برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1407 100 1

وسمه

/vasme/

معنی اسم وسمه

اسم: وسمه
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: ماده رنگی ای که از نوعی گیاه به دست می اید

معنی وسمه در لغت نامه دهخدا

وسمت.[ وَ م َ ] (ع مص ) وسمة. داغ کردن. || مجازاً، تهمت کردن. (غیاث اللغات ). رجوع به وسمة شود.

وسمة. [ وَ م َ / وَ س ِ م َ ] (ع اِ) حنای مجنون. کتم. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). خطر. (منتهی الارب ). گیاهی است برگش شبیه برگ مورْد و ساقش غیرمجوف و ثمرش به قدر فلفلی و بعد از رسیدن سیاه گردد و بدان ابرو و موی را خضاب کنند و در آن قوه ٔ محلله باشد، یا آن برگ نیل است. (منتهی الارب ) (آنندراج ). برگ نیل. (مهذب الاسماء). گیاهی که آن را رنگ و بشکول و خطر و کتم نیز گویند. (از ناظم الاطباء). برگ نیل ، و تیره از صفات ، و دود و زهر از تشبیهات اوست ، و با لفظ بستن و پیوستن و زدن و کشیدن به معنی مستعمل. (بهار عجم ) (آنندراج ). ورق نیل. (قاموس ) (جهانگیری ) (مهذب الاسماء). عظلم. (منتهی الارب ). رنگ سیاه است که زنان در ابرو کنند. (حاشیه ٔ فرهنگ اسدی ). رستنیی باشد که زنان آن را در آب جوشانند و ابرو را بدان رنگ کنند، و بعضی گفته اند برگ نیل است ، چه به عربی ورق النیل میگویند، و بعضی گویند نوعی از حنا است و آن را حنای سیاه میگویند، و جمعی گفته اند سنگی است که آن را به آب میسایند وبر ابرو میمالند سیاه می کند. (برهان ) . ظاهراً وسمه و رنگ یک چیز باشد، وسمه برگ نساییده یا درشت کوفته ٔ آن برگ ، و رنگ نرم کوفته ٔ آن است. (یادداشت مرحوم دهخدا) : بباید دانست که اصل خضابها حنا و وسمه است و رسم چنان است که نخست حنا برنهند و یک ساعت صبر کنند و یا بیشتر، پس بشویند و وسمه برنهند و هم صبر کنند. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ). وسمه هندی باشد و کرمانی ، وسمه ٔ هندی رنگ سیاه طاوسی دهد و کرمانی رنگ سیاه فقط و یا با طاوسی کم رنگ ، وسمه ٔ هندی زودتر گیرد. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ).
گیاهی از تیره ٔ صلیبیان که دوساله است و ارتفاعش در حدودیک متر میشود، گلهایش زردرنگند و میوه اش خرجینک است. این گیاه بومی شمال آفریقا و اروپای جنوبی و مرکزی و آسیای غربی من جمله ایران است. در برگهای این گیاه ماده ٔ رنگ کننده ای وجود دارد که از آن ، جهت آرایش خانم ها [ رنگ کردن ابروها ] استفاده میکردند، ماده ٔ رنگی این گیاه رنگ سبز مایل به آبی تولید میکند. عسمه.نیل بری. عظلم. (فرهنگ فارسی معین ) : بوبکر صدیق خضاب به حنا و کتم کرد، و کتم وسمه باشد. (یواقیت العلوم ).
...

معنی وسمه به فارسی

وسمه
برگ نیل یارنگی شبیه نیل که زنان در آب خیس میکنند
(اسم) گیاهی ازتیر. صلیبیان که که دوساله است وارتفاعش درحدودیکمتر میشود. گلهایش زردرنگ ومیوه اش خرجینک است این گیاه بومی شمال آفریقا و اروپای جنوبی ومرکزی و آسیای غربی منجلمه ایران است در برگهای این گیاه ماد. رنگ کننده ای وجود دارد که از آن جهت آرایش خانم ها استفاده میکردند ماد. رنگی این گیاه رنگ سبز مایل به آبی تولید میکند عسمه . نیل بری عظلم : (( کس نتواند گرفت دامن دولت بزور کوشش بیفایده است وسمه برابر وی کور. )) (گلستان )
(مصدر) مالیدن وسمه برابر و وجز آن .
(صفت) آنکه جام. رنگ شد. باوسمه و یا لکه دار از وسمه را پوشد .
(اسم) ظرفی است برای جوشاندن وسمه .
رنگ شده باوسمه لکه داراز وسمه .
۱- وسمه مالی . ۲- آرایش چهره .
(مصدر) ۱- وسمه کشیدن . ۲- آرایش کردن چهره .
(مصدر)مالیدن وسمه برابر و وجز آن .

معنی وسمه در فرهنگ معین

وسمه
(وَ مِ) [ ع . وسمة ] (اِ.) گیاهی است با برگ هایی شبیه برگ مورúد که پس از رسیدن سیاه می شود و از آن برای رنگ کردن ابرو استفاده می کردند.
( ~. بَ تَ) [ ع - فا. ] (مص ل .) مالیدن وسمه بر ابرو.
( ~.) [ ع - فا. ] (اِ.) ظرفی که وسمه را در آن می جوشانند.

معنی وسمه در فرهنگ فارسی عمید

وسمه
برگ نیل یا رنگی شبیه نیل که زنان در آب خیس می کنند و به ابروهای خود می کشند.

وسمه در دانشنامه ویکی پدیا

وسمه
وسمه گیاهی گلدار از خانواده شب بویان است. این گیاه بیشتر در استپ رشد می کند و خاستگاه آن قفقاز، آسیای میانه تا شرق سیبری و غرب آسیا است و در برخی نقاط جنوب شرقی اروپا یافت می شود.
کشت این گیاه توسط انسان دارای قدمت زیادی است. به دلیل داشتن رنگدانه های آبی و بنفش از عصاره گیاهی آن برای رنگرزی استفاده می کنند.
عکس وسمه
وسمه (نام علمی: Isatis) نام یک سرده از تیره شب بویان است.
وسمه جان، روستایی از توابع بخش دیلمان شهرستان سیاهکل در استان گیلان ایران است.
این روستا در دهستان پیرکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۰۶ نفر (۳۳خانوار) بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

وسمه در دانشنامه آزاد پارسی

وَسْمِه
گیاهی علفی، با نام علمی Isatis tinctoria، از خانوادۀ شب بو. این گیاه دوساله یا پایا و دارای برگ های نیزه مانند و گل های مجتمع زردرنگ است. وسمه در ردیف گیاهان مولد نیل است و از قدیم الایام به همراه حنا برای رنگ کردن موی سر به کار می رفته است.

معنی وسمه به انگلیسی

indigo (اسم)
نیل ، رنگ ، وسمه ، نیل پر طاوس
pastel (اسم)
وسمه ، نقاشی با مداد رنگی ، نیل گیاه ، ایساتیس رنگرزان ، خمیر مواد رنگی

وسمه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مسعود
رنگ ابرو
شهریار آریابد
تازی شده " وسم" و" وشم" پارسی می باشد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عوارض وسمه   • عوارض گیاه وسمه   • وسمه چه رنگی است   • پودر وسمه   • وسمه برای ابرو   • فرمول گیاهی شگفت انگیز برای درمان سفیدی مو   • عکس وسمه   • معنی وسمه   • مفهوم وسمه   • تعریف وسمه   • معرفی وسمه   • وسمه چیست   • وسمه یعنی چی   • وسمه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی وسمه
کلمه : وسمه
اشتباه تایپی : ,sli
آوا : vasme
نقش : اسم
عکس وسمه : در گوگل

آیا معنی وسمه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )