برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1618 100 1
شبکه مترجمین ایران

پشتو

/paStu/

معنی پشتو در لغت نامه دهخدا

پشتو. [ پ َ / پ ُ ] (اِخ ) یا پختو نام لهجه ای در افغانستان و آن شعبه ای است از زبانهای ایرانی. (دائرةالمعارف اسلامی ج 1 ص 152). پشتو ظاهراً از لفظ پشتون یا پختون آمده است که نام قبیله ای از آریاهای ایرانی است . آقای عبدالحی حبیبی آورده اند:...این زبان اصلا جزء زبانهای هندواروپائی است و با زبانهای قدیم آریائی مانند سانسکریت و زندقرابت مستقیم دارد... این زبان منسوب به قوم پشتون است لفظ پشتون در ریگویدا پکهت آمده و با نام بخدی ، بختی که در کتاب اوستا برای باختر و بلخ ذکر شده ربط دارد. هرودوت مورخ یونانی آنرا پکتیس و پکتویس و سرزمین آنها را پکتیکا ذکر کرده و بطلمیوس هم آنرا پکتین نوشته است پس نام پشتو از همان پکهت - پکتویس -پکتین ساخته شده و پشتو و پختو تلفظ میشود... در پشتو سی حرف موجود است که بیست و شش حرف آن صامت و چهار مصوت است. آثار ادبی پیش از اسلام این زبان بدست نیامده ولی بعد از قرن اول هجری اشعار و منظوماتی موجود است که بر حیات ادبی این زبان در اوائل اسلام دلالت میکند. کتاب پته خزانه (گنجینه ٔ پنهان ) که بسال 1142هَ. ق. 1729 م. در قندهار نوشته شده باستناد کتب قدیمه ٔ پشتو برخی از منظومات و اشعار پشتو را که به قرن دوم هجری تعلق دارد نقل کرده است. شعرای قدیم پشتوکه اشعارشان تاکنون بدست ما رسیده بقرار ذیل است :
قدیم ترین شاعر پشتو که یک منظومه ٔحماسی او را مؤلف کتاب پته خزانه به استناد تاریخ سوری نقل کرده امیر کرور پسر امیر پولاد سوری است که بسال 139 هَ. ق./ 756 م.در مندش غورامیر بود و بسال 154 هَ. ق./ 770 م. درجنگلهای پوشنج هرات مرده است. دیگر از شعرای قدیم که اشعار وی را پته خزانه از کتاب لرغونی پشتانه یعنی افغانهای قدیم نقل کرده ابومحمد هاشم بن زیاد السروانی بستی است که بسال 223 هَ. ق./ 837 م. در سروان هلمند متولد شد وی بزبان پشتو کتاب دسالووزمه یعنی نسیم ریگستان را نوشته است. دیگر از شعرای قدیم پشتو شیخ رضی لودی برادرزاده ٔ شیخ حمید لودی پادشاه ملتان است که در حدود سال هزار مسیحی میزیست. شعرای دیگر که پیش از سال هزار مسیحی درگذشته اند بقرار ذیل اند بیتنی در حدود سال هزار مسیحی ، اسماعیل سربنی در حدودسال هزار مسیحی ، شیخ اسعد سوری شاعر دربار سوریهای ...

معنی پشتو به فارسی

پشتو
لهجه و زبانی درافغانستان و آن شعبه ایست از زبانهای ایرانی و ظاهرااز پشتون (پختون) ( نام قوم ساکن افغانستان ) ماخوذ است . این زبان با سنسکریت و اوستا قرابت دارد.الفبای پشتو ماخوذ ازالفبای فارسی در هند">فارسی ( نستعلیق ) است .
( اسم ) مرطبان سفالین بستوق بشتو بستوی ترشی و غیره.
نام کوهی در سدن رستاق
[ گویش مازنی ] /pashtoo/ پستوی خانه
لهجه ای در افغانستان و شعبه ایست از زبانهای ایرانی

معنی پشتو در فرهنگ معین

پشتو
(پَ تُ) (اِ.) از زبان های ایرانی شرقی که بیشتر در باختر و جنوب افغانستان و شمال باختری پاکستان رواج دارد.

معنی پشتو در فرهنگ فارسی عمید

پشتو
زبان بومی مردم افغانستان که شعبه ای از زبان فارسی و مخلوط از لغات فارسی و عربی و هندی است و با الفبای فارسی نوشته می شود.

پشتو در دانشنامه اسلامی

پَشْتو، اَدَبیّات، ادبیات پشتو متشکل از دو بخش است: نخست ادبیات شفاهی یا مردمی (فولکلور) و دیگر ادبیات علمی و مکتوب.
ادبیات مردمی و شفاهی پشتو بسیار غنی است و انواع گوناگون دارد که از آن جمله است: کیسه (قصه، افسانه)، چیستان، مَثَل (مثل)، لَنْدَی (به معنای کوتاه و همانند هایکو در ژاپنی)، لوبه (بازی)، چاربیته (چهاربیتی)، بگتئی، نمیکئی، بدل، اَلّاهو (لالایی)، رباعی، ناری (نعره)، ساندی، سندری (سرود و ترانه) و غزل. برخی از پژوهش گران پیشینه گونه هایی از ادب شفاهی پشتو (مثلاً لندی) را به عصر وداها می رسانند. گونه هایی از ادبیات مردمی پشتو در سده حاضر گردآوری و چاپ شده است (لندی، کابل، ۱۳۶۳ش).
ادبیات مکتوب
درباره ادبیات مکتوب، برخی ۳ جمله مذکور در کتیبه سنگی داریوش (سده ۵ق م) را به زبان پشتو دانسته اند. برخی از تذکره نگاران مطالب این کتیبه را موزون و آن را در بحر خفیف می دانند.صورت اصلی کتیبه و برابر آن به زبان پشتو چنین است:صورت اصلی: نی اریکه آهم، نی دروغنه آهم، نی زورکره آهمصورت پشتو: نی اریکی اوم، نی دروغژن اوم، نی زور کرده اومترجمه فارسی: نه بدخواه بودم، نه دروغزن بودم، نه زورکار بودم.
← کتاب پَتَه خزانه
در پاکستان گشایش آکادمی پشتو و انجمن های ادبی، پژوهش در تاریخ زبان پشتو، حروف چینی و ماشین نویسی با الفبای پشتو، تألیف فرهنگ های دوزبانه و نهضت ترجمه به تقویت زبان پشتو کمک کرده است. همچنین بررسی ها و تحقیقات خاورشناسان روسی، آلمانی، انگلیسی، فرانسوی و نروژی برای پشتو شهرت جهانی آورد.
پشتو در افغانستان
...

پشتو در دانشنامه ویکی پدیا

پشتو
پشتو ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد.
پشتو ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد.
ادبیات پشتو
الفبای پشتو
زبان پشتو
پشتو (رودان)، روستایی از توابع بخش رودخانه شهرستان رودان در استان هرمزگان ایران است.
این روستا در دهستان مسافرآباد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۳۹ نفر (۲۸خانوار) بوده است.
مختصات: ۲۸°۰۳′۰۹″ شمالی ۵۲°۰۳′۳۹″ شرقی / ۲۸٫۰۵۲۵۰°شمالی ۵۲٫۰۶۰۸۳°شرقی / 28.05250; 52.06083
دهیاری های ایران، روستای پشتو
پشتو روستایی از توابع بخش ریز شهرستان جم استان بوشهر در جنوب ایران.
این روستا در دهستان ریز قرار دارد و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۷۹۸ نفر (۱۹۴ خانوار) است.
پشتو (به انگلیسی: Pashto) یک شهرک و شورای اتحادیه در پاکستان است که در خیبر پختونخوا واقع شده است.
فهرست شهرهای پاکستان
آثار ادبی پیش از اسلام زبان پشتو بدست نیامده ولی بعد از قرن اول هجری اشعار و منظوماتی موجود است که بر حیات ادبی این زبان در اوائل اسلام دلالت می کند. کتاب پته خزانه (گنجینهٔ پنهان) که بسال ۱۱۴۲ ه‍. ق. ۱۷۲۹ م. در قندهار نوشته شده باستناد کتاب های قدیمی پشتو برخی از منظومات و اشعار پشتو را که به قرن دوم هجری تعلق دارد نقل کرده است. در طی قرون متمادی پشتو تنها در گفتار بکار می رفته و آثار ادبی به این زبان بسیار اندک بوده است. تنها از سی چهل سال پیش بود که دولت افغانستان پش ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پشتو در دانشنامه آزاد پارسی

پَشتو
از زبان های هندواروپایی در شاخۀ ایرانی و یکی از دو زبان رسمی افغانستان. این زبان عمدتاً در نیمۀ شرقی افغانستان، به ویژه از جلال آباد تا قندهار و نیز در بخش های غربی و شمالی افغانستان و همچنین در استان شمال غربی پاکستان، در منطقه ای از جنوب و بخش هایی از پنجاب و بلوچستان پاکستان تا کویته سخنگو دارد. پشتو، در ۱۹۳۶ با توجه به این که زبان مادری حدود ۵۰ درصد جمعیت افغانی بود، در کنار دری، زبان رسمی افغانستان اعلام شد. در شمال غربی پاکستان حدود ۷۰ درصد جمعیت، منطقه ای از چترال در شمال و هزاره در شرق به این زبان سخن می گویند. در منطقۀ مرزی شمال پاکستان مانند کویته و لورالای زبان غالب محسوب می شود. پشتو زبان پشتون هاست که در افغانستان سکونت دارند. خط پشتو همچون فارسی و عربی است، هرچند چند حرف آن در خط عربی و فارسی وجود ندارد. گاه اصطلاح پشتو تنها در گویش ملایم تر، یعنی گویشی که آواهای š «ش» و ž «ژ» را حفظ کرده، اطلاق می شود که در افغانستان به کار می رود، در صورتی که گویش دیگر که در بخش هایی از پاکستان رواج دارد و آواهای سخت «خ» و «غ» را نگه داشته است، به پختو معروف است. پشتو دومین زبان ایرانی نو پس از فارسی است که از قرن ۱۰ق دارای ادبیات غنی شفاهی و مکتوب بوده است. گویش های پشتو را می توان به چهار گروه تقسیم کرد: ۱. گروه جنوب غربی شامل قندهاری؛ ۲. گروه شمال غربی رایج در کابل، مانند غلزایی مرکزی؛ ۳. گروه جنوب شرقی شامل بَنوّچی، وزیری؛ ۴. گروه شمال شرقی رایج در شمال غربی پاکستان و شامل پیشاوری، غلزایی شمال شرقی، آفریدی، و اورَکْزی است. شمار زیادی از واژگان پشتو را واژه های عربی ـ فارسی تشکیل می دهد. آثار ادبی و پژوهشی فراوانی به قلم شاعران و نویسندگان و پژوهشگران پشتوزبان عرضه شده است، مانند خوشحال خان ختک، پیر محمد کاکر و حمید ماشوفیل.

پشتو در جدول کلمات

پشتو
زبان بومی مرم افغانستان, ششلول

پشتو را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

شفيق الله مصلح
زبان بومی مردم افغانستان که داراى چهل و چهار حروف الفبا مي باشد و حالا در کنار زبان فارسي از جمله زبان رسمي افغانستان است و مانند زبان فارسي کاربرد دارد.
واژگا
پشتو/پشتون /پاشاتون
پا=بابا/پدر
شا/سا=همه چیز .کل هم اجمعاً
تو/تون=مکان گرد مثل برج یا منار IBIZA/BABELON0
پشتون= بارگاه تمام علم خدای

احمد ولید
extension
نرگس
سنگه چل دی
شهریار آریابد
زبان پشتو یا پختو از زبان های ایران خاوری بوده و ریشه در پهلوی دارد و مانند زبان های سغدی و سکایی از یک سرچشمه می باشند و گویشوران آن بیشتر از ویس ( قوم) افغان بوده ولی در میان بیشتر مردم افغانستان زبان پارسی روایی دارد هرچند که امروزه با توطئه انگلیس و آمریکا و با زور حاکمیت ویس افغان زبان پارسی کمرنگ شده ولی کوشش های بیدریغ تاجیکان فرهیخته و دانش پرور برای مانایی زبان پارسی ادامه دارد.
عزت الله خان
پیشگپتار
مجرد
مجرد
عمر حسینی
پشتو از اول زبان مردم افغانستان یا اوغونستان بوده و برای پشتون ها نیز اوغون میگویند
ودیگر اینکه پشتو یک زبان هند و اروپایی است و هیچ ربطی به فارسی ندارد و آن برادری که می گوید که پشتو را انگلیس می خواهد رواج دهد سخت در اشتباه است چون که 65درصد جمعیت افغان ها پشتون ها هستند و ما به تمامی جمعیت افغانستان احترام می گذاریم اعم از هزاره و ازبک و براهوی و.....
اما نمیشه که زبان یک تعداد کثیر افغان ها که پشتو هست را نادید گرفت. این زبان ملی کشور است مثل فارسی و باید هر فرد افغانستان این زبان شیرین زیبا را دوست داشته باشد. و به آن تکلم کند.
واما برادر عزیز من که از قوم تاجیک هستی ما تو را دوست داریم و تورا ارج می نهیم ولی گفتن این حرف ها در هر جا و صفحه های مجازی درست نیست جون که راه را برای دشمنان افغانستان باز می کند نباید بحث کرد چرا که تفرقه هیچ صوری ندارد.
ژوندی وصی افغانستان.
زند باد افغانستان.
فریدون نورزئی
پشتو یک زبان هندو اروپایی است و هیچ ربطی به فارسی ندارد. و بردار مان عمر گفت که آبگین زبان شیرین را باید یاد گرفت.
و این نکته که ما همه افغانستان را دوست داریم. همه قومیت ها.
من از قوم پشتون هستم و پشتو تکلم می کنم اما به دلیل اینکه فارسی دری یکی از زبان های رسمی افغانستان است. و در (شونیز)یا مکتب به ما یک کتاب به نام دری هم درس میدهند آن را دوست داریم
ژوندی وسی افغانستان.
امین
دروغ هم حدی دارد. کلمه پشتو از نام کهن فلسطین ریشه دارد. پلاست ، پلاشتو و پلاشتین (peleset , palashtu , palaistine ) که امروز به نام فلسطین مشهور شده است. مگر این زبان یهودی الا صل کم و بیش از عربی و هندی ولی شکم سیر از فارسی کهن و جدید سیر شده است. اولین کتاب بنام خیرالبیان توسط پیر روشان به ضد مغل های هند با استفاده خط فارسی به تحریر در آمده است هیچ سندی از درست بودن کناب جعلی بنام پته خزانه وجود ندارد.
عبدالکریم نورزئی
امین جان کاش یک ذره منطق میداشتی.
یک قیاس بسیار بچه گانه و خنددار
الی همی پشتو ره چی ربطی به فلسطین.
خدایا یک ذره عقل نصیب کن.
ها
تا دو
بنی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• پشتو ژبه   • پشتو به فارسی   • آموزش زبان پشتو   • دانلود زبان پشتو   • تاریخچه زبان پشتو   • زبان پشتون   • پشتون ها کیست   • ادبیات پشتو   • معنی پشتو   • مفهوم پشتو   • تعریف پشتو   • معرفی پشتو   • پشتو چیست   • پشتو یعنی چی   • پشتو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پشتو

کلمه : پشتو
اشتباه تایپی : ~aj,
آوا : paStu
نقش : اسم
عکس پشتو : در گوگل

آیا معنی پشتو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )