برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1357 100 1

پولیپ

/polip/

معنی پولیپ به فارسی

پولیپ
( اسم )ایجاد نسج مخاطی اضافی در درون حفره های طبیعی بدن بکشل غده یا تومورهای کروی یا بیضوی شکل باندازه های مختلف از یک وزن تا یک سیب . گاهی ممکنست که این پولیپها مشی بد خیمی گیرند و ایجاد غده های سرطانی کنند. یا پولیپ بینی . غده و پولیپی که در داخل حفر. بینی از رشد غیر طبیعی مخاط داخلی آن بوجود آید بواسیر لحمی بینی . یا پولیپ رحم . پولیپی که در داخل رحم از رشد غیر طبیعی مخاط آن بوجود می آیدبچه خور بواسیر لحمی رحم . یا پولیپ گوش . پولیپی که در داخل گوش میانی یا داخلی و یا مجرای گوش خارجی تولید شود بواسیر لحمی اذن .

معنی پولیپ در فرهنگ معین

پولیپ
(پُ) [ فر . ] (اِ.) = پلیپ : تومور پایه داری از بافت های تازه نمو کرده است که خصوصاً در غشاهای مخاطی مانند بینی ، مثانه ، معده ، رودة بزرگ یا رحم پدید می آید. اغلب خوش خیم است اما ممکن است بدخیم شود.

معنی پولیپ در فرهنگ فارسی عمید

پولیپ
برآمدگی گوشتی در غشای مخاطی معده، رودۀ بزرگ، مثانه، رحم، یا بینی که ممکن است سبب تولید سرطان شود.

پولیپ در دانشنامه ویکی پدیا

پولیپ
پولیپ که به صورت پُلیپ (به انگلیسی: Polyp) نیز نوشته می شود، به صورت رشد غیرطبیعی توده های خوش خیم در جدار اعضای بدن تعریف می شود مانند پولیپ روده، معده، بینی و پولیپ رحم. پولیپ، سرطان نیست ولی سرطان می تواند منشا آن باشد. منشا اولیه پولیپ غشای مخاطی است که با یک ساقه به بافت اصلی متصل است.
سندرمهای پولیپوزیز
پولیپ بینی
پولیپ روده بزرگ معمولاً بعد از سن ۵۰ سالگی شایع است. به نظر می رسد که در صورت وجود پولیپ های متعدد شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ افزایش می یابد.
پولیپ بینی اغلب به دنبال حساسیتهای مزمن و در دوران نوجوانی یا جوانی ایجاد می شود و در صورت ایجاد مشکلات تنفسی باید جراحی شود.
عکس پولیپ
پولیپ بینی (به انگلیسی: Nasal polyp) توموری غیر سرطانی است که از غشاء مخاطی بینی و سینوس ها به طور غیرعادی رشد کرده و با ایجاد حجم در مجرای بینی باعث مشکلات تنفسی می شود. از علل بروز پولیپ می توان به عوامل آلرژی، عفونت ها، و بیماری نادر فیبروز کیستیک اشاره نمود.
پولیپ بینی تودهٔ خاکستری و گاهی بی رنگی است که معمولاً از مخاط سینوس ها و گاهی از خود بینی منشأ می گیرد. در غالب موارد پولیپ های بینی پایه دار و متعدد بوده و در داخل هر دو بینی ظاهر می شوند هر چند که ممکن است فقط در یک بینی و به طور منفرد نیز دیده شود. ظاهر پولیپ های بینی شبیه دانه های انگور است. اگر پزشک با وسیله ای این پولیپ ها را لمس کند، متحرک هستند یعنی با لمس می توان آن ها را جابجا کرد و لمس آن ها دردناک نیست. در مواردی که پولیپ خیلی بزرگ شود از سوراخ بینی نیز قابل رویت است و گاهی می تواند از پشت بینی وارد حلق شود و اگر بیمار دهانش را باز کند در داخل حلقش قابل رویت باشد.بزرگ شدن پولیپ و به دنبال ان عدم تنفس صحیح از راه بینی باعث رنجش خاطر شخص هنگام خوردن وآشامیدن و حتی صحبت کردن می شود
علت ایجاد پولیپ بینی کاملاً مشخص نیست اما بدون شک التهابات و عفونتهای مزمن داخل بینی از عوامل اصلی پیدایش پولیپ بینی هستند. پولیپ بینی معمولاً به دلیل آلرژی بینی ایجاد می شو ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پولیپ در جدول کلمات

پولیپ های دریایی
گلسانان
پولیپ های دریایی که با اندازه های کوچک و بزرگ یافت میشوند
گلسانان

پولیپ را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

فاطمه
پولیپ. (واژۀ انگلیسی «polyp»، پالیپ، همچنین «polype»، که سرچشمه اش واژۀ فرانسوی قدیم «polipe» است از واژۀ لاتینی «polypus») الف. (پزشکی) یک رشد غیر طبیعی ِ (ولی معمولاً خوش خیم) ساقه دار در غشاء مخاطی.* برای اطلاعات بیشتر، رجوع شود به مقالۀ Polyp در دانشنامۀ ویکی پدیای انگلیسی. ب. (زیست شناسی) یکی از دو نوع در رده بندی «گزنه وارها» (انگلیسی: «Cnidaria»، کنیداریا^). برای اطلاعات بیشتر، رجوع شود به مقالۀ Polyp در دانشنامۀ ویکی پدیای انگلیسی.
* رجوع شود به مقالۀ غشاء مخاطی (انگلیسی: «mucous membrane») در دانشنامۀ ویکی پدیای فارسی.
^ رجوع شود به مقالۀ کنیداریا در دانشنامۀ ویکی پدیای فارسی و مقالۀ Cnidaria در دانشنامۀ ویکی پدیای انگلیسی.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• پولیپ روده چیست   • پولیپ حنجره   • درمان پولیپ رحم   • پولیپ معده   • پولیپ صفرا   • درمان گیاهی پولیپ رحم   • پولیپ بینی   • عکس پولیپ رحم   • معنی پولیپ   • مفهوم پولیپ   • تعریف پولیپ   • معرفی پولیپ   • پولیپ چیست   • پولیپ یعنی چی   • پولیپ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پولیپ
کلمه : پولیپ
اشتباه تایپی : ~,gd~
آوا : polip
نقش : اسم
عکس پولیپ : در گوگل

آیا معنی پولیپ مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )