برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1409 100 1

پرونده (رایانه)

پرونده (رایانه) در دانشنامه ویکی پدیا

پرونده (رایانه)
در فرهنگ رایانه، پرونده یا فایل (به انگلیسی: File) به کوچک ترین واحد منطقی ذخیره سازی بر روی دیسک گفته می شود که کاربر یا برنامه ساز، قادر به مشاهده و دستکاری آن است. در یک تعریف کلی، فایل مجموعه ای است دارای یک نام (و معمولاً دارای یک ساختار درونی مشخص) از نمونه های مختلف یک یا چند نوع رکورد. البته ممکن است فایل اصلاً مجموعه ای از رکوردها نباشد، بلکه صرفاً دنباله ای بی ساختار از نویسه ها باشد که از نظر سیستم فایل، معنای خاصی هم ندارند.
پرونده نوشتاری (فایل متنی)
انواع فایل های کامپیوتری به اهداف گوناگون ساخته می شوند. فایل می تواند برای ذخیره سازی عکس ها، نوشته ها، فیلم ها، برنامه های کامپیوتری یا طیف گسترده ای از دیگر د در داده ها استفاده شود.
واژهٔ فایل از کلمهٔ لاتین filum گرفته شده است. تقریباً از سال ۱۹۵۰ که در رادیو از این کلمه برای توصیف تیوب های جدید حافظه مورد استفاده قرار گرفت، این واژه وارد ادبیات علوم کامپیوتر شد. در استفاده های اولی، به اطلاعات موجود روی یک سخت افزار فایل گفته می شد. مثلاً هارددیسک های شرکت IBM را "فایل دیسک" می نامیدند. در سال ۱۹۵۲ این واژه برای اشاره به اطلاعات موجود بر روی کارت پانچ ها استفاده می شد. اگرچه امروزه استفاده از مفهوم اولیهٔ فایل تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است.
در بیشتر سیستم عامل های جدید، پرونده ها در آرایه هایی از بایت ها ذخیره می شوند. به عبارتی دیگر، بیت ها بایت ها را می سازند، بایت ها در کنار یک دیگر به رشته(به انگلیسی: string) معنا می دهند. به رشتهٔ معنادار، فیلد می گویند. مجموعهٔ فیلدها، رکورد، و مجموعهٔ رکوردها، فایل یا پرونده را می سازد. به مجموعه ای از پرونده ها یک پایگاه داده گفته می شود.
نام پرونده یا نام فایل (به انگلیسی: Filename) فراداده ای پیرامون یک پرونده است. این فراداده، به منظور شناسایی یک پرونده در میان سایر پرونده های موجود در سیستم به کار می رود.
میزبان(یا گره یا کارگزار (سرور))-دستگاه شبکه ای که پرونده ها را در بر می گیرد.
دستگاه(یا درایو)-دستگاه یا درایو سخت افزاری ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با پرونده (رایانه)

پرونده (رایانه) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پرونده (رایانه)   • مفهوم پرونده (رایانه)   • تعریف پرونده (رایانه)   • معرفی پرونده (رایانه)   • پرونده (رایانه) چیست   • پرونده (رایانه) یعنی چی   • پرونده (رایانه) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پرونده رایانه
کلمه : پرونده (رایانه)
اشتباه تایپی : ~v,kni (vhdhki)
عکس پرونده (رایانه) : در گوگل

آیا معنی پرونده (رایانه) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )