برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1424 100 1

کربلا

/karbalA/

معنی کربلا در لغت نامه دهخدا

کربلا. [ ک َ ب َ ] (اِخ ) کربلاء :
دفتر پیش آر و بخوان حال آنک
شهره ازاو شد به جهان کربلاش.
ناصرخسرو.
هین مرو گستاخ در دشت بلا
هین مران کورانه اندر کربلا.
مولوی.
گفت دانم کز تجوع وز خلا
جمع آمد رنجتان زین کربلا.
مولوی.
یارب به نسل طاهر اولاد فاطمه
یارب به خون پاک شهیدان کربلا.
سعدی.
تا زائر کربلای عشق تو شدم
از داغ همیشه کربلائی پوشم.
ملاطغرا (از آنندراج ).
رجوع به کربلاء شود.

معنی کربلا به فارسی

کربلا
یکی از شهرهای کشور عراق (بین النهرین ) واقع در کنار رودخانه فرات . این شهر تا سال ۶۱ ه ق . بیابان بوده است . از این زمان ببعد بر اثر شهادت حسین بن علی علیهما السلام در آن محل بتدریج مورد توجه شیعیان آل علی قرار گرفت و پس از بنای مرقد های شهدا متدرجا مرکز جمعیت گردید و امروز یکی از شهرهای زیارتی عراق میباشد که قریب ۶۵٠٠٠ تن جمعیت دارد و در ماههای محرم و صفر و هنگام زمستان بسبب ورود زایران جمعیت شهر گاه به ۱٠٠٠٠٠ تن میرسد . یا وقع کربلا. واقها ایست که میان سپاهیان حسین بن علی ۴ و سپاهیان یزید بن معاویه در محرم سال ۶۱ ه ق .اتفاق افتاد . در این نبرد سپاهیان یزید که بفرماندهی عمر بن سعد می جنگیدند حسین بن علی ( ع ) و یاران وی را بشهادت رساندند و بقایای اهل بیت را نیز باسارت بردند . این واقع در دهم محرم سال مزبور اتفاق افتاده .
( صفت ) منسوب به کربلائ ۱ - اهل کربلائ از مردم کربلا . ۲ - کسی که بزیارت کربلا رفته باشد و لو یک بار . ۳ - عنوانی که روستا ییان و عامه را دهند ۴ - ساخته و پر داخت. کربلا . ۵ - نوعی پارچه ( منسوب بکربلا ) بطرح محرمات که دارا ی دو خط عریض سیاه و سفید است : [ گشت یک شب در میان وصل سهی بالای ما کربلا یی شد لباس تیره بختیها ی ما ] . ( واعظ قزوینی )

کربلا در دانشنامه اسلامی

کربلا
سرزمین کربلا در کرانه غربی رود فرات و در کناره ی دشت، در وسط منطقه رسوبی معروف به سرزمین سواد واقع است.
در شمال غربی این سرزمین شهر انبار، در شرق آن شهر باستانی بابل، در غرب آن صحرای غربی و در جنوب غربی آن شهر حیره، پایتخت منذری ها قرار دارد. کربلا در مرزهای صحرا واقع است و بدویان حجاز و شام برای تامین آذوقه به آنجا روی می آورند و تا گذشته ای نه چندان دور وضع بر همین منوال بوده است.
ریشه لغوی کربلا
لغت شناسان، مورخان و جغرافی دانان در ریشه لغوی واژه کربلا و نیز در اشتقاق و معنای آن اختلاف نظر دارند برخی بر این باورند که این کلمه ریشه ای عربی دارد و عده ای نیز گفته اند که این واژه از ریشه ای غیر عربی برگرفته شده است.
← دیدگاه حموی
در طول تاریخ بر این سرزمین نام هایی اطلاق گردیده است. برخی از این اسامی نام روستاهای مجاور کربلاست که بر این سرزمین نیز اطلاق شده است و برخی دیگر بر اثر گذشت زمان بر کربلا اطلاق شده است که "عموراء" از جمله آنان است.نینوی، (در منطقه کوفه، ناحیه ای است که به آن نینوا گفته می شود؛ کربلا نیز، جزئی از این ناحیه است.) غاضریه، ماریه، عموراء، نواویس، (نواویس جمع کلمه ناووس است. ناووس به گورستان مسیحیان گفته می شده است. پیش از فتوحات اسلامی، در زمین های حدود حرم امام حسین علیه السّلام ، نزدیک نینوا، گورستانی ویژه مسیحیان به همین نام وجود داشته است.) ارض بابل، مشهد الحسین علیه السّلام و کربلاء از جمله نام هایی بوده که به این سرزمین اطلاق شده است. اما اسم "کربلاء" به تدریج و به مرور زمان از لحاظ شیوع و انتشار میان مردم و در تاریخ بر سایر اسامی غلبه یافته و امروزه تنها وارث و باقیمانده نام های دیگر این سرزمین محسوب می شود به قسمی که فعلا این ناحیه، فقط به اسم کربلا شناخته می شود.
نام کربلا در فقه
...
کربلا
خاندان ابن فرات آل ابی الجعد آل ابی الجهم آل ابی ساره آل ابی شعبه آل ابی سبره آل ابی صفیه آل اعین آل حیان تغلبی آل یقطین آل خرسان خاندان بحرالعلوم خاندان ابن نما آل بریدی آل خاقانی آل ثوابه خاندان جواهری خاندان حرزالدین
بابل (دوران باستان) مدائن (دوره ساسانیان) ...


کربلا در دانشنامه ویکی پدیا

کربلا
مختصات: ۳۲°۳۷′۰″ شمالی ۴۴°۰۲′۰″ شرقی / ۳۲٫۶۱۶۶۷°شمالی ۴۴٫۰۳۳۳۳°شرقی / 32.61667; 44.03333مسجد و آرامگاه عباس بن علی   حرم حسین بن علی در سال ۱۹۳۲ میلادی   حرم حسین بن علی در سال ۲۰۰۶ میلادی   یک سرباز آمریکایی در کربلا   عزاداری روز عاشورا در کربلا   میلیون ها شیعه پس از پیاده روی اربعین در حرم حسین بن علی گرد هم می آیند.
۳۲°۲۲′۱۲″شمالی ۴۴°۰۱′۱۲″شرقی / ۳۲٫۳۷۰°شمالی ۴۴٫۰۲۰°شرقی / 32.370; 44.020
کربلا
کَربَلا (به عربی: کربلاء) مرکز استان کربلا، از شهرهای جنوبی کشور عراق، با جمعیت ۵۷۲٬۳۰۰ نفر (۲۰۰۳ م) در ناحیه غربی فرات قرار دارد و فاصله اش تا بغداد ۹۷ کیلومتر است.
عکس کربلا
کربلا، دارای معناها و کاربردهای زیر است.
کربلا (شهر)، نام شهری در کشور عراق است. مرقد حسین، امام سوم شیعیان، در این شهر قرار دارد.
نبرد کربلا، اشاره به نبردی دارد که در روز دهم محرم سال ۶۱ هـ. ق میان سپاه حسین بن علی و سپاه یزید بن معاویه در نزدیکی محلی به نام «کربلا» درگرفت.
کربلا (جاسک)، روستایی از توابع بخش لیردف شهرستان جاسک در استان هرمزگان ایران است.
این روستا در دهستان پی وشک قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۲۶ نفر (۴۶خانوار) بوده است.
کربلا تا کربلا مرثیه ای است به زبان اردو نگاشته سید وحید اختر، شاعر و فیلسوف برجسته هندی.
مرثیه
عاشورا در ادبیات فارسی
کتاب دارای ۸ بخش است و هر بخش از ۱۰۰ بند در قالب مسدس سروده شده است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کربلا در دانشنامه آزاد پارسی

نمایی از حرم مطهر امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع)
(یا: مشهد حسین(ع)) شهری شیعه نشین در عراق، به فاصلۀ ۹۶کیلومتری جنوب غربی بغداد، با ۴۰۲.۵۰۰ نفر جمعیت (۱۹۹۸). زیارتگاه مهم شیعیان و مدفن امام حسین(ع) و برادر و فرزندان اوست. عدۀ زیادی از یاران امام نیز در کربلا شهید شدند که در روایات شیعی به ۷۲ تن معروف اند. در منابع پیش از اسلام از آن جا یاد نشده است و پس از واقعۀ عاشورا محل آن مشهدحسین نامیده شد. محل دفن پیکر بی سر امام حسین حائر بود، که قبرالحسین نام گرفت و به سرعت زائران را به خود جلب کرد. در ۶۵ق سلیمان صرد با یارانش یک شبانه روز در آن جا ماند. ام موسی، مادر خلیفه مهدی، اولین کسی بود که برای مزار امام حسین وقف قرار داد. در ۲۳۶ق متوکل عباسی آرامگاه و ملحقاتش را با خاک یکسان کرد و شخم زد و برای زیارت مقابر مقدس مجازات های شدید وضع کرد. اما باز آرامگاهی گنبددار ساخته شد که حمدالله مستوفی در نزهت' القلوب آن را توصیف می کند. در ۳۶۹ق دَبّاب بن محمدالاسدی، رئیس چند قبیله، کربلا را ویران کرد. در همان سال عضدالدولۀ دیلمی مشهدان (کربلا و نجف) را در تحت حمایت خود گرفت. حسن بن فضل (وفات ۴۱۴ق) بر گرد مزار مطهر مشهدحسین(ع) و مشهد علی(ع) (نجف) دیوار کشید. ملکشاه سلجوقی در ۴۷۹ق از مشهد دیدن کرد. غازان خان در ۷۰۲ق به کربلا رفت و هدایایی گرانبها تقدیم کرد. در زمان غازان (یا پدرش) نهری از فرات به کربلا کشیدند که امروز نهر حسینیه نامیده می شود. شاه اسماعیل صفوی به زیارت کربلا و نجف رفت و سلطان سلیمان قانونی نهر حسینیه را تعمیر و زمین های سوختۀ کربلا را به باغستان مبدل کرد (۹۴۱ق). در ۱۰۳۲ق، شاه عباس کبیر پس از تسخیر بغداد مشهدان را جزو قلمرو ایران درآورد. نادرشاه افشار در ۱۱۵۶ق به زیارت کربلا رفت و دستور طلاکاری گنبد علی(ع) را داد. آقامحمدخان قاجار در اواخر قرن ۱۲ق گنبد و منارۀ امام حسین(ع) را طلاپوش کرد. در ذیحجۀ ۱۲۱۵ق، که زائران کربلا به نجف رفته بودند، ۱۲هزار وهابی به سرکردگی شیخ سعود وارد کربلا شدند و بیش از ۳هزار تن را کشتند، خانه ها و بازارها را غارت کردند، مس زراندود آرامگاه و گنجینه های دیگر را به یغما بردند و بارگاه را ویران کردند. پس از این فاجعه از تمامی جهان شیعه کمک های سیل آسا برای بازسازی به کربلا سرازیر شد. در ۱۲۵۹ق، نجیب پاشا حاکمیت عثمانی را بر ...

نقل قول های کربلا

کَربَلا از شهرهای جنوبی عراق، با جمعیت ۵۷۲٬۳۰۰ نفر (۲۰۰۳ م) در غربِ فرات ، از مراکز زیارتی شیعیان.
• «کربلا قلب پیکره تاریخ است و چشمه نوری که در آیینه جان ما انعکاس یافته است و آیینه اگر «انا الشمس» نگوید، چه گوید؟» بدون منبع -> سید مرتضی آوینی
• در سفر کربلا مقصد عرش الهی است؛ سفری از فرش به عرش؛ یعنی سفر از تعلقات و زخارف دنیا به عالم معنویتِ محض. -> سید عباس موسوی مطلق

ارتباط محتوایی با کربلا

کربلا در جدول کلمات

او را به سبب زیبایی چهره اش | قمر بنی هاشم لقب داده بودند ایشان در 9محرم در کربلا به شهادت رسیدند•
نام کوچکترین فرزند امام سوم شیعیان جهان | حسین بن علی (ع)که در 10 محرم سال 61 هجری در شش ماهگی در کربلا به شهادت رسیدضمنا نفری است که در بین شیعیان به باب الحوایج معروف است
علی اصغر
نوعی بیماری که امام سجاد را از جنگ در کربلا معاف کر
تب

کربلا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ساسان
رنج و ابتلا
مجتبی عیوض صحرا
کرب: ماتم، اندوه،رنج،غم و غصه،ناراحتی،مصیبت،عزا،سوگ-عزاداری،سوگواری
بلا: صدمه،آسیب،گزند،زیان،ضرر،خُسران،خسارت،خَدشه،حادثه ناگوار-امتحان،آزمایش،آزمودن،سنجش
( أحَسِبَ النّاسُ أن یُترَکُوا أن یَقُولُوا آمَنّا و هُم لا یُفتَنُونَ ) >>> آیا مردم می پندارند رها و خلاص می شوند و از آن ها دست می کشیم،همین که می گویند ایمان آوردیم و آزمایش(ابتلا) نمی شوند؟
این واژه کرب و بلا بود ولی به مرور زمان "ب" کرب افتاد(حذف شد) و با بلا ترکیب شد! (( فرایند واجی کاهش ))
نام دیگر آن: نینوا
کربلا یکی از شهرهای بیابانی(صحرایی) عراق بود و نام خاصی نداشت ولی بعد از شهادت امام حسین(ع) و یاران باوفایش،به نام کربلا مشهور شد! تا یادآور حماسه ی بزرگ آنان شود و رنج و مصیبتی که بر آن ها روا داشته شده بود را، از این طریق به همگان نشان دهند.
امام حسین(ع) و یاران دلاورشان، بعد از شهادت؛ آزمایشی را پس دادند تا با این کارشان به جهانیان نشان بدهند که ظلم و ستم از بین رفتنی است! و پویشی جهانی به راه انداختند که هدفشان: دفاع از مظلومان و ستمدیدگان-مبارزه با فساد و اختلاس و رانت(زد و بند) و آقازادگی-وارستگی و آزادگی،امر به معروف و نهی از منکر و... بود.
و شعار پویششان که به گفته ی بزرگان تا ظهور امام زمان فراگیر می شود این بود:
((هَل مِن ناصِرِ یَنصُرَنی؟)) >>> آیا کسی هست که مرا یاری کند؟ یا کیست که مرا همراهی دهد؟
(گویا امام حسین(ع) با شهادتش پویشی به راه انداخت تا همه ی کسانی که خواهان حق هستند، فراخوانَد و ندای حق را به همه ی جهانیان برسانند)
دکتر علی شریعتی: آن هایی که رفتند کاری حسینی کردند و آن هایی که ماندند باید کاری زینبی کنند، وگرنه یزیدی اند!
حسین بیشتر از آب، تشنه لبیک بود ولی افسوس که به جای افکارش،زخم هایش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند!
امام حسین(ع) به خوبی می دانست که در آن زمان غیر از هفتاد و دو نفر کسی به یاریش نمی شتابد بلکه با این شعار می خواست مردم جهان را به این راه دعوت کند!
شعری زیبا از مُلاطُغرا مشهدی:
تا زائر کربلای عشق تو شدم / از داغ، همیشه کربلایی پوشم
امید است که به پویش بزرگ حسینی بپیوندیم، لبیک یا حسین!
مهدی
کربلا در اصل عربی=کرب بلاء=کرب بلاء
کرب به معنای سرزمین و بلاء به معنای صدمه،آسیب و بلا
پس نتیجه می گیریم کربلا=کربلاء=کرب بلاء به معنی سرزمین بلا
علی باقری
کربلا:دشواری ، این کربلا : این دشواری
((گفت دانم کز تَجَوّع وز خلا
جمع آمد رنجتان زین کربلا))
(مثنوی مولوی ، دفتر 3 ، محمد استعلامی ،چاپ اول 1363، ص 229 )

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کربلا اربعین   • شعر کربلا   • کربلا ثبت نام   • دلتنگ کربلا   • تصاویر کربلا   • متن کربلا   • کربلا زنده   • دانشگاه اهل البیت کربلا   • معنی کربلا   • مفهوم کربلا   • تعریف کربلا   • معرفی کربلا   • کربلا چیست   • کربلا یعنی چی   • کربلا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کربلا
کلمه : کربلا
اشتباه تایپی : ;vfgh
آوا : karbalA
نقش : اسم خاص مکان
عکس کربلا : در گوگل

آیا معنی کربلا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )