برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1462 100 1

کیوی

/kivi/

معنی کیوی در لغت نامه دهخدا

کیوی. [ ک َ ی َ وی ی ] (ص نسبی ) منسوب به کی [ ک َ / ک ِ ]. (ناظم الاطباء). رجوع به کی [ ک َ / ک ِ ] شود.

کیوی. [کی ] (اِخ ) یکی از دهستانهای دوگانه ٔ بخش سنجبد شهرستان هروآباد است که در مشرق بخش واقع است و از شمال به دهستان هیر و از مشرق به شهرستان طالش و از مغرب به دهستان گرم محدود است. کوهستانی است و هوایی معتدل دارد. صنایع دستی اهالی فرش و کناره بافی است. این دهستان از 48 آبادی بزرگ و کوچک تشکیل شده است و در حدود 6080 تن سکنه دارد.قرای مهم آن بنمار، سقاوار، مرشت ، فیروزآباد، اوجقاز و لمبر می باشد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

کیوی. [ کی ] (اِخ ) دهی از دهستان خورش رستم است که در بخش شاهرود شهرستان هروآباد واقع است و 176 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

معنی کیوی به فارسی

کیوی
دهستانی است از بخش سنجید شهرستان هرو آباد واقع در باختر طالش کوهستانی و معتدل دارای ۴۸ آبادی و ۱۶٠۸٠ تن سکنه .
منسوب به کی ٠
[Actinidia] [زیست شناسی- علوم گیاهی] سرده ای از کیویان چوبی غالباً دوپایه که بومی نواحی معتدل شرق آسیا هستند و در سرتاسر چین و تایوان و کره و ژاپن و هندوچین تا جنوب شرق سیبری پراکنده اند؛ ارتفاع درختچه های این سرده حداکثر شش متر است و ارتفاع بالارونده های آنها ک...
[ گویش مازنی ] /kivi/ میوه ی کیوی که از محصولات کشاورزی و صادراتی منطقه استنگاه شود به: نام واژه های تفسیری مرکبات در جلد پایانی
قصبه مرکزی دهستان کیوی بخش سنجید شهرستان هرو آباد واقع در ۲۵ کیلومتری شمال باختر هرو آباد . کوهستانی و معتدل دارای ۲۸۲۴ تن سکنه محصول غله بنشن پنبه کرچک صنعت دستی فرشبافی .

معنی کیوی در فرهنگ معین

کیوی
(اِ.) درختچه ای بالارونده از تیره ای نزدیک به تیرة گل سرخیان با گل هایی نرم و شش گلبرگ و میوه ای تخم مرغی شکل که پوست آن نازک ، کرکدار و قهوه ای رنگ است . میوة آن سرشار از ویتامین C می باشد.

کیوی در دانشنامه ویکی پدیا

کیوی
کیوی گیاهی است از گروه گیاهان گلدار دولپه ای در راسته خلنگ سانان و رده کیویان. این گیاه بومی جنوب چین و میوه ملی جمهوری خلق چین است. میوه آن تخم مرغی شکل به اندازه یک تخم مرغ بزرگ (به طول ۵-۸ سانتیمتر و عرض ۴٫۵ - ۵٫۵ سانتیمتر) است و پوست آن قهوه ای رنگ و گوشت آن سبز کمرنگ است.
کیوی نام یک میوه است و می تواند به موارد زیر نیز اشاره کند:
کیوی (پرنده)
کیوی (قوم)
کیوی ها پنج گونه پرندهٔ بی پرواز و بومی انحصاری نیوزلند در سردهٔ Apteryx هستند. کیوی هم اندازه یک مرغ اهلی است و بزرگترین تخم در مقایسه با اندازه بدن را در میان تمام پرندگان دارد. این پرنده تنها عضو بازمانده از خانوادهٔ زیستی خود یعنی Apterygidae است و نزدیکترین خویشاوندان زندهٔ آن ها کاسواری و شترمرغ استرالیایی هستند که جد مشترکی در حدود ۴۰ میلیون سال پیش داشته اند.
گونه های مختلف پرنده کیوی عبارتند از: کیوی خال دار بزرگ، کیوی خال دار کوچک، کیوی قهوه ای اوکاریتو (رووی)، توکوئِکا، کیوی قهوه ای نورث آیلند (در نیوزلند). دو گونه در رده حفاظتی آسیب پذیر، یک گونه در خطر انقراض و یک گونه به شدت در خطر انقراض طبقه بندی شده است. کیوی ها معمولاً خجالتی هستند و شب ها از لانه خود بیرون می آیند. پرنده کیوی یکی از نمادهای سرزمین نیوزلند است. مثلاً گاه نگاره کیوی بر تمبر این کشور چاپ می شود.
از بین رفتن جنگل ها و شکار توسط پستاندارانی که انسان ها با خود به نیوزیلند آوردند مهمترین عواملی هستند که باعث کاهش شدید جمعیت این پرنده ها شدند. امروزه نابودی جنگل ها متوقف شده و زیستگاه های کیوی به شدت حفاظت می شود با اینحال کیوی ها فاقد هر نوع ترفند دفاعی برای حفاظت از تخم ها و جوجه هایشان در مقابل پستانداران شکارچی هستند. آنها میلیون ها سال بدون حضور هیچ نوع پستاندار خشکی زی فرگشت یافته اند و هیچگاه دشمنی شبیه به سگ و گربه نداشته اند. نحدود نیمی از تلفات جوجه های کیوی به شکار توسط قاقمها (نوعی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کیوی در دانشنامه آزاد پارسی

کیوی (kiwi)
نوعی میوۀ گیاهی شبیه تاک، با نام علمی Actinidithia chinensis، از خانوادۀ Actinidiaceae. به صورت تجاری و به فراوانی در نیوزیلند کاشته می شود. کیوی بیضی شکل و شبیه به تخم مرغ، سرشار از ویتامین ث و طعم آن تا حدودی شبیه به انگور فرنگی، اما شیرین تر است. پوست کیوی قهوه ای و کرک دار است. درخت کیوی هم اکنون در بسیاری از نقاط شمال ایران کاشته می شود.

ارتباط محتوایی با کیوی

معنی کیوی به انگلیسی

kiwi (اسم)
کیوی ، نوعی مرغ زلاند جدید ، دانشجوی هوانوردی

کیوی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

رضا فتحی پور
خارپوست
علی باقری
کیوی ( kivi ) در زبان فنلاندی به معنی سنگ می باشد . مخصوصا سنگ های صاف و صیقلی به اندازه میوه ی کیوی
KIVI-PEKKA a very reliable machine. KIVI-PEKKA stone pickers are manufactured in three working widths 4m, 5m and 6 meters.
محمد بنگری
نام آن دهستان در نزدیکی هرو آباد ، گیوی میباشد

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کیوی و لاغری   • پرنده کیوی   • کیوی گرم است یا سرد   • کاشت کیوی   • خواص کیوی برای پوست   • کیوی در بارداری   • مضرات کیوی   • درخت کیوی   • معنی کیوی   • مفهوم کیوی   • تعریف کیوی   • معرفی کیوی   • کیوی چیست   • کیوی یعنی چی   • کیوی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کیوی
کلمه : کیوی
اشتباه تایپی : ;d,d
آوا : kivi
نقش : اسم
عکس کیوی : در گوگل

آیا معنی کیوی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
شبکه مترجمین ایران