برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1522 100 1
شبکه مترجمین ایران

کلیات علامه ملا محمد محسن فیض کاشانی (دیوان فیض کاشانی)

کلیات علامه ملا محمد محسن فیض کاشانی (دیوان فیض کاشانی) در دانشنامه اسلامی

کلیات علامه ملا محمد محسن فیض کاشانی (دیوان فیض کاشانی)
"کلیات علامه ملا محمد فیض کاشانی" یا دیوان اشعار فیض اثر ملا محسن فیض کاشانی(1091ق) به زبان فارسی است که در بردارنده رباعیات و غزلیات منسوب به فیض کاشانی با تصحیح و شرح و مقدمه مصطفی فیضی کاشانی و همکاری فرزندان وی فائزه و فیروزه فیضی می باشد.
جلد اول کتاب پس از مقدمه به معرفی کامل فیض و آثار و آرای فلسفی وی اشاره می کند و در دو قسمت، رباعیات و غزلیات او را ذکر می کند. جلد دوم کتاب کاملا شامل غزلیات فیض می باشد.
یکی از نوادگان فیض کاشانی که علاقه وافری به وی داشته است، در انتشار و جمع آوری این دیوان چنین می گوید:
چون آثار چاپ نشده شاعر غالبا در توحید و مناجات باری تعالی و تقدّس و نصیحت به اخوان مؤمنین و منقبت آل اطهار پیغمبر گرامی(ص) و تاریخ اجتماعی روزگار اوست که فوق العاده برای شناخت اخلاق و منش و آداب آن عالم و مردم عصر او مفید است، لذا این بنده مصطفی بن مهدی بن ملا حسین بن احمد بن محمد بن صدر الدین محمد بن ابی تراب بن نصیر الدین سلیمان بن علم الهدی محمد بن محمد محسن فیض کاشانی که از احفاد بلافصل شاعرم همیشه در این اندیشه بودم که اگر مجالی دست داد، کلیّات این عالم بزرگوار شیعه حقّه امامیّه علیهم السلام را جامع و حتی المقدور عاری از مسامحات، شرح و به طبع برسانم، بویژه آن که به همراه آن تذکره جامع علما و شعرای خاندان های فیض و ملاصدرا نیز طبع و منتشر نمایم، و بدین منظور قریب سی سال است که در کار جمع مدارک تذکره بوده ام و این وظیفه را بحمد اللّه به پایان رسانیده و تذکره مرقوم آماده طبع و انتشار است.
کلیّاتی تقریبا جامع به اضافه یکی دو رسائل فیض آماده گردیده است؛ امّا هنوز مثنوی های فیض کاملا به دست نیامده و به جز دو مثنوی از وی در این کلیّات نیامده است؛ امّا امتیاز این دیوان بر نسخه های مطبوع -علاوه بر کمی مسامحات- افزونی حداقل چهار هزار بیت قصاید و اشعار دیگر است، به این معنی که در نسخه انتشارات سنایی تقریبا 9000 بیت غزل و رباعی آمده و در نسخه انتشارات شمس قریب 7500 بیت آمده، امّا کلیات -علاوه بر ابیات این دو نسخه- قریب چهار هزار بیت قصاید و غزلیات اضافه دارد و جمعا قریب 13000 بیت می شود. ناگفته نماند که فیض مجموعه اشعار خود را 20000 بیت مرقوم داشته اند. ...

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کلیات علامه ملا محمد محسن فیض کاشانی (دیوان فیض کاشانی)   • مفهوم کلیات علامه ملا محمد محسن فیض کاشانی (دیوان فیض کاشانی)   • تعریف کلیات علامه ملا محمد محسن فیض کاشانی (دیوان فیض کاشانی)   • معرفی کلیات علامه ملا محمد محسن فیض کاشانی (دیوان فیض کاشانی)   • کلیات علامه ملا محمد محسن فیض کاشانی (دیوان فیض کاشانی) چیست   • کلیات علامه ملا محمد محسن فیض کاشانی (دیوان فیض کاشانی) یعنی چی   • کلیات علامه ملا محمد محسن فیض کاشانی (دیوان فیض کاشانی) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کلیات علامه ملا محمد محسن فیض کاشانی دیوان فیض کاشانی

کلمه : کلیات علامه ملا محمد محسن فیض کاشانی (دیوان فیض کاشانی)
اشتباه تایپی : ;gdhj ughli lgh lpln lpsk tdq ;hahkd (nd,hk tdq ;hahkd)
عکس کلیات علامه ملا محمد محسن فیض کاشانی (دیوان فیض کاشانی) : در گوگل

آیا معنی کلیات علامه ملا محمد محسن فیض کاشانی (دیوان فیض کاشانی) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )