برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1636 100 1
شبکه مترجمین ایران

کلیسا

/kelisA/

مترادف کلیسا: بیعه، پرستشگاه، دیمه، عبادتگاه، عبادتخانه، کنشت، معبد

معنی کلیسا در لغت نامه دهخدا

کلیسا. [ ک ِ ] (اِ) مخفف کلیسیا است که جای پرستش و معبد ترسایان باشد. (برهان ). معبد و پرستشگاه ترسایان و کنشت. (ناظم الاطباء). کلیسیا. کلیسه. (با کنشت و معرب آن کنیسه مقایسه شود). معبد ترسایان. محل عبادت مسیحیان. (فرهنگ فارسی معین ) :
در کلیسا به دلبری ترسا
گفتم ای دل به دام تو در بند.
هاتف اصفهانی.
و رجوع به کنشت و کنیسه شود. || پرستشگاه کفار. (غیاث ) (آنندراج ).

معنی کلیسا به فارسی

کلیسا
جامعه مذهبی مسیحیت . کلمه [ کلیسا] معمولا بکلیسای کاتولیک و رومی اطلاق میشود و به تعبیر دیگر آنرا کلیسای لاتینی یا کلیسای مغرب نامند که پاپ رئیس ظاهری آنست . کلیسای یونانی یا کلیسای مشرق که ارتدکس خوانده میشود بهیچوجه تفوق پاپ را قبول ندارد . کلیسای پرتستان یا کلیسای رفرم شده از نظرهای متعدد با دو کلیسای مذکور فرق دارد و شامل فرق مختلف است . کلیسای اخیر در شمال اروپا و آمریکا رواج دارد و هیچ چیز - جز کتاب مقدس - برای وی حجیت ندارد. این سه کلیسا عموما تحت نام کلی [ دین مسیح ] یا [ مسیحیت ] نامیده میشود .
کلیسیا:معبدمسیحیان، عبادتگاه ترسایان
۱ - معبد ترسایان محل عبادت مسیحیان : ( در کلیسابدلبری ترسا گفتم ای بدام تو در بند ... ) ( هاتف اصفهانی )
دهی است از دهستان آواجیق بخش حومه شهرستان ماکو واقع در ۳۴ کیلومتری شمال باختر ماکو : جنگل و معتدل دارای ۱٠۵۲ تن سکنه .
دهی است از دهستان چالدران بخش سیه چشمه شهرستان ماکو . واقع در ۱۵ هزار گزی شمال خاوری سیه چشمه و ۷ هزار گزی شمال شوسه سیه چشمه به قره ضیائ الدین . موقع جغرافیایی آن کوهستانی و معتدل سالم است .
کلیسای مشهوری است در مرکز لندن نزدیک صومعه وست مینستر که سنگ اولیه بنای آن در اواخر قرن نوزدهم میلادی در سال ۱۸۹۵ بوسیله کاردینال وگان گذاشته شد . این کلیسا یکی از عظیم ترین کلیساهای انگلستان است . طول صحن آن بالغ بر ۲٠٠ متر و پهنایش بالغ بر ۳۷ متر است .

معنی کلیسا در فرهنگ معین

کلیسا
(کِ) [ یو. ] (اِ.) عبادتگاه مسیحیان .

معنی کلیسا در فرهنگ فارسی عمید

کلیسا
معبد مسیحیان، عبادتگاه ترسایان.

کلیسا در دانشنامه اسلامی

کلیسا
کلمه کلیسا در زبان فارسی برگرفته از واژه ی یونانی اکلسیا است که به معنی جماعت یا انجمن می باشد. کلیسا دارای دو کاربرد رایج است. کاربرد اول آن که در عهد جدید بسیار استعمال شده به معنی مجمع ایمانداران مسیحی است. کاربرد دوم این واژه، در مورد ساختمانی است که مسیحیان در آن به انجام عبادت می پردازند.
کلمه کلیسا در زبان فارسی برگرفته از واژه ی یونانی "اکلسیا (Ekklesia) " است که به معنی "جماعت" یا "انجمن" می باشد.
Achtemeier، Paul J. (ed.) ، Harpercollins Bible Dictionary، (Harper San Francisco، ۱۹۹۶، ۲nd ed.) ، ص۱۸۳.
نخستین معنی کلیسا عبارتست از "مجمع ایمان داران مسیحی". در این استعمال که در عهد جدید بسیار رایج است، کلمه ی کلیسا برای اشاره به کل جامعه ی مسیحیان و یا مجموعه ی مسیحیان یک منطقه به کار می رود. اولین کاربرد کلمه ی کلیسا را در کلمات خود حضرت مسیح می توان یافت. آن حضرت خطاب به پطرس فرمود: «و من نیز تو را می گویم که تویی پطرس (کلمه ای یونانی به معنی صخره) و بر این صخره، کلیسای خود را بنا می کنم.»
انجیل، متی، ۱۸: ۱۶.
کلیسا (در زبان انگلیسی میان کلیساهای بزرگ و کوچک در نام گذاری تفاوت وجود دارد. کلیساهای بزرگ را معمولا Church و کلیساهای کوچک را که معمولا نمازخانه محسوب می شوند Chapel می نامند.)،
New Catholic Encyclopedia، (Gale، ۲۰۰۳، ۲nd ed.) ، vol. ۳، ص۳۸۲.
...
کلیسا
کلمه ی کلیسا در زبان فارسی برگرفته از واژه ی یونانی "اکلسیا" است که به معنی "جماعت" یا "انجمن" می باشد. این کلمه 115 بار در کل عهد جدید به کار رفته است. در رسالات پولس (به انضمام رساله به عبرانیان) 61 بار، در اعمال رسولان 23 بار، در کتاب مکاشفه 20 بار و در سایر رسالات عهد جدید مجموعاً 11 بار از این کلمه استفاده شده است.
کلمه ی کلیسا دارای دو کاربرد رایج است. کاربرد اول آن که در عهد جدید بسیار استعمال شده به معنی "مجمع ایمانداران مسیحی" است و در حقیقت به جماعت مؤمنان، کلیسا اطلاق می شود. بنابراین مراد از کلیسای قرنتس، مجموعه ی مسیحیان قرنتس و مراد از کلیسای انطاکیه، مجموعه ی مسیحیان انطاکیه می باشد.
پولس در رساله ی اول خویش به قر ...


کلیسا در دانشنامه ویکی پدیا

کلیسا
واژه کلیسا (به یونانی: εκκλησία) به گردهمایی و اجتماع انسان هایی که با یک دیگر جمع شده اند و عقاید مذهبی مشترکی دارند، اشاره می کند اما در اصطلاح به مکان عبادت مسیحیان اطلاق می شود. کلیسای کاتولیک رم، کلیساهای ارتدکس و کلیساهای انگلیکان دارای نظام اسقفی هستند؛ که در آن اختیارات کلیسا در دست اسقفها و روحانیون است. در کلیساهای جماعتی، مرجع نهایی تصمیم گیری در کلیسا جماعت محلی است. در کلیساهای مشایخی سیستم اداره کلیسا از طرف جماعت محلی به هیئت رهبران یا مشایخ واگذار می گردد و تصمیمات از طریق پارلمان و شورا اتخاذ می شود.کلیسای شمعون در شهر حلب در سوریه از قدیمی ترین کلیساهای جهان است.   نمای داخلی یک کلیسا در بلژیک   سالن شبستان کلیسایی در لندن   معماری داخلی یک کلیسا   کلیسا سامبا در تفلیس کشور گرجستان   کلیسا سنت نینو در تفلیس گرجستان
کلیسای سن پتر در واتیکان، کلیسای سامبا در تفلیس، پایتخت گرجستان دومین کلیسای بزرگ جهان، کلیسای سن جان در نیویورک و کلیسای باسیلیسیا در ساحل عاج از بزرگ ترین کلیساهای جهان هستند. ایاصوفیه در استانبول کنونی در سال ۵۳۷ بزرگ ترین کلیسای جهان به شمار می رفت.
با توجه به همزیستی باستانی مسیحیان و ایرانیان زرتشتی و مسلمان، کلیساهای متعددی نیز در خاک ایران بنا شده است. قدیمیترین کلیسای ایران کلیسای ننه مریم یا کلیسای مریم مقدس در ارومیه است. برخی از تاریخ شناسان این کلیسا را دومین کلیسای بزرگ جهان پس از کلیسای «بیت لحم» فلسطین می دانند. کلیسای «ننه مریم» نه نیمکت دارد و نه جای گاهی برای اعتراف و وعظ کشیش. در ورودی به صحن، کم ارتفاع است. به نحوی که هنگام ورود بایستی سر خود را به پایین خم کنی.
کلیسای شمعون در شهر حلب در سوریه از قدیمی ترین کلیساهای جهان است.
کلیسا ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
کلیسا
کلیسا (ساختمان)
کلیسا (خوی)
کلیسا (روستا)
تپه کلیسا
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کلیسا در دانشنامه آزاد پارسی

کِلیسا (church)
(از واژۀ یونانی اِکْلیسیا به معنی «مجتمع») جامعۀ پیروان عیسی مسیح و زیرمجموعه های آن. کلیسا از دیرباز به سه بخش تقسیم شده است: مسیحیان زنده و فعال (مبارزان کلیسا)، مردگانی که در برزخ اند (کلیسای معذب)، و مؤمنانی که مرده و به بهشت رفته اند (فاتحان کلیسا). عیسی وظیفۀ تأسیس کلیسای مسیحی را به پطرسِ حواری سپرد (متی، ۱۶: ۱۸). گفته اند کلیسا با نزول روح القدس در روز پنجاهه (پِنطیکاست)آغاز شد و از آن زمان، مردم دسته دسته بدان پیوستند. همچنین، عنوان کلیسا به کلیساهای انگلستان، ارتدوکس شرقی، و کاتولیک رومی، که هریک خود را یگانه کلیسای واقعی مسیحیت می دانند، اطلاق می شود. کلیسا به این معنی مترادف مذهب است و به سازمان های فرق مختلف مسیحی اطلاق می شود. اما در زبان فارسی واژه کلیسا عموماً به بنا یا عبادتگاه مسیحیان گفته می شود، مثل کلیسای وانک در جلفای اصفهان قره کلیسا در آذربایجان و کلیسای نتردام در پاریس. نیز ← مسیحیت

نقل قول های کلیسا

کلیسا به اجتماع انسان هایی که با یک دیگر جمع شده اند؛ و عقاید مذهبی مشترکی دارند، اشاره می کند اما در اصطلاح به مکان عبادت مسیحیان اطلاق می شود.
• «تجربیاتِ تلخ به من آموخت که معابد حتماً خانهٔ خدا نیستند. ممکن است حتّی محلِّ استقرارِ شیطان باشند. این مکان های دعا ارزشی ندارند، مگر اینکه خدواند متولی آن را دوست داشته باشد. معابد، مساجد و کلیساها را باید ساخت.» ، برگرفته از کتابِ «گزینهٔ گفتارهای گاندی» ترجمه مهشید میرمعزّی، نشر ثالث، سال ۱۳۸۸، ص ۲۱ -> مهاتما گاندی

معنی کلیسا به انگلیسی

abbey (اسم)
صومعه ، کلیسا ، خانقاه ، دیر ، نامکلیسای وست مینستر
church (اسم)
کلیسا
kirk (اسم)
کلیسا ، کلیسای اسکاتلند
bethel (اسم)
کلیسا ، محل پرستش خدا

معنی کلمه کلیسا به عربی

کلیسا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی باقری
کلیسا؛ مذهب CHURCH :[اصطلاح جامعه شناسی] گروه بزرگی از افرادی که به یک سازمان مذهبی رسمی تعلق دارند. این اصطلاح همچنین برای اشاره به مکانی که در آن تشریفات مذهبی اجرا می گردد، به کار برده می شود.
منبع https://rasekhoon.net

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قدیمی ترین کلیسای جهان در کدام کشور است   • قدیمی ترین کلیسای جهان در ارمنستان   • کلیسا در تهران   • کلیسا به انگلیسی   • کلیسا چیست   • کنیسه ها   • بزرگترین کلیسای تهران   • معماری کلیسا   • معنی کلیسا   • مفهوم کلیسا   • تعریف کلیسا   • معرفی کلیسا   • کلیسا یعنی چی   • کلیسا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کلیسا

کلمه : کلیسا
اشتباه تایپی : ;gdsh
آوا : kelisA
نقش : اسم
عکس کلیسا : در گوگل

آیا معنی کلیسا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )