برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1538 100 1
شبکه مترجمین ایران

واژه

/vAZe/

مترادف واژه: کلمه، لغت، لفظ

معنی واژه در لغت نامه دهخدا

واژه. [ ژَ / ژِ ] (اِ) به لغت زند و پازند به معنی کلمه باشد که لفظ است و آن از دو حرف یا بیشتر مرکب میشود. (ازبرهان ). واژه کلمه را گویند. (رشیدی ). پهلوی : واچک (قول و کلام )، مرکب از واچ و واچکیه (شرح و بیان )، از ریشه ٔ اوستائی وچ (گفتن ). سانسکریت نیز: واچ (سخن گفتن ). در لهجه ٔ زرتشتیان نیز: واجه ، (کلمه ). در «آهار» جزو رودبار لواسان «سرواژه » به معنی صحبت کردن در خواب استعمال میشود. (از حاشیه ٔ برهان قاطع چ معین ). به معنی کلمه باشد و سخنی است که از سه حرف یا بیشتر ساخته شده باشد. (ازآنندراج ). کلمه. (انجمن آرا). و رجوع به واج شود.

معنی واژه به فارسی

واژه
لغت کلمه
(اسم) ۱ - کلمه . ۲ - لغت . توضیح این لغت مستقلا در متون نظم و نثر فارسی نیامده ولی ریش. آن در زبانهای پیش از اسلام موجود است و همچنین در لهج. زردشتیان واجه بمعنی کلمه مستعمل است . در (( آهار)) ( جزو رود بارلواسان ) (( سرواژه )) بمعنی صبحت کردن در خواب مستعمل است . در ترکیب (( گواژه )) فارسی جزو دوم همین کلمه است . در سالهای اخیر کلم. مورد بحث بسیار رایج شده مع هذا عد. محدودی از فاضلان از استعمال آن خودداری میکنند .
[word] [زبان شناسی] لفظی با معنا و مفهومی مشخص متشکل از آواهایی به هم پیوسته با الگوهای زیروبمی و تکیه که در نوشتار با حروفی در کنار هم و با فاصله از یکدیگر مشخص می شود و در جمله صورت های دستوری گوناگونی به خود می گیرد
[word processor] [رایانه و فنّاوری اطلاعات] نرم افزار مخصوص واژه پردازی
[word processing] [رایانه و فنّاوری اطلاعات] نوشتن و تغییر دادن و ویرایش و چاپ حروف و واژه ها با نرم افزار رایانه ای مخصوص
[word formation] [زبان شناسی] فرایند ساختن واژه
[علوم کتابداری و اطلاع رسانی] ← فرهنگ 2
[علوم کتابداری و اطلاع رسانی] ← فرهنگ موضوعی
[علوم کتابداری و اطلاع رسانی] ← فرهنگ یک زبانه
[زبان شناسی] ← واژه نگاشتی
[logography] [زبان شناسی] نظامی متشکل از نشانه های نوشتاری که در آن هر نشانه نمایندۀ یک واژۀ کامل است
واژه نگاشت ...

معنی واژه در فرهنگ معین

واژه
(ژِ) [ په . ] (اِ.) لغت ، کلمه .
( ~. مِ) (اِمر.) ۱ - کتابی که معنی واژه ها و اصطلاحات و معادل های یک یا چند زبان را به دست دهد. ۲ - فرهنگ ، لغت نامه .
( ~. نَ)(اِمر.)واژه ای بر بالای صفحة کتاب مرجع که نشانة نخستین یا آخرین مدخل در آن صفحه است . مانند: واژگان ... در بالای این صفحه .

معنی واژه در فرهنگ فارسی عمید

واژه
لغت، کلمه.

واژه در دانشنامه اسلامی


...
به نظر بیش تر مفسران ، نام اسرائیل در قرآن به حضرت یعقوب اشاره دارد و احتمالاً این استنباط به نوعی متأثر از متون پیشین بوده است.
در آیه ۹۳ سوره آل عمران آمده است که همه چیز بر بنی اسرائیل حلال بود مگر آن چه اسرائیل پیش از نزول تورات بر خود حرام کرده بود.گویا اسرائیل پیش از نزول تورات بر موسی، به نوعی مصدر تشریع بوده است.
در آیه ۵۸ سوره مریم
در آیه ۵۸ سوره مریم نیز نام اسرائیل پس از آدم ، نوح و ابراهیم ذکر شده و انبیای نسل ایشان، از کسانی برشمرده شده اند که خداوند بر آنان نعمت بخشیده، و ایشان هدایت یافته و برگزیده شده اند.در آیات پیش از آن از پیامبرانی هم چون ابراهیم، اسحاق و یعقوب ، موسی ،اسماعیل و ادریس یاد شده است.
علت کثرت خطاب به بنی اسرائیل
کثرت اشاره و خطاب به بنی اسرائیل، و ذکر فراوان حوادث راجع به آنان به عنوان قوم موسی ، در قرآن مبین اهمیت فراوان این قوم نزد مسلمانان و نیز آشنایی عرب ها با ایشان در پیش از اسلام و در صدر اسلام است.
تعداد استفاده واژه بنی اسرائیل
...
یکی از مباحثی که از آن در مباحث اسلامی بحث شده بت و بت پرستی می باشد.
بُت در لغت تندیس ساخته از سنگ، چوب، عاج یا فلز، به شکل انسان یا حیوان یا ترکیبی از این دو (مانند سر فیل یا خوک با تنه انسان) و بندرت چیزهای دیگر که مشرکان آن را به جای خدا پرستش کنند.

واژه بت در فرهنگ های مختلف
در وندیدادِ اوستا سه بار از دیوی به نام «بوئی تی دَئِوَ» نام برده شده که، به فرمان اهریمن، سالار دیوان و به سرکردگی دروج و دو دیو دیگر، مأمور کشتن زردشت شدند، اما پیامبر با سرودن دعای اَهُو نَوَر آنان را ترساند و به اعماق زمین گریزان کرد. این نام در گزارش پهلوی و ندیداد به صورت «بُود دیو» یا «بوت دیو» درآمده و در کتاب دینکرد به همین لفظ و معنی و مناسبت و در بخش دوازدهم بندهش، که به شرح بدکرداری بیش از سی ت ...


واژه در دانشنامه ویکی پدیا

واژه
مجموعهٔ حروفی که یک واحد را تشکیل دهند، واژه یا کلمه نام دارند. در دستور زبان فارسی، معمولاً کلمه را به نُه بخش تقسیم می کنند: اسم، صفت، عدد، کنایه، فعل، قید، حرف اضافه، حرف ربط، صوت.
واژه های ساده
واژه های پیچیده
«واژه» کوچک ترین شکل معنادار از حروف است، اگر بتواند به تنهایی به کار رود. برای نمونه، «-انه» در واژه هایی مانند مردانه، زنانه، مهربانانه، دارای معنی ویژهٔ خود است، ولی از آنجا که نمی توان آن را به تنهایی به کار برد، واژه نامیده نمی شود. بسیاری از واژه ها به بخش های کوچک تری بخش پذیرند که به آن ها تکواژ گفته می شود. تکواژ کوچکترین بخش کلمه است که در بسیاری از موارد یک کلمهٔ مستقل محسوب شده و در برخی موارد نیز کلمه به حساب نمی آید.
بیشتر زبان شناسان بر این باورند که بهترین روش برای تعریف واژگان بر پایهٔ قالب هایی است که واژه ها از جنبه های نحوی اختیار می کنند. پذیرفته ترین تعریف ارائه شده بر این مبنا عبارت است از:
«واژه، فرم آزادِ کمینه در یک زبان است.»
واژه (بانه)، روستایی از توابع بخش الوت شهرستان بانه در استان کردستان ایران است.
این روستا در دهستان پشت آربابا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۰ نفر (۷خانوار) بوده است.
واژه ال (انگلیسی: The L Word) یک درام تلویزیونی آمریکایی/کانادایی است.
واژه باب روز (Buzzwords) یا واژه محبوب، به هر لغت یا اصطلاحی گفته می شود که برای یک دوره از زمان در بین کاربرانش خیلی محبوب و رایج می شود. واژگان باب روز عمدتاً از اصطلاحات فنی مشتق می شوند اما معنای فنی شان کم رنگ می شود و به دلیل کثرت استفاده، قابل درک و دارای کاربرد می شود. گاه ممکن است معنای فنی خود را هم حفظ کنند.
واژگان روز اغلب در قالب اصطلاحات تخصصی، سرواژه ها یا نوواژه ها پدیدار م ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

واژه در دانشنامه آزاد پارسی

در اصطلاح دستور زبان، کوچک ترین واحد معنی دار و مستقل زبانی که از یک یا چند تکواژ تشکیل شده باشد و در جمله استقلال معنایی و آوایی و املایی داشته باشد. واژه در ساختمانِ واحدِ بالاتر، یعنی گروه، به کار می رود. واژه یا کلمه از نظر ساخت به ساده، مرکب، مشتق، مشتق مرکب تقسیم می شود. ساده مثلِ «درخت»، مرکب مثل: «کتاب فروش»، مشتق مثلِ «دفترچه»، مشتق مرکب مثلِ «دانشنامه»، و از نظر معنا به اسم، صفت، قید، فعل، ضمیر، حرف، شبه جمله قابل تقسیم است.

واژه در جدول کلمات

واژه
لغت , کلمه
واژه ارزو
کاش
واژه استلزام
تکاور, باید
واژه ای برای بیان بیزاری از چیزی
واه
واژه ای برای بیان درد یا شگفتی
اوه
واژه ای برای شگفتی
اوه
واژه ای فارسی به معنی گونه و رده است و در تقسیم بندی های جانور شناسی معادل جنس (Genus ) به کار می رود
سرده
واژه بیزاری
واه
واژه پرسش
کدام
واژه تردید
یا

معنی واژه به انگلیسی

word (اسم)
خبر ، خطابت ، عهد ، لفظ ، حرف ، گفتار ، قول ، فرمان ، فرمایش ، سخن ، پیغام ، کلمه ، لغت ، واژه

معنی کلمه واژه به عربی

واژه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

افسانه اچ
بخشش یا خیرات
واژگا
واژه= آواژ ه
آواژ = آواز
ه= هُ = هو= هودا =خدای دانا
واژه=آوای آسمانی یا مقدس
انيتا
به نظر من لغات دهخدا و بقيه ي واژگان به خوبي تأليف شده و من به خوبي مفهوم واژه اي كه ميخواستم را فهميدم پيشنهاد ميكنم كه حتما اين لغات و واژه ها روبخونيد.
شمس
لفظ
علی سیریزی
کلمه همان واژه است.
کلمه یا واژه به معنی سخن و گفتار معنا دار می باشد.
کلمه یا واژه به مجموعهٔ حروفی که یک واحد در زبان گفتاری و نوشتاری تشکیل می دهد، گویند.
کلمه یا واژه به‌طورکلی به هفت دسته تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:�اسم،فعل،�حرف،� صفت،�ضمیر،�قید،�صوت.
Ftmh!🔥
کلمه
نیکیتا و نیکا دو قلو های افسانه ای
نیکیتا:سخن
نیکا:لغت،کلمه
واژگان لری( بختیاری)
واجه:
به صدای بچه ای که تازه به سخن آمده یا کسی که زیاد حرف می زند و کلمه های با مَنا یا بی مَنا به کار می برد، وَجه ووجه می گویند.
و اگر بخواهیم فارسی شده ی آن را بکار ببریم واجه ووجه می گوییم.
شاید بشود گفت
آدم وَجه ووج میکند که فارسی شده آن واجه ووج است.
زنبور وِز وِز میکند.
شغال یا سگ وَق وَق می‌کند که فارسی شده آن واق واق است.
واجه یا وَجه: همه آوا های آدمی برای سخن گفتن.
واژه یا واچه: آوا های با مَنای آدمی برای سخن گفتن.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• واژه یاب تلگرام   • واژه یاب عربی به فارسی   • واژه یاب انگلیسی به فارسی   • انواع واژه   • تعریف واژه   • دانلود لغت نامه دهخدا   • واژه چیست   • لغت نامه دهخدا pdf   • معنی واژه   • مفهوم واژه   • معرفی واژه   • واژه یعنی چی   • واژه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی واژه

کلمه : واژه
اشتباه تایپی : ,hCi
آوا : vAZe
نقش : اسم
عکس واژه : در گوگل

آیا معنی واژه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )