برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1521 100 1
شبکه مترجمین ایران

کیوی (پرنده)

کیوی (پرنده) در دانشنامه ویکی پدیا

کیوی (پرنده)
کیوی ها پنج گونه پرندهٔ بی پرواز و بومی انحصاری نیوزلند در سردهٔ Apteryx هستند. کیوی هم اندازه یک مرغ اهلی است و بزرگترین تخم در مقایسه با اندازه بدن را در میان تمام پرندگان دارد. این پرنده تنها عضو بازمانده از خانوادهٔ زیستی خود یعنی Apterygidae است و نزدیکترین خویشاوندان زندهٔ آن ها کاسواری و شترمرغ استرالیایی هستند که جد مشترکی در حدود ۴۰ میلیون سال پیش داشته اند.
گونه های مختلف پرنده کیوی عبارتند از: کیوی خال دار بزرگ، کیوی خال دار کوچک، کیوی قهوه ای اوکاریتو (رووی)، توکوئِکا، کیوی قهوه ای نورث آیلند (در نیوزلند). دو گونه در رده حفاظتی آسیب پذیر، یک گونه در خطر انقراض و یک گونه به شدت در خطر انقراض طبقه بندی شده است. کیوی ها معمولاً خجالتی هستند و شب ها از لانه خود بیرون می آیند. پرنده کیوی یکی از نمادهای سرزمین نیوزلند است. مثلاً گاه نگاره کیوی بر تمبر این کشور چاپ می شود.
از بین رفتن جنگل ها و شکار توسط پستاندارانی که انسان ها با خود به نیوزیلند آوردند مهمترین عواملی هستند که باعث کاهش شدید جمعیت این پرنده ها شدند. امروزه نابودی جنگل ها متوقف شده و زیستگاه های کیوی به شدت حفاظت می شود با اینحال کیوی ها فاقد هر نوع ترفند دفاعی برای حفاظت از تخم ها و جوجه هایشان در مقابل پستانداران شکارچی هستند. آنها میلیون ها سال بدون حضور هیچ نوع پستاندار خشکی زی فرگشت یافته اند و هیچگاه دشمنی شبیه به سگ و گربه نداشته اند. نحدود نیمی از تلفات جوجه های کیوی به شکار توسط قاقمها (نوعی راسو) مربوط می شود و گربهها نیز در سطح کمتری جوجه های کیوی را شکار می کنند. کیوی های بالغ و جوجه های بزرگتر می توانند از خود در مقابل قاقم دفاع کنند اما سگها و راسوها قادر هستند تا به راحتی آنها را شکار کنند. به ویژه سگ ها که از بوی مشخص کیوی برای پیدا کردن آن استفاده می کنند. تصادف با وسایل نقلیه نیز گاهی کیوی ها را به کشتن می دهد و تله هایی که برای جانوران غیربومی (مثل صاریغ استرالیایی) گذاشته شده نیز گاهی کیوی ها را اسیر می کند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کیوی (پرنده) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کیوی (پرنده)   • مفهوم کیوی (پرنده)   • تعریف کیوی (پرنده)   • معرفی کیوی (پرنده)   • کیوی (پرنده) چیست   • کیوی (پرنده) یعنی چی   • کیوی (پرنده) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کیوی پرنده

کلمه : کیوی (پرنده)
اشتباه تایپی : ;d,d (~vkni)
عکس کیوی (پرنده) : در گوگل

آیا معنی کیوی (پرنده) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )