برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1578 100 1
شبکه مترجمین ایران

ونک

/vanak/

معنی ونک در لغت نامه دهخدا

ونک. [ وَ ] (ع مص ) جای گرفتن در میان قوم. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد).

ونک.[ وَ ] (ص ) ونگ. رجوع به ونگ شود. || زشت و کریه. (برهان ). || کریه و رکیک. (انجمن آرا). (آنندراج ). داعی الاسلام در فرهنگ نظام گوید: جهانگیری معنای دیگر آن را (ونگ را) رکیک و کریه نوشته اما شاهد نیاورده است و سراج احتمال درستی داده که کریه مصحف گربه است که معنی ونک با کاف تازی است و چون کاف تازی و گاف فارسی در رسم الخط قدیم یک طور نوشته می شد این گونه تصحیفات رو داده است. (فرهنگ نظام ). || (اِ) صدا و آواز. (برهان ). مبدل بانگ است. (آنندراج ) (انجمن آرا). ونگ. رجوع به ونگ شود.

ونک. [ وَ ن َ ] (اِ) جانوری است بی دم کبودرنگ شبیه به گربه ، و به عربی وبر می گویند. (برهان ). جانوری است شبیه و مانند گربه بی دم که به عربی وبر گویند. (انجمن آرا).

ونک. [ وَ ن َ ] (اِخ ) دهی جزو بخش شمیران شهرستان تهران ، در 8 هزارگزی شمال باختری تهران قرار گرفته و سردسیر است. 806 تن سکنه دارد. آب آن از 5 رشته قنات و در بهار از رودخانه ٔ اوین درکه حق آب دارد و محصول آن غلات ، اسپرس ، مختصر بنشن ، توت ، گردو، انار، انواع میوه جات است. توت ونک به خوبی معروف است. سابقاً در تابستان در حدود 100 خانوار از تهران به این ده آمده و ساکن می شده اند، اما اکنون ابنیه و عمارات بسیار در آنجا ساخته شده است و سکنای دائم در آن می کنند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1).

ونک. [ وَ ن َ ] (اِخ ) قصبه ٔ بخش سمیرم بالا از شهرستان شهرضای اصفهان. سکنه ٔآن 3000 تن است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 10).

ونک. [ وَ ن َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان چناررود بخش آخوره ٔ شهرستان فریدن اصفهان. سکنه ٔ آن 225 تن است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 10).

معنی ونک به فارسی

ونک
قصبه ای از بخش سمیرم بالا شهرستان شهرضا در ۴۶ کیلومتری شمال باختر سمیرم. کوهستانی سردسیر ۳٠٠٠ تن سکنه دارد. آب از رود ونک . محصولش غلات و حبوبات است . شغل اهالی کشاورزی گله داری و صنایع دستی محلی قالیچه گلیم بافی است .
(اسم) ببر وبر.
ونگ یا زشت و کریه .
[ گویش مازنی ] /venek/ نوزاد شپش
دهی از دهستان ارس کنار بخش پلاشت شهرستان ماکو . واقع در ۴۴ هزار گزی جنوب خاوری پلاشت - راه ارابه رو به پلاشت دارد . موقع جغرافیایی آن جلگه و در کنار ارس و گرمسیر مالاریایی است .

معنی ونک در فرهنگ فارسی عمید

ونک
= وبر

ونک در دانشنامه ویکی پدیا

ونک
۳۵°۴۵′۳۹٫۸۵″ شمالی ۵۱°۲۳′۵۳٫۰۸″ شرقی / ۳۵٫۷۶۱۰۶۹۴°شمالی ۵۱٫۳۹۸۰۷۷۸°شرقی / 35.7610694; 51.3980778
مستوفی، عبدالله، شرح زندگانی من، انتشارات زوار، تهران
مختصات: ۳۵° شمالی ۵۱° شرقی / ۳۵°شمالی ۵۱°شرقی / 35; 51
ونک محله ای واقع در شمال غربی شهر تهران و غرب منطقه ۳ شهرداری پایتخت ایران است.
ونک محله ای است مدرن با ساختمان های بلند، برج های تجاری و مراکز خرید متعدد که در اطراف میدان ونک، یکی از میادین مهم و اصلی تهران که در خیابان ولیعصر قرار دارد؛ واقع شده است.
عکس ونک
ونک (اصفهان)، شهری در استان اصفهان
ده ونک از محله های قدیمی و سرسبز شمال تهران
ونک (تهران)، محله ای در شهر تهران
میدان ونک تهران
مختصات: ۳۱°۳۱′۳۹″ شمالی ۵۱°۱۹′۳۲″ شرقی / ۳۱٫۵۲۷۵۰°شمالی ۵۱٫۳۲۵۵۶°شرقی / 31.52750; 51.32556 ونک شهری است در بخش مرکزی شهرستان سمیرم استان اصفهان ایران. شهر ونک در ۱۹۰ کیلومتری اصفهان و در ۳۳ کیلومتری شهرستان قرار دارد دارای آب و هوای معتدل کوهستانی می باشد از جاهای دیدنی این شهر عبات از ۱- امامزاده زیدبن علی در ۱۷ کیلومتری جاده ونک به سمیرم ۲- امامزاده معصومه خاتون در ۲ کیلومتری غرب شهر ۳- چشمه ناز ونک و منطقه شمس آباد ۴- سد کمانه ۵- مناطق دیدنی دیگر که شامل مناطق کشاورزی می باشد عبارت از ۱- عقدک ۲- سرتنگ ۴- چمه ۵- نخودان ۶- حنا علی شاه ۷- جسور ۸- مندک و سهران ۹- و اطراف خود شهر چشمه ناز ونک یکی از پر بازدیدترین جاذبه های منطقه است که در فاصله ۱۷۵ کیلومتری جنوب استان و ۳۳ کیلومتری جنوب غربی شهرستان سمیرم قرار دارد و این چشمه از ارتفاعات کوه دالان که بزرگترین قله آن دارای ارتفاع ۳۴۹۲ متری است، در شهر ونک سمیرم سر چشمه می گیرد و با پیوستن به رود خانه شمس آباد منظره بکر و بی بدیعی را به وجود آورده است. چشمه ناز، تنگ ده، تنگ دالان و منطقه شمس آباد، کوه های سر به فلک کشی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ونک در دانشنامه آزاد پارسی

وَنَک
محله ای بزرگ در جنوب غربی تجریش، در تهران. تاریخی کهن دارد. در منابع قرن های ۴ و ۶ق از آن یاد شده است. در دورۀ سلجوقیان، مردم ونک زیدی مذهب بودند. در شهرضا، فریدن، اراک، و بندرعباس نیز آبادی هایی به نام ونک وجود دارد. در ۱۳۲۵ش، در حفاری هایی در غرب ونک، اشیایی فلزی کشف شد. در دورۀ قاجار جزو املاک خالصه بود. شرق آن ارمنی نشین بود و قلعه ای مسکونی، زمین های کشاورزی و باغ های میوه به خصوص توت داشت و به ونک ارامنه معروف بود. گورستان کهنۀ ارامنه بعدها به باشگاه آرارات تبدیل شد. در منابع مربوط به ونک، در بخش قنات ها، از قنات استخر هندی ها نام رفته و چنین به نظر می آید که هندی هایی نیز در ونک سکونت داشتند. میرزا یوسف مستوفی الممالک صدراعظم دورۀ ناصری، اراضی غرب ونک را از ناصرالدین شاه قاجار خرید که به ونک مستوفی مشهور شد. باغ مستوفی با صدهاهزار متر مربع مساحت استراحتگاه و محل اقامت زائران امامزاده داوود و مسافران فره(فرح)زاد بود. بعدها در قسمتی از آن، مدرسۀ عالی دختران (دانشگاه فرح بعدی و دانشگاه الزهرای کنونی) تأسیس شد. مستوفی الممالک از حسن آباد که آن هم ملک او بود، خیابانی به ونک کشیده بود. او گروهی از ارمنیان چهارمحال و بختیاری را به ونک آورد و اسکان داد و در ۱۲۲۳ق کلیسایی برای ارمنیان ساخت که میناس مقدس نام گرفت. در دورۀ پهلوی ونک جزو بخش و شهرستان شمیران شد. در دورۀ رضاشاه، کارخانۀ شمارۀ ۵ ارتش برای تهیۀ ماسک ضد گاز در ونک تأسیس شد. ونک از دهۀ ۱۳۳۰ش با تقسیم و فروش اراضی آن به منطقه ای مسکونی تبدیل شد. در دهۀ ۱۳۴۰ش، با احداث اولین مرکز تفریحی کودکان، به نام فانفار، یک زمین کوچک گلف، هتل ونک، هتل آریا شرایتون، نخستین سینمایِ با محوطۀ سرباز و سالن سرپوشیده به نام درایوین سینما ونک، چند رستوران ازجمله رویال ونک در باغی به همین نام و فروشگاه های متعدد از مراکز مدرن و تفریحی تهران شد. درایوین سینما ونک امروزه به بازارچه ونک تبدیل شده است. در در دهۀ ۱۳۵۰ش، ونک، کن و فرودگاه مهرآباد حد غربی تهران بزرگ بودند. از تأسیسات مهم ونک می توان، بیمارستان دی، هتل ونک، هتل بزرگ ارم، شهرک سئول، دو مجتمع مسکونی پارک پرنس، و آتی ساز و استخر ونک پارک نام برد. مقبرۀ خاندان مستوفی الممالک (مستوفی)، قصبۀ قاضی صابر از قرن ۶ق و مقبرۀ قلندرشاه صوفی، بناهای تاریخی ونک ...

ونک را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

صادق
ونک یعنی درختان ون کوچک
ونکی
طایفه ونکی ایل جونکی سردسیر ایل بختیاروند (بیداروند.بهداروند )قوم لر


ایل جانکی (جونکی )
علیرضا
ونک به معنای ون کوچک درختانی که درآن زمان در منطقه ون امروزی سمیرم اصفهان یا ونک آباده قدیم بوده,گویش تقریبا بختیاری,تمامی اقوامی که از ونک کوچ نموده اند واکنون درونک تهران,ونک بندرعباس,ونک فریدن سکنی گزیده اند,از اقوام ونکیهای آباده قدیم هستندکه عده ای هم از ایران مهاجرت ودر آمریکا به تحصیل وکار مشغولند.ازجمله خانم دکتر پیروانی از اقوام نصیری ونک,واینکه امروز ونک تهران از اصل قوم خویش فرار میکند جای بسای تأمل دارد,در کتابی هم که سرهنگ حیدری نوشته وتحقیقاتی که انجام داده ونک تهران اصلیتی ونکی از آباده استان فارس قدیم دارند.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مترو میدان ونک   • ده ونک کجاست   • خیابان های ونک   • ده ونک نقشه   • ده ونک تهران   • میدان ونک خیابان ملاصدرا   • ونک سمیرم   • قیمت خانه در ده ونک   • معنی ونک   • مفهوم ونک   • تعریف ونک   • معرفی ونک   • ونک چیست   • ونک یعنی چی   • ونک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ونک

کلمه : ونک
اشتباه تایپی : ,k;
آوا : vanak
نقش : اسم خاص مکان
عکس ونک : در گوگل

آیا معنی ونک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )