برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1679 100 1
شبکه مترجمین ایران

پیشاور

/piSAvar/

معنی پیشاور در لغت نامه دهخدا

پیشاور. [ وَ / وُ ] (اِخ ) پشاور. پیشاوور. شهرمعروف ناحیت پنجاب به پاکستان. شهری است از پاکستان غربی واقع در ایالت شمال غربی در سرحد افغان و دارای موقع نظامی مهم و 125 هزار سکنه. رجوع به کلمه ٔ برشاور در جهانگشای جوینی ج 2 ص 140 و حاشیه ٔ آن و کلمه ٔپور و شاپور در کتاب رودکی تألیف نفیسی ج 1 ص 168 شود. شهری بر سر شاهراه فلات ایران بجلگه ٔ هند شمالی و از مراکز مهم نشر زبان و ادبیات فارسی در دوره های بعد از اسلام. شهری در منتهای شمال شرقی خطه ٔ پنجاب نزدیک سرحد افغانستان ، روی نهر کابل و در 220 هزارگزی شهر کابل. این شهر مدت مدیدی جزء افغانستان و مرکز ایالت نیمه مستقلی بوده است. (از قاموس الاعلام ترکی ).

معنی پیشاور به فارسی

پیشاور
یکی از شهرهای معروف پاکستانمرکزایالت افغان که متجاوزاز ۲۷۳٠٠٠ تن جمعیت دارد.این بر سرشاهراه نجد ایران بجلگه هند شمالی واقع و یکی از مراکز مهم نشر زبان و ادبیات فارسی در ادوار بعد از اسلام است.
دانشگاه دولتی در شهر پیشاور (پاکستان) که در آن زبان و ادبیات فارسی تدریس میشود و از شعب آنست : (( مدرسه اسلامیه )) ( که در آن دروس دینی اسلامی آموخته میشود ) و (( فرهنگستان پشتو )) ( پشتو اکیدمی ) ( که در آن راجع بزبان پشتو تحقیقات میکنند ) .

پیشاور در دانشنامه اسلامی

پیشاور
پیشاوَر، مرکز ایالت سرحدی شمال غربی پاکستان می باشد.
این شهر با ۷۷۳، ۲۱۸، ۱ تن جمعیت (۱۳۸۴ش/۲۰۰۵م) در °۳۴ و ´۱ عرض شمالی و°۷۱ و ´۳۳ طول شرقی در ۲۴ کیلومتری دهانۀ شرقی تنگۀ خیبر بر کرانۀ غربی رودخانۀ «بارا» از شاخابه های رودخانۀ کابل در شمال غربی پاکستان جای دارد
بخش قدیمی و امروزی پیشاور
شهر پیشاور از دو بخش قدیمی و امروزی تشکیل شده است. بخش قدیمی آن که دارای ۲۰ دروازه است، به سبک شهرهای پرجمعیت آسیای مرکزی است و خانه هایی از خشت با کوچه های تنگ و پرپیچ و خم دارد. بخش نوساز شهر که در واقع یک منطقۀ نظامی است، دارای خانه هایی بزرگ و خیابان هایی منظم و مشجر است و تأسیساتی متعلق به نیروی هوایی ارتش پاکستان در آن قرار دارد. پیشاور یکی از شهرهای زیبا و خوش آب و هوای پاکستان است. هوای شهر اگرچه در تابستان گرم و در زمستان نسبتاً سرد است، اما چنان نیست که برف ببارد و سرمای آن قابل تحمل است.
معرفی اجمالی
جمعیت پیشاور از دو گروه عمدۀ قومی پشتوها (که اکثریت جمعیت شهر را تشکیل می دهند) و پیشاوری ها (که از مردمان بومی این منطقه هستند) تشکیل شده است. افزون بر این دو گروه قومی، اقوام تاجیک، هزاره و همچنین کولی ها نیز در این شهر به سر می برند. بیشتر مردم این شهر به زبان پشتو سخن می گویند؛ در عین حال، زبان های فارسی، هندکو، پنجابی و اردو نیز در پیشاور گویشورانی دارد. مردم پیشاور مسلمان، و پیرو مذاهب تسنن و تشیع هستند. در این شهر گروهی صنعتگر ماهر در دکه های کوچک به ساختن ظروف مسی، دست بند، گوشواره و دیگر زیورآلات می پردازند. منسوجات ابریشمی و کتانی، فرآورده های غذایی، تولید کفش و سفالگری عمده ترین محصولات صنعتی این شهر است.
پیشینۀ تاریخی
...
پاسخ به شبهات در شب های پیشاور، توسط نیره سادات صانعی و سید حسن صانعی در پاسخ به ایرادات و سؤالات متفرقه ای که پیرامون عقاید و تفکرات شیعه مطرح است، در یک جلد، به زبان فارسی تهیه و تنظیم شده است.
نوشتار حاضر با بهره گیری و تأثیرپذیری از کتاب ارزشمند «شب های پیشاور» فراهم آمده و ضمن پاسخگویی مستدل و م ...

پیشاور در دانشنامه ویکی پدیا

پیشاور
پیشاوُر (در زبان پشتو: پښور، در اردو: پشاور) پایتخت استان مرزی شمال غربی کشور پاکستان است.
پېښور
.mw-parser-output .nastaliq{line-height:200%;font-size:150%;font-family:IranNastaliq,"Urdu Emad Nastaleeq","Noto Nastaliq Urdu","Urdu Typesetting","Jameel Noori Nastaleeq","Nafees Nastaleeq","Nafees Nastaleeq v1.01",Nafees,"Pak Nastaleeq","PDMS_Jauhar",sans-serif;text-justify:inter-word;font-weight:normal}.mw-parser-output .nastaliq .b{text-justify:inter-word}پشاور
پشور
شهر پیشاور در کناره گردنه معروف خیبر قرار دارد و مرکز بازرگانی، سیاسی و فرهنگی مناطق مرزی و پشتون نشین پاکستان بشمار می آید.در کتیبه کعبه زرتشت شاپور یکم این شهر را جز قلمرو ایران می خواند.
شهر پیشاور با قدمتی طولانی و باستانی، حدود ۲۰ کیلومتر طول و ۱۰ کیلومتر عرض از جمله شهرهای مهم پاکستان می باشد. فاصله این شهر تا پایتخت ۱۷۰ کیلومتر می باشد. پیشاور به شهر گل ها نیز معروف است و در هر چهار فصل سرسبز و دارای گل های متنوع است. این شهر در دهانه ورودی دره خیبر که شاهراه قدیمی ارتباط آسیای میانه به شبه قاره هند است واقع شده است.
شهر پیشاور از دو بخش قدیمی و امروزی تشکیل شده است. بخش قدیمی آن که دارای ۲۰ دروازه و به سبک شهرهای پرجمعیت آسیای میانه ساخته شده خانه هایی از خشت با کوچه های تنگ و پرپیچ و خم دارد. بخش نوساز شهر که در واقع یک منطقهٔ نظامی است، دارای خانه هایی بزرگ و خیابان هایی منظم و پردرخت است و تأسیساتی متعلق به نیروی هوایی ارتش پاکستان در آن قرار دارد.
عکس پیشاور
بخش پیشاور (انگلیسی: Peshawar Division) یکی از بخش های پاکستان در ایالت خیبر پختونخوا بود که در اصلاحات انجام گرفته در سال ۲۰۰۰، ساختار بخش در پاکستان حذف گردید. اما در سال ۲۰۰۸ مجدداً بازگردانده شد. ناحیه های آن عبارت بودند از:
شهرستان چهارسده
شهرستان نوشهره
ناحیه پیشاور
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پیشاور در دانشنامه آزاد پارسی

پیشاوَر
دانشکده اسلامیه، پیشاوَر
مرکز استان سرحدی شمال غربی، در پاکستان، به فاصله ۱۸کیلومتری شرق گردنۀ خیبر، نزدیک رود بارا. جمعیت آن ۹۸۸هزار نفر است (۱۹۹۸). پیش از تجزیۀ شبه قارۀ هند بخشی از هند مسلمان بود. رود سند آن را از پنجاب و هزاره جدا، و گردنۀ خیبر آن را به افغانستان متصل می کند. در ادبیات کهن سانسکریت و آثار استرابو، آریان، و بطلیموس به این شهر اشاره شده است. نام کنونی آن واژه ای فارسی و به معنی مرز است. پیشاور زمانی بخشی از سلطنت بودایی قندهار بود. در عهد غزنویان اسلام در آن جا رواج یافت. در ۵۷۵ق به دست غوریان افتاد و ۴۰ سال بعد چنگیزخان مغول آن را ویران کرد. در قرن ۱۲ق نادرشاه، و در اوایل قرن ۱۹ سیک ها این شهر را اشغال کردند. در ۱۸۴۹، بریتانیا پنجاب و پیشاور را تصرف کرد. پیشاور تا تأسیس استان سرحدی شمال غربی، بخشی از پنجاب بود. بناهای مهم آن عبارت اند از قلعۀ بالاحصار و مسجد مهابات. دانشگاه پیشاور از بزرگ ترین دانشگاه های پاکستان است. ساکنان این شهر مسلمان و اکثراً پاتان اند.
شهر تاریخی پیشاور در دوره کوشان با نام پوروشاپورا شناخته می شد.

پیشاور را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شبهای پیشاور صوتی   • دانلود کتاب شبهای پیشاور به صورت pdf   • روزهای پیشاور   • شب های پیشاور mp3   • دانلود کتاب شبهای پیشاور برای اندروید   • خرید کتاب شبهای پیشاور   • متن کتاب شبهای پیشاور   • نویسنده کتاب شبهای پیشاور   • معنی پیشاور   • مفهوم پیشاور   • تعریف پیشاور   • معرفی پیشاور   • پیشاور چیست   • پیشاور یعنی چی   • پیشاور یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پیشاور

کلمه : پیشاور
اشتباه تایپی : ~dah,v
آوا : piSAvar
نقش : اسم خاص مکان
عکس پیشاور : در گوگل

آیا معنی پیشاور مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )