برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1437 100 1

یاس

/yAs/

مترادف یاس: بی مرادی، حرمان، دلسردی، دلشکستگی، سرخوردگی، ناامیدی، ناکامی، نامرادی، نومیدی

متضاد یاس: امید

برابر پارسی: دلسردی، ناامیدی

معنی اسم یاس

اسم: یاس
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: yās) (در گیاهی) درختچه ای زینتی با ارتفاع حدود دو متر دارای گل های زرد، سرخ، سفید و بنفش و بسیار معطر - گلی زینتی با رنگهای زرد، سرخ، سفید، و بنفش و بسیار خوشبو، گل منسوب به حضرت زهرا (س)

معنی یاس در لغت نامه دهخدا

یاس. (اِ) مخفف یاسمن است و آن گلی باشد معروف. (برهان قاطع). مخفف یاسمن که یاسمون و یاسمین نیز گویند و آن گلی است خوشبو و سفید و زرد و کبود. (فرهنگ رشیدی ) (فرهنگ سروری ). او را یاسم با میم در آخر نیز گویند. (آنندراج ). درختچه ای است زینتی از تیره ٔ زیتونیان . نوعی از یاس (یاس گلدانی ) (دکتر معین ). و در کتاب های گیاه شناسی نیز یاس که در باغها کاشته می شود و ارتفاعش بین 2 تا 3 متر است. برگهایش متقابل و قلبی شکل و گلهایش دارای یک جام چهار قسمتی به شکل صلیب است که به یک لوله ٔ نسبتاً طویل منتهی می شود. اصل این گیاه را از ایران می دانند و از اینجا به سایر نقاط دنیا برده شده است. گلهای یاس بسیارمعطر و برنگ قرمز و سفید یا زرد با بنفش می باشد شاخه های جوان یاس دارای مغز چوبی نرمی است و ممکن است آنها را توخالی کرد و از آنها فلوت ساخت ولی شاخه های مسن آن دارای مغز سختی است و در منبت کاری مورد استعمال دارد. گل یاس. درخت یاس. گل لیلی. (از فرهنگ فارسی معین ). یاسمی (یادداشت مرحوم دهخدا) :
چهار افروخته شمعند لیکن شان لگن بر سر
کزایشان است روشن چشم یاس و نرگس و ریحان
یکی خندان گل سوری دوم خیره گل خیری
سیم خرم گل نسرین چهارم لاله ٔ نعمان.
فریدالدین احول (از فرهنگ جهانگیری ).
- مثل یاس ؛ کنایه از چیز سخت سپید :
گردن و بناگوشی سخت سپید وطری.
(امثال و حکم دهخدا ج 3 ص 1499).
- یاس آفریقائی ؛ درختچه ای است از تیره ٔ روناسیان که خاص نواحی حاره ٔ کره ٔ زمین است. این درختچه شاخ برگ فراوان دارد و خاردار است. برگهایش متقابل وگلهایش منفردند و در پناه برگها قرار می گیرند. میوه اش سته است و از آن رنگ آبی خوشرنگی به دست می آورند. جوز کوثل. (فرهنگ فارسی معین ).
- || یاسمن آفریقائی. (فرهنگ فارسی معین ). و رجوع به یاسمن آفریقائی شود.
- یاس بنفش ؛ یکی از گونه های یاس که دارای گلهای بنفش و برگهای پهن است. (فرهنگ فارسی معین ).
- یاس پُر پَر ؛ یاسمن مضاعف. فل.
(یادداشت مرحوم دهخدا).
- یاس چمپا ؛ یاس چنپا. نوعی از یاس سفید که ب ...

معنی یاس به فارسی

یاس
گلی است خوشبوبرنگ زردیاکبودیاسفید، یاسمین، ناامیدشدن، ناامیدی، نومیدی
( اسم ) نومیدی ناامیدی .
بیماری سل
( صفت ) توام با یاس : احساسات یاس آمیز اوباعث شد که از آن شهر مسافرت کند .
ولایتی در شمال غربی اسپانیا
ده کوچکی است از دهستان پشتکوه بخش اردل شهرستان شهرکرد .
دهی است از دهستان کرگاه بخش ویسان شهرستان خرم آباد .
کتاب اول از حکمت ارسطو در باب مقولات عشر . این کتاب را فرفوریوس و فارابی تفسیر کرده اند و دکتر زنکر آنرا از روایات اسحاق بن حنین با متن یونانی و مقدمه ای بلاتینی منتشر ساخته ( لیپزیگ ۱۸۴۶ م . ) .
گلی است سفید و بغایت خوشبو .

معنی یاس در فرهنگ معین

یاس
(اِ.) درختچه ای زینتی از تیرة زیتونیان با گل های معطر و سفید.

معنی یاس در فرهنگ فارسی عمید

یاس
= یاسمین
* یاس گلدانی: (زیست شناسی) نوعی یاس زینتی با گل های سفید ریز و شاخه های نازک.
۱. ناامید شدن.
۲. ناامیدی، نومیدی.

یاس در دانشنامه اسلامی

یاس
یأس به معنای ناامیدی است.
طبرسی فرموده: یأس آن است که یقین کنیم شی‏ء آرزو شده بدست نخواهد آمد.
واژه یأس در قرآن
در قرآن آمده است: "وَ لا تَیْأَسُوا مِنْ رَوْحِ اللَّهِ" ؛ از رحمت خدا ناامید نباشید.

یاس
کلید واژه: یأس، کفر، تفکر، غفلت، جهل
ماده«یأس» مقابل طمع است و در لغت به معنای انقطاع انتظار وتوقع انسان از رسیدن چیزی، به خود است.در اصطلاح اخلاقی، یأس عبارت است از حالتی که در مقام عجز و ناتوانی در نفس انسان پدید می آید و به طور کلی قطع امید از کاری را یأس می گویند. ناامیدی از لغزش های اخلاقی به شمار می رود؛ زیرا به معنای ستم کردن بر خویشتن و خودکشی تدریجی است و ناامیدی مطلق، مرگ است.
در آیات قرآنی و روایات اسلامی درباره یأس می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
«و اگر از جانب خویش، نعمتی به انسان بچشانیم، سپس آن را از او بگیریم، بسیار نومید و ناسپاس خواهد بود.» از این آیه فهمیده می شود که اگر نعمتی از انسان گرفته شود دچار یأس شده به شدت نومید می گردد تا این حد که گویی بازگشت مجدد آن نعمت را غیر ممکن می داند. پس طبع انسان به گونه ای است که هنگامی چیزی از او گرفته شود، مأیوس می گردد و کفران می ورزد. «تنها گروه کافران، از رحمت خدا مأیوس می شوند.» کافر به خدا، یا منکر وجود حق است یا منکر قدرت او یا منکر عنایات و تفضلات او است. بر هر کس که ایمان به خدا دارد لازم است به این معنا معتقد شود که خدا هر چه بخواهد انجام می دهد و به هر چه اراده کند حکم می نماید و هیچ مؤمنی نمی تواند از روح خدا مأیوس و از رحمتش نومید شود؛ زیرا یأس از روح(رحمت) خدا در حقیقت محدود کردن قدرت او، در معنا کفر به احاطه و سعه ی رحمت اوست. «هنگامی که به انسان نعمت می بخشیم، (از حق) روی می گرداند و متکبرانه دور می شود و هنگامی که(کمترین) بدی به او می رسد، (از همه چیز) مأیوس می گردد.» این آیه حال انسان عادی را توصیف می کند که در محیط زندگی ای قرار گرفته که حاکم در آن عرف و عادت است؛ وقتی نعمت های الهی به سویش سرازیر است و اسباب ظاهری هم سر سازگاری دارند، همه ی امید و دلگرمیش متوجه آن اسباب شده و دل به آنها می دهد و به همین جهت وقتی شری به او می رسد و ...

یاس در دانشنامه ویکی پدیا

یاس
یاسمن (نام علمی: Jasminum) نام یک سرده از تیره زیتونیان است. گلی است خوشبو به رنگ سفید یا زرد یا کبود؛ مخفف یاس که آن را یاسمین نیز گویند.
از گل های گونه های معطر آن در عطرسازی استفاده می کنند. شاخه های جوان یاس دارای مغز چوبی نرمی است و ممکن است آن ها را توخالی کرد و از آن ها فلوت ساخت، یا جهت ساختن پیپ از آن ها استفاده نمود، ولی شاخه های مسن آن دارای مغز سختی است و در منبت کاری بکار رود.
تحقیق ها نشان می دهد، بوی شیرین گل یاسمن به اندازهٔ والیوم آرامش بخش است و بدون هیچ عارضهٔ جانبی اعصاب را تسکین می دهد.
آزمایش ها نشان داده که وجود این رایحه در قفس شلوغ موش های آزمایشگاهی باعث می شود که موش ها فعالیت خود را کاهش داده و در کنج قفس آرام بنشینند.
یاس درختچه ای است زینتی از تیرهٔ زیتونیان، که دارای گونه های برافراشته یا بالارونده است، در باغ ها کاشته می شود و ارتفاعش بین دو تا سه متر است. برگ هایش متقابل و قلبی شکل و گل هایش دارای یک جام چهار قسمتی به شکل صلیب است که به یک لولهٔ نسبتاً طویل منتهی می شود. گل هایش گاهی منفرد و گاهی به صورت آرایش گرزن در انتهای شاخه قرار می گیرند.
اصل این گیاه را از ایران می دانند و از آنجا به سایر نقاط دنیا برده شده است. گل های یاس بسیار معطر و به رنگ قرمز و سفید یا زرد با بنفش می باشد.
گل یاس، درخت یاس، گل لیلی، یاسمون، یاسمین، ظیان، گل هاشم، سجلاط، سمن، یاس گلدانی، شرخات.
عکس یاس
یاسر بختیاری با نام هنری یاس، زادهٔ ۳۰ خرداد ۱۳۶۱ در شهرستان تالش، استان گیلان، خوانندهٔ رپ فارسی است. او از چهره های برجستهٔ موسیقی رپ فارسی به شمار می رود. مضمون بیشتر ترانه های یاس انتقاد و اعتراض به مشکلات و بحران های اجتماعی نظیر فقر، اعتیاد، بی کاری، جنگ، روسپی گری، خودکشی، طلاق و غیره است. یاس از اولین خواننده های رپ فارسی و نخستین خوانندهٔ رپ فارسی است که در ایران برای پخش موسیقی خود مجوز گرفت. اولین ترانهٔ وی که به طور قانونی در ایران منتشر شد یادت نره نام داشت که آن را به همراه مجید غفوری، خوا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با یاس

یاس در جدول کلمات

معنی یاس به انگلیسی

discouragement (اسم)
فتور ، یاس ، دلسردی
disappointment (اسم)
محرومیت ، حرمان ، یاس ، نومیدی ، نا امیدی ، دل شکستگی
despair (اسم)
یاس ، نومیدی ، فروماندگی
letdown (اسم)
تحقیر ، یاس ، نومیدی شکست

معنی کلمه یاس به عربی

یاس
احباط , ياس
نيلج
نيلج
سن الياس

یاس را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آریا بهداروند
نام قومی آریایی و از آلان ها
در رومانی.مجارستان
در شهر یاس و یاشی
علی طرخانی
یاس یعنی گل سفیدوکوچک خوشبو
یاس
یاس به معنای گل یاس است
مهرعلی
در زبان ترکی به معنای اندوه، غم و یا مجلس عزای از دست دادن فردی را گویند
ياس
ياس:گلي خوشبو و زيبا
Nirvana
ياس يعني يك گل خوش عطر و داراى گلبرگ هاى سفيد است .
یاس جمالپور
اسم من یاس و به معنی گل خوش بو به رنگ سفید و من به اسم خودم مینازم چون بابام انتخابش کرد
Sorosh Sfri
یاس اسم خواهره منه و بسیار زیباست و به معنیه گلی خشبو است
یاس
منم اسمم یاسه اما همیشه نا امید ام و اندوهگین
وحید
فروریزی
ارشیا
نا امیدی و دلسردی
حمیدرضا دادگر_فریمان
بی مرادی، حرمان، دلسردی، دلشکستگی، سرخوردگی، ناامیدی، ناکامی، نامرادی، نومیدی
یاس علی پور
دوستان توجه داشته باشید که اونی که به معنای نا امیدیه یأسه که از هم‌خانواده هاش هم میشه به مأیوس اشاره کرد. ولی یاس معنای همون گل کوچولو و خوش بو هست

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• یاس آهنگها   • مرگ یاس   • یاس mosafer   • یاس man edame midam   • یاس اهنگ جدید   • یاس bad shodam   • یاس hamechi dorost mishe   • یاس khiyabooniha   • معنی یاس   • مفهوم یاس   • تعریف یاس   • معرفی یاس   • یاس چیست   • یاس یعنی چی   • یاس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی یاس
کلمه : یاس
اشتباه تایپی : dhs
آوا : yAs
نقش : اسم
عکس یاس : در گوگل

آیا معنی یاس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )