برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1452 100 1

گناه کبیره

گناه کبیره در دانشنامه اسلامی

گناه کبیره
عالمان دینی گناهان را به دو قسم کبیره (بزرگ) و صغیره (کوچک) تقسیم کرده اند و برای هر کدام احکام خاصی قرار داده اند.
عالمان اسلامی گناهان را بر دو گونه تقسیم نموده اند: گناهان کبیره (بزرگ) و گناهان صغیره این تقسیم بندى از قرآن و روایات سرچشمه گرفته است.
واژه های بیانگر گناه در قرآن و روایات
در زبان قرآن و روایات، با واژه های مختلفی از گناه یاد شده است که هر کدام از بخشی از آثار شوم گناه پرده بر می دارد و بیانگر گوناگون بودن گناه است. از جمله واژه ها عبارتند از: ذنبْ، معصیت، اثم، سیئه، جرم، فسق، فساد، فجور، فاحشه، و...
قرائتی، محسن، گناه شناسی، ص ۱۸، انتشارات پیام آزادی، چاپ: طلوع آزادی، چاپ اول، ۱۳۶۹.
در قرآن چنین مى خوانیم: اگر از گناهان کبیره اى که از آن نهی شده اید، اجتناب کنید، گناهان کوچک شما را مى پوشانیم و شما را در جایگاه خوبى وارد مى سازیم.
نسا/سوره۴، آیه۳۱.    
...

گناه کبیره در دانشنامه ویکی پدیا

گناه کبیره
گناه کبیره در باورهای اسلامی گناهی است که مستوجب عقاب می شود. طبق حدیثی از محمد باقر به تمامی گناهانی که در قرآن وعده آتش بر سرشان آمده است گناه کبیره گویند. گناهان کبیره یا کبائر شامل طیف وسیعی از گناهان می شوند که یا تنها به خود فرد مربوط است (مانند ناامیدی از رحمت خدا) یا به دیگران (مانند لواط).
فرهنگنامه مفید
عکس گناه کبیره
اولین گناه کبیره (به انگلیسی: The First Deadly Sin) فیلمی است محصول سال ۱۹۸۰ و به کارگردانی برایان جی هاتن است. در این فیلم بازیگرانی همچون فرانک سیناترا، فی داناوی، دیوید دوکس، جیمز ویتمور، برندا واکارو، مارتین گابل، جرج کو، جو اسپینل، جفری دی مان و بروس ویلیس ایفای نقش کرده اند.
۳ اکتبر ۱۹۸۰ (۱۹۸۰-10-۰۳)
هفت گناه کبیره یا هفت گناه مهلک (به انگلیسی: Seven deadly sins) در الهیات مسیحی گناهانی هستند که ارتکاب آنها مجازات دوزخ را به دنبال خواهد داشت.
غرور (Pride)
طمع (Greed)
شهوت –در معنای تمایل بیش از حد یا نامشروع جنسی (Lust)
حسادت (Envy)
خشم (Wrath)
شکم پرستی -که معمولاً مستی نیز در آن منظور می شود (Gluttony)
تنبلی (Sloth)
در آغاز عصر مسیحیت، راهبی یونانی به نام اواگریو دُ پونتو فهرستی از هفت گناه کبیره ارائه داد تا تمایلات منفی اصلی انسان را تعریف کند. ارتکاب هرکدام از این گناهان، می توانست انسان را به جهنم محکوم کند. پاپ گرگوری اولین تغییرات را در قرن شانزدهم در فهرست گناهان کبیره داد و فهرستی هفتگانه و رسمی از این گناهان منتشر کرد. در فهرست او، «اندوه» دیگر گناه محسوب نمی شد و جایش را به «تنبلی» داد.. این گناهان عبارتند از:
هفت گناه کبیره از موضوعات مورد علاقه در وعظ و خطابه ها، نمایشنامه های اخلاقی و هنر اروپای قرون وسطا بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با گناه کبیره

معنی گناه کبیره به انگلیسی

deadly sin (اسم)
گناه کبیره

گناه کبیره را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گناه کبیره   • مفهوم گناه کبیره   • تعریف گناه کبیره   • معرفی گناه کبیره   • گناه کبیره چیست   • گناه کبیره یعنی چی   • گناه کبیره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گناه کبیره
کلمه : گناه کبیره
اشتباه تایپی : 'khi ;fdvi
عکس گناه کبیره : در گوگل

آیا معنی گناه کبیره مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )
شبکه مترجمین ایران