع به یزیدبن عبداﷲبن خالد لخمی شود.

یزید. [ ی َ ] (اِخ ) ابن ابی زیاد کوفی ، مکنی به ابوعبداﷲ، تابعی است. (یادداشت مؤلف ). رجوع به عقدالفرید ج 8 ص 82 و عیون الاخبار ج 1 ص 43 و 137 شود.

یزید. [ ی َ ] (اِخ ) ابن ابی سفیان قرشی اموی ، مکنی به ابوخالد، از صحابه بود چون بهترین فرد سفیانیان بود به یزیدالخیر معروف گردید. از ما ...

معنی یزید به فارسی

یزید
ابن خالد بن مالک بن فروه بن قیس از بنی عوف بن همام از ذهل بن شیبان شاعر و معروف به اعشی عوف بود
( یزید ثانی ) پسر عبدالملک بن مروان ( و. ۷۱ ه.ق . - ف. ۱۵٠ ه.ق . ) ازخلفای اموی است که بسال ۱٠۱ ه.ق . پس از عمربن عبدالعزیز بخلافت رسید و چهل روز سیرت عمر را پیروی کرد ولی بزودی به عیش ورزیدن و شراب نوشیدن و تجمل پرستی گرائید .
(یزید اول) فرزند معاویه ابن ابی سفیان ( و. ۲۶ ه.ق . - ف. ۶۲ ه.ق . ) پس از پدر بمسند خلافت نشست . وی جوانی بود عاری از علم و فضیلت و شهره به فسق و فجور . مردم عراق که از او ناراضی بودند به حسین بن علی علیهالسلام نامه نوشتند و او را برای بیعت به عراق خواندند . وی مسلم بن عقیل را که پسر عمش بود برای گرفتن بیعت بکوفه فرستاد و کوفیان نخست با مسلم بیعت کردند و امام حسین علیهالسلام روان. عراق شد ولی چون حاکم یزید عبیدا... بن زیاد به کوفه آمد از یاری او سرباز زدند و در دهم محرم سال ۶۱ ه.ق . عمربن سعد عامل عبیدا... بن زیاد امام حسین و یارانش را در کربلا بامر یزید شهید کرد و زنان و اطفال شهدا را نزد یزید به شام فرستادند و این کار نفرت عموم مسلمانان را برانگیخت . به سال ۶۳ ه.ق . جمعی از مردم مدینه به شام رفتند و از نزدیک اعمال یزید را دیدند و چون بمدینه برگشتند از او بیزاری جستند یزید مدینه را قتل عام کرد . سلطنت یزید سه سال و نیم طول کشید. در سال اول حسین بن علی علیهالسلام را بقتل رسانید و در سال دوم شهر مدینه را تاراج کرد و هر چه بود بیغما برد و در سال سوم به مکه حمله برد.
شاعر معروف عرب که در آغاز عهد اموی در ایران میزیست و در خوزستان بدختری تعلق خاطر یافت . وی عباده بن زیاد برادر عبیدا... بن زیاد را هجو گفت و در نتیجه مورد خشم عبیدا... قرار گرفت و مدتی در بصره محبوس بود. روزی عبیدا... فرمان داد او را با خوک و گربهای به یک ریسمان بسته و در شهر بصره گردانیدند و چند کودک پارسی زبان دنبال او راه افتادند و میگفتند (( این چیست )) ...

معنی یزید در فرهنگ فارسی عمید

حراج، مزایده: دنیا به عرض فقر بده وقت من یزید / کآن گوهر تمام عیار ارزد این بها (خاقانی: ۴).

یزید در دانشنامه اسلامی

یزید
معنی يَزِيدُ: مي افزايد
معنی لَا يَزِيدُ: اضافه نمي كند- نمي افزايد
معنی مَعَاشاً: زندگی - مکان زندگی - زمان زندگی (کلمه معاش مصدر ميمي و هم اسم زمان و مکان از عيش است ، و عبارت " وَجَعَلْنَا ﭐلنَّهَارَ مَعَاشاً " به این معنی است که: ما روز را زمان زندگي شما و يا محل زندگي شما قرار داديم ، تا در آن از فضل پروردگارتان طلب کنيد . واگ...
ریشه کلمه:
زيد (۶۲ بار)
بَجَلی، یزید بن اسد بن کُرْز، امیر و سردار دوره معاویه و به قولی صحابی می باشد.
نسب کامل او را یزید بن اسد بن کُرْز بن عامر بن عبداللّه بن عبد شمس بن عَمْعَمة بن جریر بن شِقّ کاهن آورده اند.

اسلام آوردن بجلی
او که از پیشوایان قحطانی و قبایل یمنی محسوب می شد، در سفری با هیئتی به حضور پیامبر صلی اللّه علیه وآله وسلّم رسید و اسلام آورد.

گفتگوی پدر بجلی با پیامبر
ابوالفرج اصفهانی به گفتگوی پدر بجلی با پیامبر اشاره کرده که طی آن وی از رسول خدا دعای خیر طلب کرده و ایشان خواستِ او را پذیرفته است.
هرچند این نویسنده شیعی متذکر شده است که به سبب شرکت بجلی در جنگ صفّین در جبهه مخالف حضرت علی صلوات الله علیه و اعمال زشت نوه او، خالد بن عبداللّه، در صحت صدورِ این روایت تشکیک کرده است.

صحابه بودن بجلی
...
کلیدواژه: یاران امام حسین علیه السلام، شهدای کربلا، یزید بن ثبیط عبدی
از شهدای کربلاست. وی از شیعیان اهل بیت و از اصحاب ابوالاسود دوئلی و از اشراف قبیله خود بود. وی ده پسر داشت. پس از دریافت نامه سیدالشهدا علیه السلام که خطاب به اهل بصره نوشته بود، همراه دو پسرش عبدالله و عبیدالله از بصره آمدند و به علت بسته بودن راهها با پیمودن بیراهه ها، در مکه خود را به امام حسین علیه السلام رسانده، به کاروان او پیوستند.
روز عاشورا پسرانش در حمله اول و خودش در مبارزه تن به تن به شهادت رسیدند. ...


یزید در دانشنامه ویکی پدیا

یزید
یزید پسر معاویه پسر ابی سفیان (عربی: يزيد بن معاوية بن أبي سفيان‎)، همچنین شناخته شده با نام یزید یکم (درگذشته ۶۴ هجری) دومین خلیفه اموی بود. وی از سال ۶۰ هجری تا زمان درگذشتش در ۶۴ هجری خلافت کرد. یزید به عنوان نخستین کسی که به صورت موروثی خلیفه شد، شناخته می شود و مهم ترین اتفاق دوران کوتاه خلافتش آغاز فتنه دوم بود.
Christides, Vassilios (2000). "'Ukba b. Nāfi'". In Bearman, P. J.; Bianquis, Thierry; Bosworth, C. E.; van Donzel, E. J.; Heinrichs, W. P. Encyclopaedia of Islam. 10 (Second ed.). Leiden: BRILL. pp. 789–790. ISBN 90-04-11211-1.
معاویه در سال ۵۶ هجری او را به عنوان خلیفه بعدی پیشنهاد داد که با مخالفتِ مخالفین خلافت موروثی مواجه شد؛ در همین رابطه، پس از مرگ معاویه در ۶۰ هجری، حسین ابن علی و عبدالله ابن زبیر او را به عنوان خلیفه به رسمیت نشناختند و به مکه فرار کردند. سپس حسین برای آغاز شورشی علیه یزید راه کوفه در پیش گرفت که در مسیر به همراه همراهان کم تعدادش توسط سپاهیان خلیفه کشته شد. اندکی پس از مرگ حسین، ابن زبیر در حجاز بر یزید شورید و در میان مردم مکه و مدینه طرفدارانی برای خود دست و پا کرد. یزید ابتدا تلاش کرد تا مسئله را به صورت مسالمت آمیز حل کند اما عبدالله بن زبیر نپذیرفت؛ پس از آن یزید سپاهی را برای سرکوب شورش راهی حجاز کرد. سربازان اموی در نبرد حره با شورشیان مدینه روبرو شده و آنان را شکست دادند. سپس سپاه خلیفه به سمت مکه به راه افتاد و شهر را محاصره کرد. این محاصره چند هفته طول کشید، اما با مرگ یزید محاصره پایان یافت. یزید بن معاویه در سال ۶۴ هجری درگذشت و با مرگ او، سرزمین های اسلامی درگیر یک جنگ داخلی بزرگ شدند.
یزید به صورت سنتی، در میان مسلمانان محبوب نیست. خلافت موروثی، کشته شدن حسین در نبرد کربلا و رویداد حره مهم ترین دلایل این شهرت او هستند. با این حال، تاریخ دانان معاصر یزید را به عنوان یک خلیفه مهربان و یک فرمانروای بزرگ و توانا می شناسند. به عقیده مورخان امروزی، یزید تنها در زمان لازم دست به خشونت می زد و به عنوان یک مرد سخاوتمند و صلح طلب ستوده شده است.
یزید در سال ۲۶ هجری در الماطرون متولد شد. او پسر معاویه بن ابی سفیان و ميسون بنت بحدل بود. یزید دوران نوجوانی خود را در ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های یزید

یزید پسر معاویه (زاده ۲۵ قـ. - درگذشته ۶۴ قـ) در حوارین سوریه؛ دومین خلیفه از دودمان اموی بود.
• خداوند ابن مرجانه - عبیدالله بن زیاد - را لعن کند، اگر بین او و حسین رحمی بود، هرگز او را نمی کشت. مقتل علی ابن ابی طالب و الحسین
• چون خداوند در کسی خیری بیند او را در دین فقیه کند. تاریخ دمشق - ابن عساکر
• «حق این است که یزید به قتل حسین رضایت داد و او را چنین بشارت دادند و به اهل بیت رسول اهانت کرد پس لعنت خدا بر وی و بر یاران و همراهان اوست.» التفتازانی - شرح عقاید النفسیه
• «یزید ناصبی غلیظ و تندخویی بود که اخلاق سگان را داشت و مسکر می نوشید و از هیچ معصیت و منکری روی گردان نبود. دولتش به قتل حسین آغاز گشت و به ویرانی کعبه تمام یافت.» الذهبی - المصدر
• «به راستی یزید پیشوایی فاسق و کافر و شایستهٔ لعن بود.» ابن کثیر - البدایه ۸/۲۳۸
• «و یزید مردی ستمگر و ظالم و فاسق بود و مسوول در قتل نوادهٔ رسول خدا صلی الله علیه و سلم و اصحاب او رضی الله عنهم است. او آشکارا شراب می نوشید و با سگان می نشست. اخلاقش اخلاق فرعون بود. جز این که فرعون در امر رعیت مدارا بیشتر می نمود تا وی و انصاف بیشتر داشت و تدبیر بیشتر.» المسعودی - مروج الذهب: ۳ / ۸۲
• «دخالت یزید در کشتن حسین بن علی مسلم نیست و اگر هم باشد قتل نفس، فسق است نه کفر.»

یزید را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مهدی
یزید بن معاویه و به شهادت رساندن امام حسین علیه‌السلام
سال شصت هجرى قمرى معاويه درگذشت و پسرش يزيد طبق بيعتی كه پدرش از مردم براى وى گرفته بود زمام حكومت اسلامی را در دست گرفت. يزيد به شهادت تاريخ، هيچ گونه شخصيت دينی نداشت؛ جوانی بود که حتی در زمان حيات پدر، اعتنايی به اصول و قوانين اسلام نمی كرد و جز عياشىی و بی بندوبارى و شهوترانی سرش نمىی شد و در سه سال حكومت خود، فجايعی راه انداخت كه در تاريخ ظهور اسلام با آن همه فتنه‌ها كه گذشته بود، سابقه نداشت.

سال اول، حضرت حسين بن علی عليه‌السلام را كه سبط پيغمبر اكرم صلى الله عليه و آله و سلم بود با فرزندان و خويشان و يارانش با فجيع‌ترين وضعى كشت و زنان و كودكان و اهل بيت پيغمبر را به همراه سرهاى بريده شهدا در شهرها گردانيد و در سال دوم، �مدينه� را قتل عام كرد و خون و مال و عرض مردم را سه روز به لشكريان خود مباح ساخت و سال سوم، �كعبه مقدسه� را خراب كرده و آتش زد!!!

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قبر یزید   • یزید چگونه کشته شد   • عاتکه دختر یزید   • مرگ یزید   • معاوية بن يزيد   • یزید فرزندان   • مادر یزید   • اشعار یزید بن معاویه   • معنی یزید   • مفهوم یزید   • تعریف یزید   • معرفی یزید   • یزید چیست   • یزید یعنی چی   • یزید یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی یزید

کلمه : یزید
اشتباه تایپی : dcdn
آوا : yazid
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس یزید : در گوگل

آیا معنی یزید مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )