برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1423 100 1

کامپایلر

کامپایلر در دانشنامه ویکی پدیا

کامپایلر
کامپایلر (به انگلیسی: compiler) برنامه یا مجموعه ای از برنامه|برنامه های کامپیوتری است که متنی از زبان برنامه نویسی سطح بالا (زبان مبدأ) را به زبانی سطح پایین (زبان مقصد)، مثل اسمبلی یا زبان سطح ماشین، تبدیل می کند. خروجی این برنامه ممکن است برای پردازش شدن توسط برنامه دیگری مثل پیونددهنده مناسب باشد یا فایل متنی باشد که انسان نیز بتواند آن را بخواند. به این علت فرودبر نامگذاری شده است که کد با زبان سطح بالا را به کد زبان سطح پایین تبدیل می کند بدون این که در رفتار کد تغییری حاصل شود. به عمل compile کردن فرودش گفته می شود.
توسعه گام به گام برنامه
به کارگیری پارسرهای بازگشتی
استفاده از EBNF جهت تعریف نحو زبان
استفاده از P-Code در جریان تولید کد خروجی قابل حمل
نمایش T-diagram جهت تعارف رسمی
مهم ترین علت استفاده از ترجمه کد مبدأ، ایجاد برنامه اجرایی می باشد. برعکس برنامه ای که زبان برنامه نویسی سطح پایین را به بالاتر تبدیل می کند را مترجم وارون گوییم.
ترجمه کامل کد منبع برنامه ای از یک زبان سطح بالا به کد شیء، پیش از اجرای برنامه را همگردانی یا کامپایل می گویند.
به بیان ساده، کامپایلر برنامه ای است که یک برنامه نوشته شده در یک زبان خاص ساخت یافته را خوانده و آن را به یک برنامه مقصد (Target Language) تبدیل می نماید. در یکی از مهم ترین پروسه های این تبدیل، کامپایلر وجود خطا را در برنامه مبدأ اعلام می نماید.
عکس کامپایلر
یک کامپایلر تابعی، کامپایلری برای یک زبان برنامه نویسی تابعی است. کامپایلر تابعی تغییری در کد منبع ایجاد می کند که آن را به سبک مابعد گذرنده یا فرم نرمال اجرایی تبدیل می کند و لازم است فراخوانی های دم را به درستی بکار بگیرد.
کامپایلر تک گذره (one-pass compiler) به کامپایلری گفته می شود که دقیقاً با یک مرتبه گذر از روی متن داده شده، ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کامپایلر در دانشنامه آزاد پارسی

کامْپایلر (compiler)
برنامه ای که متن نوشته شده به زبان برنامه توسط کاربر را به عنوان ورودی می پذیرد و در خروجی آن را به فرمت قابل اجرا توسط ماشین تبدیل می کند. کامپایلر در واقع برنامه مُبدِّلی است که فایل دریافتی آن با فرمت متن (شامل عبارات قابل خواندن و فهم توسط انسان) بوده و خروجی آن فایلی با فرمت کد اجرایی است. در این فرآیند معنای برنامه عوض نمی شود. کار کامپایلر در رایانه شبیه کار مترجم در زبان طبیعی است.

ارتباط محتوایی با کامپایلر

کامپایلر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کامپایلر   • مفهوم کامپایلر   • تعریف کامپایلر   • معرفی کامپایلر   • کامپایلر چیست   • کامپایلر یعنی چی   • کامپایلر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کامپایلر
کلمه : کامپایلر
اشتباه تایپی : ;hl~hdgv
عکس کامپایلر : در گوگل

آیا معنی کامپایلر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )