برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1563 100 1
شبکه مترجمین ایران

چکسلواکی

معنی چکسلواکی در لغت نامه دهخدا

چکسلواکی. [ چ ِ ک ُ ل ُ ] (اِخ ) از کشورهای کوهستانی اروپای مرکزی واقع بین آلمان و لهستان و اتریش و مجارستان و روسیه که دارای 128000 هزارگز مربع مساحت و 12 ملیون و 500 هزار تن جمعیت است. این کشور حکومت جمهوری دارد. و پایتخت آن پراها(پراگ ) است و شهرهای معتبر و صنعتی این کشور «برنو» و «پیلسن » و براتیسلاوا نام دارند. این مملکت کشوری است فعال که پایه ٔ اقتصاد آن بر کشاورزی و صنعت استوار شده. محصول گندم ، چغندرقند و کتان و شاهدانه و دیگر فرآورده های کشاورزیش بسیار و به حد وفور است. منابع زغال سنگ و لینییت وآهن و مس و نقره و اورانیوم دارد و در صنعت ذوب فلزات و فلزکاری و اسلحه سازی و نیز در صنایع مکانیکی ازقبیل ساخت اتومبیل و سایر وسایل نقلیه ٔ موتوری و ماشین های نساجی و چرم سازی قوی و نیرومند و پرمایه است و در ردیف ممالک صنعتی درجه ٔ اول اروپا قرار دارد.

چکسلواکی در دانشنامه ویکی پدیا

چکسلواکی
چـِکُسْلُواکی نام کشوری بود که از ۱۹۱۸ تا ۱۹۹۲ در اروپای شرقی وجود داشت و سپس به دو کشور جمهوری چک و اسلواکی تقسیم شد. این کشور در پایان جنگ جهانی اول با فروپاشی امپراتوری اتریش-مجارستان از اتحاد چهار منطقه موراویا، بوهم، اسلواکی و بخشی از روسینیای کارپات تشکیل شد.چکسلواکی پس از جنگ جهانی اول از چهار منطقه بوهم، موارویا، اسلواکی و روسینیا تشکیل می شد   چکسلواکی پس از جنگ جهانی دوم از دو جمهوری چک و اسلواکی تشکیل می شد
در جنگ جهانی دوم این کشور به تصرف آلمان درآمد و بعد از جنگ استقلال خود را بازیافت، هر چند بخش شرقی آن روسینیا به شوروی ملحق شد. مساحت این کشور در سال ۱۹۲۱ در ابتدای تأسیس خود ۱۴۰٫۴۶۶ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۳ میلیون و ۶۰۷ هزار نفر بود. در سال ۱۹۹۳ پیش از تقسیم مسالمت آمیز ۱۲۷٬۹۰۰ کیلومترمربع مساحت و ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت داشت.
بوهم و موراویا که بخش غربی چکسلواکی را تشکیل می دادند تا پیش از آن بخشی از اتریش بوده و از مراکز صنعتی اروپا به شمار می رفتند. اکثریت مردم این منطقه را چک ها به همراه اقلیت قابل توجه آلمانی زبان ها تشکیل می دادند. در حالی که نیمه شرقی این کشور که از اسلواکی و روسنیا تشکیل می شد منطقه ای کوهستانی و کمتر توسعه یافته بود.
این کشور جامعه ای چندقومیتی و چندزبانی داشت. در سال ۱۹۲۱ حدود ۵۰ درصد کشور را چک ها، حدود ۱۶ درصد اسلواک ها، بیش از ۲۲ درصد آلمانی، بیش از ۵ درصد مجار، حدود ۴ درصد روسینیایی (از اقوام اسلاو نزدیک به اوکراینی ها)، بیش از ۱ درصد یهودی و کمتر از ۱ درصد لهستانی بودند.
عکس چکسلواکی
چکسلواکی ۱۹۶۸ (به انگلیسی: Czechoslovakia 1968) فیلمی ۲۲ دقیقه ای به کارگردانی دنیس سندرز و رابرت م. فرسکو محصول کشور ایالات متحده آمریکا است.
فهرست فیلم های دنیس سندرز و رابرت م. فرسکو
سیارک ۲۳۱۵ (به انگلیسی: 2 ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های چکسلواکی

چکسلواکی، چِک - اُسلواکی کشوری مستقل در اروپای مرکزی بود که از اکتبر ۱۹۱۸ هنگامی که استقلال خود را از امپراتوری اتریش-مجارستان اعلام کرد، تشکیل یافت و تا زمانی که در ۱ ژانویه سال ۱۹۹۳ به جمهوری های چک و اسلواکی به طور مسالمت آمیز انحلال یافت، وجود داشت.
• «پرچم :پرچم چکسلواکی از سه رنگ سفید و قرمز و آبی تشکیل شده که رنگ آبی در آن به شکل مثلقی در سمت چپ پرچم رنگ های سفید و قرمز را قطع می کند. رنگ سفید و قرمز نشانهٔ وحدت بوهم و موراوی است، این رنگ ها از قرن سیزدهم سمبل این دو ناحیه بوده اند. مثلث آبی رنگ در این پرچم نشانهٔ ناحیهٔ تپهٔ ماهوری اسلواکی است.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

چکسلواکی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی چکسلواکی   • مفهوم چکسلواکی   • تعریف چکسلواکی   • معرفی چکسلواکی   • چکسلواکی چیست   • چکسلواکی یعنی چی   • چکسلواکی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی چکسلواکی

کلمه : چکسلواکی
اشتباه تایپی : ];sg,h;d
عکس چکسلواکی : در گوگل

آیا معنی چکسلواکی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )