برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1526 100 1
شبکه مترجمین ایران

کشف رود

معنی کشف رود در لغت نامه دهخدا

کشف رود. [ ک َ ش َ ] (اِخ ) یکی از شعب هریرود است که سرچشمه ٔ آن نزدیک سرچشمه ٔ اترک در کوههای هزار مسجد است و پس از مشروب کردن رادکان و چناران از شمال مشهد گذشته در پل خاتون به هریرود می ریزد. (از جغرافیای سیاسی کیهان ) :
کشف رود چون رود زرداب شد
زمین جای آرامش و خواب شد.
فردوسی.

معنی کشف رود به فارسی

کشف رود
رودخانه ایست در خراسان که از کوههای بین قوچان و نیشابور سرچشمه میگیرد و پس از گذشتن از خاک طوس وارد رودخانه تجن یا هری رود میشود .

کشف رود در دانشنامه اسلامی

کشف رود
کَشَف رود، رودی دائم در شمال استان خراسان رضوی می باشد. کشف رود در حوضۀ آبریز قره قوم قرار دارد و یکی از ریزابه های هریرود ، در افغانستان ، است. طول آن را ۳۰۰ و ۳۳۰ کیلومتر ذکر کرده اند.
سرچشمۀ آن در هجده کیلومتری جنوب غربی قوچان، نزدیک سرچشمۀ رود اترک ، از دامنۀ سرآخور (ارتفاع ﺣ ۵۲۹، ۲ متر) از رشته کوه هزار مسجد است. به دلیل ریزابه های متعددی که به آن می پیوندد، مکان سرچشمه ها متفاوت ذکر شده است. از جمله، درگزارشی از یک قرن پیش، سرچشمۀ آن نیم بلوک چناران، نزدیک چشمه گیلاس، نوشته شده است. کشف¬رود با جهت شمال¬غربی ـ جنوب¬شرقی، با گذشتن از شهرستانهای قوچان و چناران و دشت مشهد و همچنین افزوده شدن شاخه هایی از دو سو به آن (رجوع کنید به ادامۀ مقاله)، در جنوب مزداوند (مزدوران سابق) وارد درۀ تنگی می شود و پس از خروج از آن، در ناحیۀ مرزی پل خاتون (شهرستان سرخس )، در مرز ترکمنستان به مثابه شاخۀ بزرگ هریرود به آن می پیوندد و هریرود از آن جا با نام تِجِن در ترکمنستان ادامۀ مسیر می دهد. کشف¬رود دشت رسوبی مشهد را به وجود آورده و بستر آن در میان دشت مشهد با کوه های مرتفع احاطه شده و دارای شیب ملایمی است. کف آن از رسوبات دانه ریز، در بخش علیا و سفلا از شن و قلوه سنگ، تشکیل یافته است.
مشخصات آب
کشف¬رود رودخانه ای طغیانی است و میزان آبدهی سالیانۀ آن بین۶۷ تا ۷۲ میلیون متر مکعب در ثانیه است. آب بخش پایاب رود، به دلیل وجود املاح فراوان، در بیش تر مواقع برای هر نوع مصرف نامناسب است. کمیّت و کیفیت آب در حد فاصل مشهد و پل خاتون متفاوت است؛ از مشهد تا لنگرک، آب آن شور اما قابل شرب است و از آن جا تا بغبغو، آب شورتر و غیر آشامیدنی می شود، بعد از آق دربند با پیوستن نهرهای آب شیرین و چشمه های متعدد، کیفیت آب بهتر می گردد، پس از عبور از شورجه دوباره کیفیت آب بد می شود و آب آن شور اما قابل شرب است. به دلیل پوشش گیاهی نامناسبِ اطراف رود، جریانهای سیلابی آن شدید است و خسارات شدیدی به وجود می آورد. عمق آب، بین ۳ر۰ تا یک متر و شیب متوسط آن ۵ر۰% و ارتفاع ریزشگاه حدود ۳۸۰ متر است. قسمت اعظم آب کشف¬رود به مصرف کشاورزی دشت مشهد (وسعت ۴۰۰، ۲ کیلومترمربع) می رسد.
پلهای مسیر رود
کشف¬رود از سرچشمه تا خارج شدن از مرز، بارها راه های اصلی شهرست ...

کشف رود در دانشنامه ویکی پدیا

کشف رود
کَشَف رود، در میان درهٔ کَشَف رود خراسان رضوی جاری است.
منطقه باستانی کشف رود
طول رودخانه کَشَف رود ٢٩٠ کیلومتر است. این رودخانه از آبریزهای جنوبی هزار مسجد و آبریزهای شمالی بینالود سرچشمه می گیرد و پس از عبور از مشهد، در محل پل خاتون سرخس، به رودخانه هریرود می پیوندد و از آنجا به بعد، رودخانه تجن نام گرفته و به سمت ترکمنستان ادامه می یابد و در بیابان قره قوم ترکمنستان فرو می رود.
این رود در حال حاضر به دلیل خشکسالی و احداث سد بر روی سرشاخه های آن خشک شده،فقط در مواقع سیلاب دارای آب است و در طول سال پساب شهری در آن جاری است. برای مهار سیلاب های کشف رود سد شوریجه با حجم مخزن ۲۰۰ میلیون مترمکعب در شهرستان سرخس بر روی این رودخانه با هدف تأمین آب کشاورزی در حال احداث است.
سدهای طرق و کارده و ارداک بزرگ ترین سدها بر روی سرشاخه های کشف رود هستند.
بستر خشک رودخانه کشف رود مربوط به دوره پارینه سنگی در شهرستان سرخس است. این اثر در تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۴۳۰۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
گسل ریوند، گسلی معکوس با راستای خمدار شمال غرب-جنوب شرق است که از جنوب شرق قوچان تا جنوب شرق مشهد امتداد دارد و ۱۶۲ کیلومتر طول دارد؛ سازکار این کسل معکوس است و از نظر لرزه خیزی گسل فعال محسوب می شود.
زمین لرزه ۱۶۷۳ مشهد با بزرگای Ms = ۶٫۶ و شدت I0 = VIII +
زمین لرزه ۱۶۸۷ مشهد با بزرگای Ms = ۵٫۵
زمین لرزه ۱۳۹۶ خراسان رضوی با بزرگای ۶٫۱ گشتاوری
گسل بنیادی کشف رود به موازات کوه های کپه داغ و کناره شمالی دشت مشهد کشیده شده و به روشنی آبرفت های کواترنر دشت را می برد؛ شیب گسل کشف رود به سوی شمال خاوری است.
منطقه باستانی کشف رود ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کشف رود در دانشنامه آزاد پارسی

کَشَف رود
رودخانه ای فصلی در استان خراسان رضوی، با طول ۳۰۰ کیلومتر. از کوه سرآخور، در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی قوچان سرچشمه می گیرد و به سوی شرق جنوبی روان می شود، از شهرستان های قوچان، چناران، مشهد، و سرخس می گذرد و در پل خاتون به هریرود می ریزد. میانگین آبدهی سالیانۀ این رودخانه ۶۷میلیون متر مکعب (اندازه گیری شده در ایستگاه آق دربند) و وسعت حوضۀ آبگیر آن ۱,۶۲۰۰ کیلومتر مربع است. رودخانه های بقمج، گلمکان، کارده، دولت آباد، زُشک، کال طرق، و رود کرتیان به آن می ریزد.

کشف رود را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نقشه رودخانه کشف رود   • رودخانه های مشهد   • کشف رود مشهد   • روستای کشف مشهد   • نقشه کشف رود   • آدرس دره ارغوان مشهد   • افراد معروف مشهد   • پنج دره مشهد   • معنی کشف رود   • مفهوم کشف رود   • تعریف کشف رود   • معرفی کشف رود   • کشف رود چیست   • کشف رود یعنی چی   • کشف رود یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کشف رود

کلمه : کشف رود
اشتباه تایپی : ;at v,n
عکس کشف رود : در گوگل

آیا معنی کشف رود مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )