برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1569 100 1
شبکه مترجمین ایران

کارلیا

کارلیا در دانشنامه ویکی پدیا

کارلیا
کارلیا (روسی: Карелия) منطقه ای در اروپای شمالی است که برای فنلاند، روسیه و سوئد دارای اهمیت تاریخی است و امروزه میان جمهوری کارلیا و استان لنینگراد در روسیه و کارلیای شمالی و کارلیای جنوبی در فنلاند تقسیم شده است.
مستودون
کارلیا از ساحل دریای سفید تا خلیج فنلاند گسترده شده و دو مورد از بزرگ ترین دریاچه های اروپا را در بر می گیرد؛ دریاچه لادوگا و دریاچه اونگا. باریکه خاکی کارلیا میان خلیج فنلاند و دریاچه لادوگا واقع شده است.
عکس کارلیا
کارلیا ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
کارلیا منطقه ای در شمال روسیه
جمهوری کارلیا یکی از جمهوری های فدراسیون روسیه
جمهوری سوسیالیستی کارلو-فنلاند شوروی نام یکی از جمهوری های اتحاد شوروی (۱۹۴۰ تا ۱۹۵۶)
کارلیای شمالی منطقه ای در فنلاند
کارلیای جنوبی منطقه ای در فنلاند
استان تور (تور کارلیا)
جمهوری کارلیا (به روسی: Респу́блика Каре́лия) یکی از جمهوری های روسیه است کهدر سال ۲۰۱۰ میلادی ۶۴۳٬۵۴۸ نفر جمعیت داشته است. پایتخت این جمهوری، شهر پتروزاودسک است.
Olonets
بلومورسک
پودوژ
پیتکیارانتا
سگژا
سوئویاروی
سورتاوالا
کِم
کوستوموکشا
کوندوپوگا
Lakhdenpokhya
مدوژیه گورسک


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کارلیا در دانشنامه آزاد پارسی

کارِلیا (Karelia)
جمهوری خودمختار در شمال غربی فدراسیون روسیه، در ناحیۀ مرزی فنلاند در غرب. ۱۷۲,۴۰۰ کیلومتر مربع مساحت و ۷۸۰هزار نفر جمعیت دارد (۱۹۹۷). پتروزاووتسک مرکز آن است. این جمهوری پوشیده از جنگل با دریاچه های بسیار است که لادوگا و اونگا بزرگ ترین دریاچه های اروپا به شمار می روند. الوار، مواد شیمیایی، زغال سنگ، مواد معدنی و سنگ تولید می کند. ماهی گیری نیز در این جمهوری رواج دارد. کارلیا از قرن ۱۲م به جمهوری نووگورود تعلق داشت. سوئد و روسیه تا ۱۷۲۱ بر سر جنوب غربی آن اختلاف داشتند و سرانجام پطر کبیر کارلیا را به منزلۀ بخشی از دوک نشین فنلاند ضمیمۀ روسیه کرد. در ۱۹۱۷، فنلاند پس از کسب استقلال از روسیه، بخشی از کارلیا را به دست آورد. بقیۀ آن در ۱۹۲۰ ناحیۀ خودمختار و در ۱۹۲۳ جمهوری خودمختار روسیه شد. پس از مناقشات ۱۹۳۹ـ۱۹۴۰ و ۱۹۴۱ـ۱۹۴۴ بین فنلاند و روسیه، فنلاند ۴۶هزار کیلومتر مربع از کارلیا را به روسیه واگذار کرد. بخشی از این سرزمین ضمیمۀ جمهوری روسیه شوروی شد و بخشی به جمهوری خودمختار کارلیا واگذار شد (۱۹۵۶). جنبش وحدت دوبارۀ کارلیای روسی و فنلاندی در اواخر دهۀ ۱۹۸۰ ظهور کرد. در روسیه تزاری، ناراضیان سیاسی را به کارلیا تبعید می کردند. در ۱۹۴۰، که اتحاد شوروی به برزخ کارلیایی در شمال سن پترزبورگ حمله کرد، حدود ۴۰۰هزار کارلیایی به فنلاند پناه بردند. در ۱۹۴۶، جمهوری شوروی سوسیالیستی کارِلو ـ فنلاند تأسیس شد، اما در ۱۹۵۶ بخش بزرگی از جمهوری به وضعیت سابق خود، به منزلۀ جمهوری خودمختار شوروی سوسیالیستی، بازگشت.

کارلیا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کارلیا   • مفهوم کارلیا   • تعریف کارلیا   • معرفی کارلیا   • کارلیا چیست   • کارلیا یعنی چی   • کارلیا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کارلیا

کلمه : کارلیا
اشتباه تایپی : ;hvgdh
عکس کارلیا : در گوگل

آیا معنی کارلیا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )